• Odbierz prezent
Kartel i kryptowaluty? Meksyk zidentyfikował 12 giełd powiązanych z Jalisco Nueva Generación

Jednostka wywiadu finansowego Meksyku (FIU) uzyskała informacje o 12 krypto platformach, które działają bez legalnego zezwolenia. Wielu ekspertów uważa, że te giełdy są powiązane z kartelem narkotykowym Jalisco Nueva Generación.

Czy meksykańskie kartele handlują kryptowalutami?

Po otrzymaniu informacji z różnych źródeł, jednostka wywiadu finansowego Meksyku wyśledziła i zidentyfikowała 12 lokalnych giełd kryptowalutowych, które prowadzą swoją działalność nielegalnie. Podczas niedawnego seminarium, Nieto Castillo – szef FIU – zapewnił, że władze dołożą starań, aby rozwiązać ten problem:

Istnieje 12 platform, które nie są zarejestrowane i o których wiemy, że w tej chwili działają nielegalnie… Generujemy sprawy, aby Prokuratura Generalna mogła działać w tym zakresie.

Castillo wysunął podejrzenia, że wspomniane giełdy mogą być powiązane z przestępcami, którzy wykorzystują aktywa cyfrowe w operacjach prania brudnych pieniędzy. Ponadto nie wykluczył, że platformy te mogą mieć związek z kartelem narkotykowym Jalisco Nueva Generación, ponieważ wszystkie mają siedzibę w tym właśnie rejonie:

Fundamentalną kwestią będzie analiza kryptowalut i ich związków z grupami przestępczymi. Uderza mnie fakt, że wiele z platform kryptowalutowych działa w kilku gminach w stanie Jalisco. Zgodnie z meksykańskim prawem, każdy z 12 nielegalnych podmiotów będzie narażony na karę pieniężną w wysokości do 15 000 USD.

Do tej pory FIU zidentyfikowała co najmniej trzy potencjalne sprawy karne z wykorzystaniem aktywów cyfrowych. Jedna z nich dotyczyła obywateli Nigerii w Mexico City, którzy drenowali kryptowaluty od meksykańskich ofiar i wysyłali je do swojego kraju.

Członek kolumbijskiego kartelu narkotykowego prał miliony w kryptowalutach

Nie jest to pierwszy raz, gdy słyszymy o kryptowalutach i kartelach narkotykowych. W zeszłym roku, hiszpańska policja aresztowała holenderskiego dilera narkotyków o kolumbijskim pochodzeniu, który wyprał około sześciu milionów euro w aktywach cyfrowych. Przestępca był częścią kartelu Cali i reprezentował syndykat w Europie.

Co ciekawe, kiedy władze złapały handlarza w jego willi w Marbelli, znaleźli też wiele luksusowych przedmiotów tj. samochody, drogie zegarkie i 85 000 euro w gotówce. Policja skonfiskowała wszystkie jego rzeczy. Wśród nich znalazły się też krypto karty oraz komputery i telefony komórkowe.

BeInCrypto Polska - Kartel i kryptowaluty? Meksyk zidentyfikował 12 giełd powiązanych z Jalisco Nueva Generación


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk