• Sklep
  • Odbierz prezent
KCI S.A. - spółka widmo na warszawskiej giełdzie

Czasami przeglądając notowania giełdowe ma się wrażenie, że warszawska giełda jest cmentarzyskiem spółek. Jest mnóstwo instrumentów, na których wolumen pozostawia wiele do życzenia.  W tym tygodniu wolumen na KCI SA wynosi 19 107 akcji. To oznacza, że swojego właściciela zmienił łącznie pakiet akcji o wartości około 13 500 złotych i to wszystko w przeciągu 5 sesji giełdowych. Tak niski wolumen, a co za tym idzie zainteresowanie walorem KCI, przekłada się na wygląd wykresu. Duża skokowość ceny odstrasza od inwestycji inwestorów z większym portfelem.

 

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować na rynku Forex? Weż udział w darmowym kursie online

 

BIORĘ UDZIAŁ

 

Czy analiza techniczna KCI ma sens?

Analiza techniczna polega na wyciąganiu wniosków z przeszłych zachowań ceny. Na tej podstawie wyciąga się wnioski co do przyszłości. Czyli gdzie inwestorzy w dużej mierze zajmowali pozycje, po jakim kursie i gdzie powinni reagować. Jeżeli natomiast zerkniemy na wykres KCI, spółki notowanej na warszawskim parkiecie to ciężko o dokonanie rzetelnej analizy technicznej.

 

Wykres KCI

Wykres 1. Wykres kursu KCI SA. Duża skokowość ceny związana z niskim wolumenem

Na portalach, które piszą o wyłamaniu się z tendencji spadkowej i pojawieniu się ewentualnych sygnałów do kupna, należy pogratulować wyobraźni. Tak wyglądający wykres nie daje żadnej wartości dodanej osobie, która szuka powodów do zakupu.

 

Co cechuje mało popularne spółki takie jak KCI SA

Spółki, na których występuje niska zmienność i mały wolumen są domeną spółek, w których często znajduje się jeden główny akcjonariusz. W przypadku KCI SA taką rolę pełni Grzegorz Hajdarowicz, posiadający aktualnie pakiet 62,73%. Grzegorz Hajdarowicz to znany polski przedsiębiorca. Między innymi w 2013 roku zgarnął niechlubne wyróżnienie "Hiena Roku 2013" (przyznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za łamanie zasad etyki środków masowego przekazu poprzez pozbawienie opieki prawnej dziennikarzy wydawanych przez jego spółkę Presspublikę tytułów prasowych w sprawach dotyczących okresu ich pracy w jego wydawnictwach). Znany jest również z udziału w programie telewizyjnym Dragons' Den.

 

Czytaj także: Lepiej drukować pieniądz niż kopać kryptowalutę

Pieniądz XXI wieku jest abstrakcją, którą sobie wymyśliliśmy. Odkąd upadł system z Bretton Woods, żadna waluta nie jest już powiązana z wartością złota i nie ma żadnej wartości referencyjnej – przynajmniej teoretycznie. Skoro pieniądz papierowy i tak nie ma żadnej wartości, dlaczego nie można go wym.. Czytaj
Lepiej drukować pieniądz niż kopać kryptowalutę

 

Czym zajmuje się KCI SA

Aktualnie spółka działa w dwóch niepowiązanych ze sobą branżach: segmencie nieruchomościowym oraz medialnym. Do działalności medialnej spółki wchodzą takie tytuły prasowe jak Gazeta Giełdy Parkiet, Bloomberg Businessweek, Rzeczpospolita, Sukces oraz Uważam Rze.

Głośnym echem w ostatnim czasie odbił się wywiad udzielony przez dominującego akcjonariusza, który m.in. doprowadził do podjęcia uchwały dotyczącej opuszczenie głównego parkietu GPW i przeniesienia się na rynek NewConnect. W lipcu tego roku oddalone zostało powództwo akcjonariuszy w sprawie uchylenia upoważnienia zarządu do zmiany rynku notowań spółki KCI S.A.  z rynku głównego na rynek NewConnect. To oznacza, że najprawdopodobniej spółka KCI S.A. wzmocni "drugą ligę polskich spółek".

Sprawdź aktualne notowania giełdowe tutaj.


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk