Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99+0,06%
CHF / PLN4,43+0,10%
GBP / PLN5,04+0,10%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Katalońskie referendum niepodległościowe - niepewność i zagrożenia

Kamil Marszycki | 14:00 02 październik 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niedzielę, 1 października 2017 roku odbyło się referendum niepodległościowe w Katalonii. Wydarzenie to może mieć poważne konsekwencje, oddzielając Katalonię od reszty Hiszpanii. Tak ważne wydarzenia mogą poważnie odbić się na sytuacji gospodarczej, zarówno Katalonii, jak i całej Hiszpanii.

 

Niepodległościowe aspiracje Katalonii

Katalonia, jest jednym z regionów Hiszpanii. Katalończycy cieszą się szeroką autonomią w ramach hiszpańskiego państwa. Niektórym ta autonomia jednak nie wystarcza.

Podnoszone są głosy, że Katalonia, jako stosunkowo zamożny region musi dokładać do centralnej kasy więcej niż z niej zyskuje. Ponadto, dość silna jest świadomość odrębności kulturowej i historycznej Katalonii. Poczucie odmienności wzmacnia również język kataloński.

Reklama

Hiszpanie, postanowili zdecydować o swojej niepodległości w referendum, którego nie uznaje jednak rząd Mariano Rajoya. Madrycki rząd nie przebiera z resztą w środkach. Nie tak dawno wspominaliśmy w artykule poświęconym katalońskiemu referendum o zatrzymaniu katalońskich urzędników przejęciu przez Gwardię Cywilną materiałów wyborczych.

Silna reakcja władz centralnych, mogła jednak spowodować efekty odwrotne do zamierzonych, wzmacniając tym samym niepodległościowe tendencje Katalończyków. Wielotysięczne protesty, walczących o niepodległość  Katalończyków, śpiewających pieśni Lluísa Llacha robiły spore wrażenie. Lluís Llach jest autorem pieśni „L'Estaca”, co oznacza „Pal”.  Właśnie ta pieśń stała się inspiracją do napisania „Murów” Jacka Kaczmarskiego (swoją drogą zazwyczaj błędnie interpretowanych jako hymn Solidarności, co sam Kaczmarski uważał za swoją porażkę, gdyż został opacznie zrozumiany). Oryginalna piosenka, mówiła o przywiązaniu do tytułowego „Pala”. Dziś pieśń ta ponownie porywa do niepodległościowej walki tłumy, które niegdyś śpiewały przeciwko dyktaturze generała Franco.

 

A jednak je przeprowadzili

Hiszpańskie władze, pomimo potężnych protestów i silnego oporu ze strony Katalończyków, postanowiły zrobić wszystko aby do referendum nie dopuścić.

Polska Agencja Prasowa, powołując się na agencję AFP podaje, że Policja miała zaś zamknąć 319 z ok. 2300 lokali wyborczych.

Reklama

PAP, powołując się na rzecznika rządu Katalonii podała również, że 844 osoby zostały ranne w starciach, do których doszło w czasie wczorajszego referendum niepodległościowego w Katalonii. Dwie spośród tych osób znajdują się w ciężkim stanie.

Katalończycy nie ugięli się jednak, przeprowadzając referendum wbrew stanowisku władz centralnych.  Jak informuje PAP, 42,3% uprawnionych do głosowania Katalończyków wzięło udział w referendum. 90% z nich było za niepodległością, 8% przeciwko, a pozostałe głosy były nieważne.

Teraz pozostaje czekać na decyzję katalońskiego rządu, gdyż zgodnie z uznanym przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny za nielegalny, Aktem Przejściowym, Katalonia powinna ogłosić niepodległość w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników referendum.

 

Potencjalne skutki ekonomiczne

Sytuacja ta może przysporzyć problemów zarówno Katalonii jak i Hiszpanii. W przypadku ogłoszenia niepodległości przez Katalonię, wiele firm może ponownie przemyśleć gdzie ulokować swoje siedziby.

Reklama

Prawdopodobnym jest również, że Katalonia nie będzie członkiem Unii Europejskiej, co ograniczy swobodę przepływu ludzi i kapitału, a także może odciąć od Katalonii dopływ środków z unijnego budżetu.

Ogłoszenie niepodległości zwiększy również niepewność wśród inwestorów, co może przełożyć się na madrycką giełdę oraz kurs euro.

Hiszpania straci również bardzo bogaty region. Według danych eurostatu, PKB Hiszpanii wynosiło w 2015 r. ponad 1 bilion 75 miliardów euro. Jednakże PKB samej tylko Katalonii, to ponad 204 miliardy euro. To niespełna 19% produktu krajowego brutto całej Hiszpanii.

 

Rynkowe zawirowania

IBEX35, grupujący akcje największych spółek notowanych w Madrycie, traci wyraźnie na otwarciu dzisiejszej sesji.

Reklama

 Indeks IBEX35 - 02-10-2017

Indeks IBEX35 - 02-10-2017

 

Katalońskie referendum nie pozostaje bez wpływu na kurs euro.

 Kurs EURUSD - 02-10-2017

Kurs EURUSD - 02-10-2017

 

Reklama

Niepewność na rynkach może potrwać do momentu podjęcia decyzji przez katalońskie władze, co do dalszych działań w związku z wynikiem referendum. Jeżeli Katalonia postanowi ogłosić niepodległość, sytuacja może zrobić się niebezpieczna - zarówno na rynkach finansowych, jak i (przede wszystkim) w życiu samych zainteresowanych. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że nie dojdzie do siłowego rozstrzygnięcia tej sprawy.

 

źródło grafiki głównej: pixabay.com

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Kamil Marszycki

Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.


Reklama

Czytaj dalej