• Odbierz prezent
KGHM może mieć poważne problemy za trucie powietrza

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, KGHM Polska Miedź może mieć problemy prawne związane z działalnością jednego z jego zakładów w dolnośląskim Głogowie. Chodzi konkretnie o znaczne przekroczenie norm emisji trującego arsenu, za co może odpowiadać właśnie zakład należący do KGHM. Sprawą zajęła się prokuratura.

 

Pod Głogowem działa huta miedzi należąca do KGHM, w której dochodzi do przerabiania w piecach hutniczych koncentratu miedzi, czego efektem ubocznym jest właśnie intensywna emisja arsenu. Sam arsen jest pierwiastkiem o wysoce szkodliwych właściwościach, silnie rakotwórczym. Efekt zatrucia nim nie jest widoczny od razu i może skutkować nowotworami tarczycy, skóry, wątroby, czy nerek.

Zakład jest zobowiązany do corocznego raportowania stanu emisji szkodliwych substancji do atmosfery, w ramach tzw. pozwolenia zintegrowanego. Wg ekspertów, m.in. z Inspektoratu Ochrony Środowiska w Legnicy, metodologia obliczeń emisji przeprowadzanych przez KGHM jest korzystna dla spółki i nie oddaje rzeczywistej skali zanieczyszczeń. Od końca maja sprawą zajmuje się prokuratura.

 

Jak wynika z badań wrocławskiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w zeszłym roku normy stężenia arsenu na terenach wokół Głogowa były średnio przekroczone czterokrotnie, w pewnych momentach dochodząc nawet do dziesięciokrotnego odchylenia od dopuszczalnej wartości. Jak dotąd nie znaleziono jeszcze winowajcy, odpowiadającego za podwyższone stężenie arsenu w powietrzu. Wszystko wskazuje jednak na zakład KGHM. Jeżeli w toku postępowania sądowego spółka zostanie uznana za winną, może oznaczać to dla niej spore kary finansowe, ograniczenia funkcjonowania działalności głogowskiego zakładu, a nawet indywidualne pozwy mieszkańców, żądających odszkodowań za doznanie uszczerbku na zdrowiu.

 

KGHM Polska Miedź aktualnie notowana jest po 104,3500 PLN (0,24% wzrostu).

Czytaj także: KGHM z lepszymi wynikami kwartalnymi. Zysk spółki wyższy o ponad 25%

15 maja koncern miedziowy KGHM przedstawił wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Były one wyższe niż w ubiegłym roku i przekroczyły oczekiwania analityków.   15 maja po zakończeniu sesji na GPW, KGHM opublikował wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Przychody z umów z klientami wyniosły 5,49 mld z.. Czytaj
KGHM z lepszymi wynikami kwartalnymi. Zysk spółki wyższy o ponad 25%

Notowania: KGHM Polska Miedz SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:KGH/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk