• Odbierz prezent
KGHM z ponad 90% poprawą zysku - wyniki finansowe lepsze od oczekiwań

KGHM Polska Miedź opublikowała w środę 20 listopada wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one lepsze od rynkowych oczekiwań i od zeszłorocznych rezultatów - na szczególna uwagę zasługuje przede wszystkim niemal dwukrotnie wyższy zysk netto niż rok temu. Wyniki nie wpłynęły na notowania akcji KGHM, gdyż zostały opublikowane tuż po zakończeniu środowej sesji.

 

Przychody ze sprzedaży KGHM wyniosły w trzecim kwartale 5,64 mld złotych, w porównaniu do 5,36 mld złotych rok wcześniej (wzrost o 5,22%). Skonsolidowany zysk netto (przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej) wyniósł natomiast 695 mln złotych, wobec 363 mln złotych rok wcześniej, co jest wynikiem lepszym o 91,4% r/r. Skorygowana EBITDA wyniosła w trzecim kwartale 1,38 mld złotych, w porównaniu do 1,22 mld złotych rok wcześniej.

 

Równie optymistycznie prezentują się wyniki od początku roku. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. KGHM osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 16,86 mld złotych, wobec 14,78 mld złotych rok wcześniej (wzrost o 14%). Skonsolidowany zysk netto wyniósł zaś 1,66 mld złotych, w porównaniu do 973 mln złotych rok wcześniej (wzrost o 70%).

Spółka zależna KGHM International, operująca kopalniami w USA i Kanadzie, w trzecim kwartale osiągnęła przychody w wysokości 897 mln PLN, stratę netto 184 mln PLN oraz wynik EBITDA 179 mln PLN.

 

W środę spółka poinformowała również o problemach w Kopalni Polkowice-Sieroszowice z zalaniem przez wodę części wyrobisk, co jednak wg KGHM nie ma wpływu na ogólny poziom producji miedzi przez spółkę.

 

Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe KGHM nie wpłynęły na środowe notowania spółki ze względu na godzinę ich publikacji. Akcje KGHM są notowane po 93,5000 PLN (-1,06%), jednak na otwarciu czwartkowej sesji można oczekiwać znacznie większej zmienności.

Czytaj także: PGE zbuduje instalacje fotowoltaiczne dla KGHM. W grze 1,5 miliarda złotych

Spółki KGHM Polska Miedź oraz Polska Grupa Energetyczna SA podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy tworzeniu instalacji fotowoltaicznych dla KGHM. Planowane inwestycje mają pozwolić KGHM, który jest jednym z czołowych odbiorców energii elektrycznej w Polsce, na osiągnięcie docelowego poz.. Czytaj
PGE zbuduje instalacje fotowoltaiczne dla KGHM. W grze 1,5 miliarda złotych

 

 

Notowania: KGHM Polska Miedz SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KGH/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk