• Odbierz prezent
Kasa za oglądanie reklam? UOKiK ostrzega przed kolejnymi piramidami finansowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontynuuje swoje działania mające na celu ostrzeganie konsumentów przed potencjalnymi piramidami finansowymi. Tym razem skupił się na wyjątkowo popularnych internetowych programach inwestycyjnych, rzekomo umożliwiających zarabianie na pakietach reklamowych i na samym oglądaniu reklam. Pod koniec sierpnia Urząd wszczął postępowanie w sprawie spółki Nautilius Investment, będącej operatorem opisywanej na łamach FXMAG platformy Omega Best. Wcześniej zaś wydał ostrzeżenie przed FutureNet i FutureAdPro. Teraz zaś ostrzega przed trzema kolejnymi programami inwestycyjnymi, które pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam mogą prowadzić nielegalną działalność opartą na schemacie piramidy finansowej. Mowa o projektach takich jak: Hybryd Cykler, Alternet & AdBlast oraz Team-Coin. Prezes UOKiK ostrzega konsumentów przed możliwością utraty kapitału ulokowanego w powyższych programach. Co powinno wzbudzić uzasadnione podejrzenia wobec każdego z nich?

 

Bogactwo za oglądanie reklam? 

Internetowe programy inwestycyjne chwalące się tym, że pozwalają „zarabiać na oglądaniu reklam” wciąż są jednymi z bardziej popularnych rodzajów tzw. HYIP-ów, czyli projektów o wysokiej potencjalnej stopie zwrotu i dużym ryzyku utraty zainwestowanego kapitału w wyniku upadku całej struktury, działającej w modelu piramidy finansowej. Programy tego typu najczęściej oferują pakiety uczestnictwa lub tzw. paczki reklamowe, które w zależności od ulokowanej kwoty pozwalają na osiągnięcie rzekomych zysków, zarówno za sam zakup pakietu, jak i za wykonywanie konkretnych czynności - w tym przypadku najczęściej oglądania reklam lub wykonywania prostych zadań. Programy tego typu są skonstruowane w taki sposób, aby najwyższe stopy zwrotu oferować uczestnikom, którzy wprowadzą do niego kolejne osoby za pośrednictwem indywidualnego linku afiliacyjnego. Tworząc własne struktury nowych użytkowników, którzy zakupią pakiety uczestnictwa (i którzy później również rozpoczną budowanie własnych „zespołów”) są w stanie osiągać potężne, nierzadko trzycyfrowe miesięczne stopy zwrotu. Z tego też powodu, szukając informacji na temat projektów tego typu można natrafić na liczne materiały informacyjne i nagrania edukacyjne tworzone przez ich promotorów, zachęcających do inwestycji, oczywiście z wykorzystaniem ich polecenia. Budowanie struktur opiera się najczęściej na tzw. modelu binarnym, polegający na tworzeniu dwóch „odnóg” osób poleconych (prawej i lewej). Każda z odnóg zawiera użytkowników, którzy skorzystali z linku polecającego, zaś bonus binarny wypłacany jest z obrotu wypracowanego przez „słabszą” odnogę.

Sam projekt tego typu nie posiada jednak realnej usługi, ani produktu, czerpiąc zyski i wypłacając je użytkownikom wyłącznie z kolejnych wpłat od nowych uczestników. Ze względu na wysokie stopy zwrotu, model wynagrodzenia nakierowany na jak najszybsze zgromadzenie jak największej liczby uczestników oraz brak przychodów poza kolejnymi wpłatami, platformy tego typu są w zasadzie skazane na ogłoszenie niewypłacalności i upadek, wiążący się ze stratą funduszy przez użytkowników, szczególnie tych, którzy dołączyli do niej w późniejszym czasie. Z tego właśnie względu inwestycje oparte na modelu piramidy finansowej są uznawane za nielegalne.

 

Przed czym ostrzega UOKiK?

Urząd w swoim komunikacie ostrzega przed platformą Omega Best, prowadzoną przez spółkę Nautilius Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (której właścicielami są dwaj Polacy). Omega oferuje pakiety uczestnictwa, tzw. Active Boxy (od 50 do 200 tys. euro), które można zakupić wyłącznie za bitcoina (BTC).

Czytaj także: Omega Best - kolejna kryptowalutowa piramida finansowa?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółki Nautilius Investment, która jest operatorem platformy inwestycyjnej Omega Best. Urząd podejrzewa, że spółka może prowadzić działalność opartą na nieuczciwym schemacie pir.. Czytaj
Omega Best - kolejna kryptowalutowa piramida finansowa?

 

Hybryd Cykler to aktualnie nieaktywny program przed którym również ostrzega UOKiK. Został stworzony w 2016 r., zaś jego operatorem jest brytyjska spółka Promo Tim (notabene, również założona przez Polaka). Oferuje on tzw. cykle inwestycyjne, które można zakupić w ramach abonamentu rozpoczynającego się od 10 złotych dziennie. Projekt posiada rozbudowany program rekomendacyjny.

Alternet AdBlast, podobnie jak FutureNet i Omega Best, posiada własną platformę społecznościową, na której można zakupić pakiety reklamowe, a także pozwala na zarabianie poprzez aktywność, polegającą m.in. na oglądaniu reklam. Pakiety można zakupić m.in. za pośrednictwem najpopularniejszych kryptowalut (BTC, ETH, Dash, LTC).

Spółka M&K Promoteam zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych jest zaś operatorem platformy Team Coin. Spółka prowadzona jest przez tę samą osobę, co Promo Tim Ltd. zarządzający Hybryd Cykler. Funkcjonowanie Team Coin również oparty jest na cyklach inwestycyjnych, które można zakupić za bitcoina (minimalnie za 0,005 BTC).

Czytaj także: UOKiK ostrzega przed FutureNet i FutureAdPro, nazywając je piramidami finansowymi

W piątek 22 marca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oficjalne ostrzeżenie przed platformami FutureNet i FutureAdPro, zwracając uwagę na fakt, że mogą one być piramidami finansowymi.   Wg komunikatu UOKiK w programach FutureNet i FutureAdPro mogą funkcjonować systemy oparte na niezgodn.. Czytaj
UOKiK ostrzega przed FutureNet i FutureAdPro, nazywając je piramidami finansowymi

 

Co grozi za prowadzenie i promowanie piramidy finansowej?

Prowadzenie działalności w oparciu o model piramidy finansowej jest w Polsce (jak również w ogromnej większości światowych jurysdykcji) nielegalne i podlega konsekwencjom prawnym. Określa to Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z 2007 r., konkretnie jej art. 7 w punkcie 14:

(Nieuczciwą praktyką rynkową jest) zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów.

Za prowadzenie piramidy finansowej lub czerpanie korzyści finansowych z werbowania kolejnych jej uczestników grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, podmioty zarejestrowane na terenie Polski, które promują piramidy finansowe mogą otrzymać karę finansową od UOKiK w maksymalnej wysokości wynoszącej do 10% rocznych obrotów.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk