• Odbierz prezent
Kiepski początek tygodnia w Azji. Spadają wszystkie indeksy prócz giełdy w Nowej Zelandii

Nowy tydzień rozpoczynamy przeglądem rezultatów pierwszej sesji na giełdach azjatyckich oraz sprawdzeniem danych z japońskiej gospodarki:

Sprzedaż detaliczna w Japonii (r/r) za maj: -12,3% (prognoza: -11,6%; poprzednio: -13,9%)

Japonia- sprzedaż detaliczna w porównaniu do przeszłości

Mieliśmy dzisiaj do czynienia z kolejnym bardzo słabym odczytem sprzedaży detalicznej w Japonii. Oczywiście słaby wynik był oczekiwany, jednak w rzeczywistości i tak okazał się on być gorszy od prognoz. Poprawa względem rezultatu sprzed miesiąca jest minimalna, ponieważ wtedy było to -13,9%, a teraz jest -12,3%. Dla porównania przejrzyjmy jak prezentował się ten wskaźnik w przeszłości. Okazuje się, że tak słabe dany, były odnotowane wcześniej tylko raz w całej historii. Było to w kwietniu 1998 roku, kiedy sprzedaż detaliczna w Japonii miesiąc do miesiąca wyniosła -14,3%.

Japonia - sprzedaż detaliczna 

Wykres 1: Sprzedaż detaliczna w Japonii (m/m) (od 1971 roku)

Dzisiejsza sesja w Azji

Po słabym zachowaniu rynku amerykańskiego w piątek, mieliśmy dzisiaj do czynienia z podobną reakcją na giełdach azjatyckich. Traciły wszystkie giełdy prócz Nowej Zelandii (+1,11%). Straty na poszczególnych rynkach wyniosły: Hong Kong (-1,08%), Indonezja (-0,46%), Malezja (-0,38%), Korea Południowa (-2,03%), Japonia (-2,30%), Filipiny (-1,40%), Tajlandia (-0,61%), Chiny (Shanghai B-Share -1,05% i Shanghai Composite -0,15%), Indie (-0,76%), Singapur (-1,13%), Tajwan (-1,01%).

Sytuacja techniczna na japońskim indeksie NIKKEI

Dzisiejszy spadek spowodował wyjście dołem z ponad tygodniowej konsolidacji, co może zwiastować chęć ponownego przetestowania ostatniego dołka, który miał miejsce w połowie czerwca. To właśnie wynik batalii rynkowych byków z niedźwiedziami, na poziomie wsparcia oznaczonego zieloną linią, będzie miał kluczowe znaczenia dla sytuacji indeksu NIKKEI w średnim terminie.

NIKKEI

Wykres 2: Japoński indeks NIKKEI (3 miesiące)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Polska - stopa bezrobocia

Niemcy - nastroje biznesowe Ifo

USA - zapasy ropy naftowej

Nowa Zelandia - bilans handlowy

USA - PKB, rynek pracy, bilans handlowy, zamówienia środków trwałych

Notowania: NIKKEI 225

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NKY/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk