• Odbierz prezent
KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) udaremniła próbę przemytu ponad 400 tys. paczek papierosów

Próbę przemytu w ciężarówce 440 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze KAS z Budziska (Podlaskie). Według ich szacunków, gdyby nielegalny towar trafił na rynek, skarb państwa straciłby na podatkach ponad 9,5 mln zł.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

Jak poinformował w środę PAP asp. Maciej Czarnecki

z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, transport papierosów bez polskich znaków akcyzy był ukryty w litewskim tirze zatrzymanym do kontroli na drodze krajowej nr 8. Zgodnie z dokumentami w naczepie miał być ładunek mrożonek.

Funkcjonariusze KAS prześwietlili ciężarówkę urządzeniem rtg,

a potem przeszukali naczepę. Zamiast deklarowanego towaru znaleźli 440 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

"Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży, straty skarbu państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 9,5 mln zł" - podał Maciej Czarnecki.

Wobec 30-letniego litewskiego kierowcy tira wszczęto sprawę karną skarbową; po postawieniu zarzutów został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia. Papierosy i ciężarówka zostały zabezpieczone.

Przed miesiącem funkcjonariusze KAS zatrzymali podczas podobnej kontroli niedaleko polsko-litewskiej granicy w Budzisku przemyt 656 tys. paczek papierosów. W tym przypadku straty skarbu państwa na podatkach były szacowane na ponad 14 mln zł. W tirze miały być meble. Również wtedy kierowca, 50-letni Litwin, trafił do aresztu.


PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk