• Odbierz prezent
KGHM ze słabym zyskiem - akcje w dół

KGHM opublikował wczoraj wyniki finansowe za I półrocze 2018 roku. Był to gorszy okres dla spółki niż rok wcześniej, choć sam II kwartał zawiódł tylko pod względem finalnego wyniku netto. Na początku piątkowej sesji akcje miedziowego giganta spadają.

 

Pierwsze półrocze na minus

Przychody KGHM w I półroczu 2018 roku wyniosły nieco ponad 9,42 mld złotych, co oznacza spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku o 3,0%. Zysk ze sprzedaży spadł z kolei z 1,88 mld zł do 1,35 mld zł, czyli o 28,0%. Zysk netto wyniósł z kolei 0,61 mld zł, co oznacza spadek o 42,0%.

 

Przychody – wzrost cen miedzi vs osłabienie kursu USD/PLN

W samym II kwartale 2018 roku przychody grupy wyniosły 5,16 mld zł i w tym przypadku były wyższe od analogicznego okresu ubiegłego roku o 7,4%. Przychody okazały się także o 1,6% wyższe od konsensusu PAP Biznes (opartego na prognozach 8 biur maklerskich). Zysk ze sprzedaży wyniósł 0,69 mld zł, co tym razem oznacza spadek o 13,7%.

„Wzrost skonsolidowanych przychodów o 7 proc. rok do roku do poziomu 5 157 mln zł w drugim kwartale 2018 roku jest przede wszystkim efektem wzrostu cen miedzi o ponad 1 200 USD/t (+21 proc. r/r) przy częściowym skompensowaniu tego efektu przez niższy o 7 proc. r/r wolumen sprzedaży miedzi oraz osłabienie kursu USD/PLN o 7 proc r/r. Średnie notowania miedzi wyrażone w złotówkach w drugim kwartale były najwyższe od pierwszego kwartału 2013 r.” – wskazano w komunikacie prasowym.

 

Sierra Gorda wzmacnia EBITDA

Skorygowana EBITDA grupy w II kwartale wyniosła 1,39 mld. W ujęciu ro do roku jest to wzrost o 8,5%, a sam wynik jest o 12,7% wyższy od konsensusu PAP Biznes.

„Wpływ na wskaźnik miała większa EBITDA kopalni Sierra Gorda (o 97 mln zł) przy zmianach przychodów i kosztów pozostałych segmentów dających dodatni efekt netto na poziomie 12 mln zł.” -  czytamy w komunikacie.

Skorygowana EBITDA Sierra Gorda w II kwartale wyniosła 170 mln (proporcjonalnie do udziałów posiadanych przez KGHM) i była o 133,0% wyższa niż rok wcześniej.

 

Znaczny spadek zysków

Wynik netto w II kwartale okazał się już aż o 68% niższy od prognoz domów maklerskich – wyniósł 172 mln zł, co jest wynikiem o 50,0% niższym niż rok wcześniej.

Różnica wynika przede wszystkim ze wzrostu amortyzacji, utworzenia rezerw (głównie z tytułu spraw spornych) oraz niższego wyniku z zaangażowania we wspólne przedsięwzięcia.

Wspomniana w komunikacie amortyzacja wzrosła w II kwartale o 28,2% r/r do poziomu 514 mln zł. Suma rezerw obniżających wynik finansowy to z kolei 139 mln zł. Łącznie negatywny wpływ tych dwóch czynników to 252 mln zł.

 

Akcje w dół

Sprawozdanie finansowe za I półrocze zostało opublikowane tuż po zakończeniu czwartkowej sesji. W piątek notowania KGHM otwarły się nieco ponad poziomem czwartkowego zamknięcia, ale później cena akcji zaczęła zniżkować. Po godzinie sesji cena spada o 1,7% do poziomu 86,50 zł. Reakcja ta wskazuje, że KGHM może kontynuować sierpniowe spadki. Cena akcji zbliża się do dolnego ograniczenia 5-miesięcznej konsolidacji. Jeśli rynek nie znajdzie wsparcia na poziomie 84,00 zł, to wkrótce możemy zobaczyć spółkę na 2-letnich minimach.

 

kghm

 

Rekomendacja DM BOŚ z lipca jest mimo wszystko pozytywna (Kupuj), a cena docelowa dla spółki to 110,00 zł. Analitycy DM BOŚ spodziewali się słabych wyników za II kwartał. Oczekują jednak, że dynamika zysków poprawi się w kolejnych okresach.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk