• Odbierz prezent
Kiedy warto zaufać giełdzie kryptowalut? Prześwietlamy CoinDeal! Przykłady, z których warto wyciągnąć wnioski

Ostatnie wydarzenia na polskim rynku kryptowalut, w tym przede wszystkim tajemnicze zamknięcie giełdy, założonej przez Polaków stawiają przed nami szereg pytań:

  • Którym platformom warto jeszcze zaufać?
  • Z jakimi sytuacjami muszą mierzyć się giełdy?
  • Czy istnieje gdzieś giełda, która faktycznie zagwarantuje bezpieczeństwo naszych środków? A jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Czy taka giełda oferuje wpłaty oraz wypłaty w PLN?

Zobacz ofertę CoinDeal!


To dobry moment na przeanalizowanie cech i ofert wybranych giełd dostępnych na polskim rynku. W tym artykule weźmy pod lupę młodą giełdę CoinDeal. Czy spełnia ona wszystkie ważne dla bezpieczeństwa procedury? Czy skutecznie chroni przed nieprzyjemnymi sytuacjami, które w ostatnim czasie miały miejsce i źle wpływają na wizerunek całej branży?

Dbałość o najwyższej jakości bezpieczeństwo oraz satysfakcję swoich użytkowników to cel giełdy Coindeal. Obalmy zatem pewne stereotypy i odpowiedzmy na niewygodne pytania występujące w tej branży.

Giełda musi mieć jawne coldwallety

Często giełdy unikają tego tematu oraz podania informacji o swoich walletach publicznie. Dlaczego? Znając adres portfela danej giełdy użytkownik jest w stanie śledzić środki znajdujące się na nim. Tym samym zweryfikować, czy giełda chwaląca się swoimi obrotami rzeczywiście posiada tak duże środki. Warto porównać zasoby giełd, aby ocenić, czy faktycznie jest wypłacalna, jak też czy nie manipuluje pozycją na Coinmarketcap.

Adres coldwalletu giełdy CoinDeal został już jakiś czas temu (na prośbę polskich traderów) udostępniony dla wszystkich zainteresowanych m.in na ich oficjalnej stronie na Facebooku.

Giełda nie może mieć anonimowych użytkowników

Im mniej wymagający proces weryfikacji tym więcej giełda ściąga do siebie oszustów i naciągaczy. Wielu użytkowników giełd nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest odpowiednia weryfikacja. Najlepiej wytłumaczyć to będzie na podstawie prawdziwej historii z życia Coindeala.

“Skradziono mi 100 000 dolarów. I co giełda z tym teraz zrobi?”

Coindealowi przyszło zmagać się z przypadkiem przejęcia coinów przez oszusta. Pewien użytkownik zgłosił kradzież środków nie znajdujących się na giełdzie, lecz w portfelu. Nie były to małe pieniądze, bo równowartość środków wynosiła prawie 100 000 USD.

Złodziej nie tracił czasu i skradzione środki zaczął od razu sprzedawać na giełdzie. Dzięki szybkiej reakcji ze strony CoinDeala, podejrzane transakcje zostały wykryte, a środki jak i sam rynek zostały od razu zablokowane.

Użytkownik ten został poproszony o udowodnienie legalnego posiadania skradzionych środków.  Wysłał on potwierdzenie, które również zostało od razu określone jako fałszywe. Ilość zakupionych środków była większa niż dzienny obrót giełdy, na której miały zostać nabyte.

Pełna weryfikacja pozwoliła na wykrycie tego użytkownika, bezpośrednie skontaktowanie się z nim, wyjaśnienie sytuacji oraz odzyskanie skradzionych środków.

Giełda powinna wymagać tzw. two factor authentication - czyli po polsku uwierzytelniania dwuskładnikowego

Odpowiedzialna giełda powinna wymagać uwierzytelniania dwuskładnikowego, znanego  choćby z banków, np. za pomocą SMS lub aplikacji Google Authenticator. Istotnym jest też, że nie wystarczy samo potwierdzenie wypłat na mailu. Dzięki temu Coindeal może z dumą przyznać, że żaden ich użytkownik nie został nigdy okradziony. Wystarczy prześledzić opinie o giełdach, które nie mają tego zabezpieczenia, aby przekonać się, że włamania na konta użytkowników są codziennością.

“Czy zdarzają się próby fałszowania tożsamości?”

Niestety Support giełdy Coindeal codziennie zmaga się z sytuacjami, gdzie użytkownik próbuje przejść proces weryfikacji z podrobionymi dokumentami. Zdarzają się nawet sytuacje podania fałszywej tożsamości lub zakładania kont na osoby w podeszłym wieku, które nie mają możliwości handlowania na giełdzie. Oczywiście, w grę wchodzą tutaj pieniądze. Support CoinDeala, jak prawdziwy detektyw, sprawdza wszystkie dokumenty bardzo uważnie, a konta zatwierdzane są manualnie. Jeśli agent nie jest przekonany o wiarygodności danego użytkownika, wystosowywana jest prośba o dodatkowy krok w weryfikacji, czyli video-rozmowa.

Support giełdy musi odpisywać

Jeśli giełda nie odpowiada na nasze pytania, a nie ogłosiła tymczasowego opóźnienia na forum, nie trzymajmy tam środków. Wiarygodność giełdy najlepiej sprawdzić pytając ją np. o adresy cold walletów dla BTC. Jeśli nie uzyskamy żadnej odpowiedzi, wypłaćmy środki. Niestety taka giełda nie pomoże nam, jeśli utkną nam środki, jeśli wypłata lub wpłata zaginie, ani w żadnej innej sytuacji. Nie warto ryzykować. Niestety ogromna większość giełd nie odpisuje i nie udziela żadnych odpowiedzi, a mimo to użytkownicy powierzają im środki.

“Co w przypadku śmierci osób akceptujących transakcje wychodzące z cold walletów?”

Niektóre giełdy stosują tzw. układ 2 na 2, oznacza to, że transakcje z cold walletów muszą zostać potwierdzone przez dwie z dwóch uprawnionych do tego osób. Coindeal zabezpiecza się przed sytuacją niedostępności jednego ze wspólników stosując układ 3 na 5 – wystarczy zaakceptowanie trzech spośród pięciu upoważnionych osób.

“Jak giełda chroni swoje środki przed hakerami?”

98,6% środków na Coindealu jest trzymane w trybie OFFLINE, co oznacza, że są one poza zasięgiem jakichkolwiek systemów komputerowych. W przypadku katastrofalnego włamania firma może utracić maksymalnie 1,4% swoich środków.


Potrzebujesz wymienić krypto?

Zrób to w bezpieczny sposób!

 

Za bezpieczeństwem idzie rozwój...

Oprócz najwyższej jakości bezpieczeństwa, CoinDeal dba o wygodę korzystania z platformy. Giełda daje polskim traderom możliwość wpłat i wypłat w PLN poprzez przelew bankowy i Skrill.

Oprócz tego poszerza swoją ofertę o nową walutę fiat, a jest nią frank szwajcarski. Użytkownicy mają możliwość korzystania obecnie z 6 marketów z walutami fiat, w tym: PLN, EUR, GBP, USD, RUB, KRW, a teraz także CHF, który da możliwość tradowania w parze z bitcoinem. Dodatkowo ostatnio giełda wprowadziła możliwość wypłat USD poprzez przelew bankowy. Ponadto, giełda CoinDeal otrzymała członkostwo w VQF, co pozwala na rozpoczęcie działalności w Szwajcarii jako VTS Swiss. Firma od dawna posiada tam biuro i jest jedną z niewielu giełd krypto mogących pochwalić się szwajcarską licencją VQF, która potwierdza jej wiarygodność finansową.

Tutaj znajdziesz wszystkie dostępne rynki giełdy.


Wszelkie nowości polecamy śledzić na kanałach social media:

https://www.facebook.com/CoinDealOfficial/

https://www.facebook.com/CoinDealPolska

https://twitter.com/CoinDeal_

https://www.linkedin.com/company/coindeal/

https://www.reddit.com/r/CoinDeal/

https://t.me/coindeal_com

https://www.instagram.com/coindeal_com/

https://www.youtube.com/c/CoinDeal

https://medium.com/coindeal

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk