Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,24%
USD / PLN3,99-0,04%
CHF / PLN4,42+0,29%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08-0,21%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT87,01+1,53%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kiedy GPW decyduje się wypuścić nowe futures? Jakie wymogi muszą być spełnione, aby wystartował kontrakt terminowy na nową spółkę akcyjną?

Darek Dziduch | 16:40 11 listopad 2021
Kiedy GPW decyduje się wypuścić nowe futures? Jakie wymogi muszą być spełnione, aby wystartował kontrakt terminowy na nową spółkę akcyjną? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od kilku dni na warszawskiej giełdzie notowane są nowe kontrakty terminowe - ich instrumentem bazowym są akcje spółki Mabion. To dobry moment na kilka słów o tym, kiedy nowe futuresy pojawiają się na rynku, a kiedy mogą z niego zniknąć.

 ____Kontrakty terminowe GPW____

Co decyduje o tym, że kontrakty terminowe na konkretną spółkę są notowane na GPW?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii edukacyjnej “Z dźwignią na GPW”, która jest poświęcona kontraktom terminowym i której partnerami są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Dom Maklerski BOŚ. W tym odcinku zajmę się tematem wprowadzania na rynek kontraktów terminowych na nowe instrumenty bazowe, a także sytuacją, w której dotychczas notowane futuresy są wycofywane z rynku. Dlaczego akurat takie, a nie inne futuresy są notowane na GPW, jakie są kryteria wyboru instrumentów bazowych i co musi się stać, aby kontrakty terminowe zostały wycofane z rynku?

Reklama

Zanim jednak przejdę do tematu, standardowo przypominam, że kontrakty terminowe futures są lewarowanymi instrumentami pochodnymi, które cechują się bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym, które bierze się zarówno z obecności dźwigni finansowej, jak i możliwości zajęcia długiej lub krótkiej pozycji. Futuresy mogą doprowadzić nie tylko do utraty kapitału, ale też do strat przewyższających wartość naszego depozytu. Dlatego też nie są one odpowiednie dla każdego uczestnika rynku, o czym musisz wiedzieć.

Temat pojawiania się na rynku nowych kontraktów terminowych, a mówiąc precyzyjniej - na nowe instrumenty bazowe, jest bezpośrednio powiązany z aktualnymi wydarzeniami - od poniedziałkowej sesji 8 listopada na warszawskiej giełdzie notowane są bowiem trzy serie nowych kontraktów terminowych, których instrumentami bazowymi są akcje spółki biotechnologicznej Mabion. Nowe kontrakty mają oznaczenie FMAB, a ich najbliższa grudniowa seria (oznaczona jako FMABZ21) wygaśnie 17 grudnia. Ich mnożnik będzie wynosił 100 akcji na kontrakt, czyli przy kursie kontraktu na przykładowym poziomie 72 PLN jego wartość nominalna 7200 PLN, a ruch cenowy o 1 PLN będzie wart 100 PLN na pojedynczy kontrakt.

Minimalny depozyt zabezpieczający ustalony przez KDPW wynosi obecnie 29,10% (dźwignia lekko ponad 3:1), co oznacza, że przy hipotetycznym kursie futuresa na poziomie 72 PLN otworzymy pozycję dysponując depozytem zabezpieczającym w wysokości 2095,20 PLN na kontrakt (nie wliczając prowizji maklerskich). Jeśli nasz dom maklerski wymaga od nas depozytu wstępnego (w wysokości 120% depozytu minimalnego), to wyniesie on 34,92% - wówczas otworzymy pozycję dysponując kwotą 2514,24 PLN na kontrakt.

 

Jakie wymogi musi spełniać spółka akcyjna, aby GPW wypuściła jej kontrakty terminowe?

Aktualnie na warszawskiej giełdzie notowanych jest równe czterdzieści futuresów na akcje spółek z głównego parkietu GPW. Ktoś bardziej dociekliwy mógłby zapytać - dlaczego akurat tym czterdziestym kontraktem był futures, którego instrumentem bazowym jest spółka Mabion? To pytanie można więc sformułować w ten sposób: co decyduje o pojawieniu się kontraktu terminowego na akcje konkretnej spółki? Oczywistym jest, że spółka, która ma swojego futuresa musi być odpowiedniej wielkości, czyli jej kapitalizacja rynkowa nie może być zbyt niska. No, ale taki Mabion ma wycenę rynkową na poziomie niższym niż 1,2 mld złotych, a np. spółka Budimex jest kilkukrotnie większa - jej kapitalizacja przekracza 6,3 mld złotych. Dlaczego zatem Mabion ma swojego futuresa a taki Budimex nie?

Reklama

Jak wiesz, w przypadku lewarowanych instrumentów pochodnych szczególnie istotna jest płynność obrotu. Zazwyczaj jest jednak tak, że futures akcyjny jest znacznie mniej płynny od swojego instrumentu bazowego na rynku kasowym. Dlatego też, aby zapewnić akceptowalną płynność obrotu takiego futuresa, GPW wybiera na instrumenty bazowe jedynie te spółki, na których aktywność inwestorów na rynku kasowym jest najwyższa. Widać to chociażby na przykładzie wspomnianego Mabionu i Budimexu - ten pierwszy w ciągu ostatniego roku zanotował średnią wartość obrotu dochodzącą do 15 mln złotych na sesję, natomiast kilkukrotnie większy Budimex w tym samym okresie zanotował średnią poniżej 3 mln złotych obrotów dziennie. Różnica jest ogromna i wprowadzenie futuresa np. na Budimex wiązałoby się z dużym ryzykiem tego, że rynek terminowy byłby stanowczo zbyt mało płynny. 

 

Co decyduje o wysokości depozytów zabezpieczających ustalanych przez KDPW?

Jak wiesz z poprzednich odcinków serii “Z dźwignią na GPW” kontrakty akcyjne różnią się od siebie nie tylko wysokością mnożnika, ale też wymaganym poziomem depozytu zabezpieczającego, który jest na bieżąco ustalany przez KDPW? I tak np. wspomniany już futures na Mabion ma depozyt zabezpieczający w wysokości 29% wartości kontraktu, ale już np. kontrakt terminowy na akcje spółki Ciech wymaga od nas zabezpieczenia w wysokości 9,90%, czyli zapewnia nam lekko ponad dziesięciokrotną dźwignię. Skąd taka różnica? KDPW ustala wysokość depozytów zabezpieczających na podstawie zmienności instrumentu bazowego - im większe są jego wahania cenowe w danym miesiącu, tym wyższy będzie depozyt zabezpieczający (i tym samym realnie niższa dźwignia finansowa), zgodnie z zasadą - im wyższe ryzyko zmienności, tym niższy lewar. Dlatego też np. kontrakty na Asseco Poland mają margin na poziomie 7,40%, a Biomed Lublin aż 43,70%. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej