• Odbierz prezent
Karta kredytowa. Ranking i porównanie najlepszych kart kredytowych dostępnych na rynku - luty 2021

 

Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Banki pozyskują klientów, oferując im coraz to lepsze i korzystniejsze usługi. Zapewne spotkałeś się już z wieloma propozycjami utworzenia karty kredytowej. W związku z ciągle zmieniającym się rynkiem, oferowanymi usługami i promocjami stworzyliśmy dla Was materiał, w którym zajmiemy się analizą i porównaniem kart kredytowych.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej. Pieniądze, z których korzystasz, aby dokonać transakcji nie są pobierane z twojego konta osobistego, ale z rachunku kredytowego. Środki dostępne na Twoim rachunku kredytowym są zależne od limitu, jaki dostaniesz przy zakładaniu karty. Wpływ na ten limit ma Twoja zdolność kredytowa.

Jak funkcjonuje karta kredytowa?

Wizualnie karta kredytowa prezentuje się dokładnie tak samo jak ta, która jest przypisana do konta osobistego. Zasady korzystania z niej również nie odbiegają od tych, które już doskonale znasz, dzięki codziennym płatnością. Korzyścią właściciela karty kredytowej jest możliwość realizowania płatności przy użyciu środków, których w danym momencie nie posiada na swoim koncie osobistym. Zyskiem drugiej strony, czyli banku jest pobranie tzw. opłaty za wykonanie usługi w formie naliczenia oprocentowania. 

Kto powinien i kto może założyć kartę kredytową?

Warunki banku, wobec przyszłych posiadaczy karty kredytowej

Instrument finansowy, jakim jest karta kredytowa jest przeznaczony dla osób pełnoletnich. Nie oznacza to wcale, że wiek jest jedynym warunkiem ze strony banku, aby dać klientowi dostęp do rachunku kredytowego. Poza osiągniętą pełnoletnością, przed wydaniem karty kredytowej usługodawca weryfikuje klienta pod kątem jego zdolności kredytowej.

 Niektóre banki umożliwiają wydanie karty dodatkowej, która może być udostępniona osobie małoletniej.

Czy powinieneś ubiegać się o otrzymanie karty kredytowej?

Czy jeżeli masz zdolność kredytową, jesteś pełnoletni, a bank daje Ci możliwość założenia rachunku kredytowego oznacza, że powinieneś to zrobić? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli sądzisz, że posiadanie karty kredytowej ułatwi Ci płynność finansową, a zobowiązania wobec banku nie będą stanowiły dla Ciebie problemu, założenie rachunku kredytowego będzie rozsądnym wyborem.
Jeżeli jednak potrzebujesz dodatkowych środków i masz świadomość, że spłata zobowiązania może być problematyczna, lepiej poczekaj na odpowiedniejszy moment.

Jak uzyskać kartę kredytową? Jakich dokumentów potrzebujesz do założenia rachunku kredytowego?

Składanie wniosku metodą online

Najlepszą i najszybszą metodą założenia rachunku, do którego zostanie dołączona karta kredytowa jest złożenie wniosku drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony banku.

Większość banków umożliwia dokonywanie takich działań, poprzez skorzystanie z ich strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Do złożenia wniosku będziesz potrzebować kilku niezbędnych dokumentów (np. zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie i otrzymywanie wynagrodzenia, dokument potwierdzający tożsamość, roczne zeznanie podatkowe, numer konta osobistego) Jeżeli chcesz aby cały proces odbył się online, musisz sprawdzić czy bank, który wybrałeś umożliwia realizację wszystkich etapów droga elektroniczną. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wszystkich wymaganych przez usługodawcę dokumentów i odesłanie ich mailem, bądź za pośrednictwem firmy kurierskiej. Bank może sprawdzić zgodność twoich danych poprzez zlecenie Ci wykonania przelewu z konta osobistego. Jeśli wszystkie etapy przebiegną pomyślnie i otrzymasz wiadomość o pozytywnym rozpatrzeniu złożonego przez Ciebie wniosku, powinieneś dostać kartę wraz z PINem na wskazany wcześniej adres.

Składanie wniosku osobiście

Oczywiście nie każda placówka oferuje możliwość składanie wniosku online. W niektórych przypadkach będziesz musiał osobiście udać się do oddziału banku, aby załatwić wszystkie formalności. Z pewnością przydadzą Ci się te same dokumenty jak w przypadku składania wniosku online, a ich wypełnianie odbędzie się w placówce banku. Pracownik zweryfikuje twoje dane osobowe. Będziesz musiał poczekać na decyzje w sprawie wydania karty kredytowej. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie kartę oraz PIN dostaniesz na wskazany adres, po ustalonym wcześniej czasie. 
Każdy bank ma inne zasady dotyczące procesu wydania karty kredytowej. Jeśli zapoznałeś się z dostępną ofertą i wybrałeś najbardziej dogodny dla siebie wariant, szczegóły dotyczące całego procesu najlepiej sprawdź na oficjalnej stronie potencjalnego usługodawcy lub skontaktuj się z konsultantem.

Oprocentowanie karty kredytowej, opłaty i koszty

Oprocentowanie karty kredytowej

Oprocentowanie w przypadku kart kredytowych jest dla ich posiadaczy kosztem. Jeżeli nie przekraczasz wyznaczonego Ci limitu, obliczanie tego kosztu jest bardzo proste (ustalony w ofercie % od kwoty rachunku kredytowego). Wysokość oprocentowania widnieje w tabeli kosztów i opłat, jest ustalona przez usługodawcę. Warto zapoznać się z wieloma ofertami zanim podejmiesz decyzje odnośnie karty kredytowej dla siebie Oferty różnią się od siebie, a oprocentowanie jest jedną z ważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę. Jednak nawet, gdy znajdziesz ofertę z niskim oprocentowaniem, zwróć uwagę na pozostałe możliwe koszty.

Czy bank może narzucić Ci gigantyczne oprocentowanie?

Na szczęście, nie do końca działa to w taki sposób, że bank może ustalić dowolne oprocentowanie. Maksymalne oprocentowanie w tym momencie wynosi 7,2%.

Pozostałe opłaty i koszty, związane z posiadaniem karty kredytowej

Starając się o uzyskanie karty kredytowej musisz się liczyć z pewnymi kosztami. Najważniejszy, o którym już wspomnieliśmy to właśnie oprocentowanie. Poza oprocentowaniem najczęściej banki narzucają opłatę za:

  • wydanie karty,

  • ubezpieczenie od kradzieży karty,

  • wpłaty i wypłaty za pomocą karty,

  • ubezpieczenie spłaty zadłużenia,

  • przekroczenie limitu,

  • spóźnioną spłatę,

  • windykacje.

Karta kredytowa, a karta debetowa

Różnica między kartą kredytową, a debetową jest zasadnicza. Środki, dostępne na Twoim rachunku kredytowym są zobowiązaniem wobec banku, a ich wysokość jest uzależniona od danych zawartych w umowie oraz od Twojej zdolności kredytowej. Natomiast w przypadku konta debetowego dostępna na twoim rachunku kwota jest faktyczną sumą środków jakie posiadasz. Często konto debetowe posiada tzw debet, czyli możliwość skorzystania z wyższej kwoty niż ta, którą masz na koncie. W sytuacji, gdy na twoim koncie widnieje tzw. “minus” pierwszy wpływ go pokryje. Najczęściej jednak kwota debetu jest dużo niższa od tej w przypadku karty kredytowej.

Ranking kart kredytowych ze względu na ich oprocentowanie i koszty

Nazwa banku

Oprocentowanie

Opłata za wydanie karty i jej obsługę

Warunki

Citi Handlowy

7,2% rocznie

0/12 PLN

Za darmo, gdy wykonasz transakcji na min 1 000 PLN/ miesiąc

Millenium

7,20%

0/ 7,99 PLN

Przez rok darmowo jeśli wykonasz 1 transakcje/ miesiąc, poźniej min 5 transakcji

Alior Bank

7,20%

0/10 PLN

Za darmo, gdy wykonasz transakcje na min 600 PLN/ miesiąc

mBank

7,20%

30 PLN za wydanie karty, 0/70 PLN

Za darmo, jeśli wykonasz w ciągu roku min 240 transakcji lub jeśli ich suma będzie na min 12 000 PLN

Santander

7,20%

0/7,5 PLN

Za darmo jeśli wykonasz min 10 transakcji/ miesiąchttps://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor/karta-kredytowa-visa-silver-akcja-pajacyk#santander=1

PKO BP

7,20%

0/30/60 PLN

0 - transakcje na min 7200 PLN/ rok 30- transakcje na min 6000 PLN/rok

Pekao S.A.

7,20%

0/2,99 PLN min 1 transakcja

za darmowy, gdy wykonasz min 1 transakcje /miesiąc

BNP Paribas

7,20%

0/9 PLN min 1 000 PLN w poprzednim cyklu rozliczeniowym

za darmo gdy wykonasz transakcje o kwocie min 1000 PLN / miesiąc

ING

7,20%

0/35 PLN min 200 PLN miesięcznie

za darmo, gdy wykonasz transakcje na min 200 PLN/ miesiąc

Tabela 1. Dostępne karty kredytowe oraz ich oprocentowanie, obowiązujące koszty i opłaty.

Powyżej przygotowaliśmy tabelkę z dostępnymi na rynku ofertami kart kredytowych, ich oprocentowaniem, które we wszystkich przypadkach jest maksymalne i wynosi 7,2%. W kolejnej kolumnie umieściliśmy koszty i opłaty za wydanie karty i jej obsługę. Każdy bank umożliwia ominięcie tych kosztów, spełniając poszczególne warunki. Aby ustalić, która oferta będzie najbardziej korzystna dla Ciebie, musisz zapoznać się z wymaganiami usługodawcy i zdecydować, które jesteś w stanie spełnić.

 

Nazwa banku

wypłaty

Citi Handlowy

8%

Millenium

3,99%

Alior Bank

5%

mBank

5%

Santander

4%

PKO BP

4%

Pekao S.A.

3,5% w euronet i PKO BP, 4% w pozostałych

BNP Paribas

4,90%

 

ING

2% bankomaty ING 3% pozostałe

Tabela 2. Prowizja, jaka jest pobierana za wypłatę gotówki z konta, za pomocą karty kredytowej.

Niestety wypłacają gotówke przy użyciu karty kredytowej, w każdym przypadku zostaniesz obciążony opłatą. Koszt jaki poniesiesz zależy jest od kwoty, którą chcesz wypłacić, ponieważ obliczany jest procentowo.

Promocje i bonusy dostępne dla posiadaczy kart kredytowych

Większość banków oferuje klientom założenie rachunku kredytowego, do którego dorzuca wiele bonusów czy nagród. Wybierz taką ofertę, która będzie dla Ciebie dogodna pod każdym względem. Przedstawimy kilka dostępnych bonusów do poszczególnych ofert.

Citi Handlowy

Kilka korzystnych ofert m.in. : możesz otrzymać 300 PLN do sieci sklepów Biedronka, 2-letni dostęp do portalu Wyborcza.pl,

BNP Paribas

Możesz zyskać nawet 200 PLN do sklepów sieci Carrefour

Pekao S.A.

Nawet do 250 PLN zwrotu na konto za dokonywane płatności przy pomocy karty kredytowej

mBank

Użytkownicy kart kredytowych otrzymują dostęp do mOkazji, dzięki którym można otrzymać zwrot pieniędzy.

Santander

Można otrzymać wysoką kwotę zwrotu za wybrane usługi oraz zakupy w niektórych sklepach, wszystko zależne od wyboru oferty banku.

PKO BP

Można zbierać punkty, a następnie wymieniać je na nagrody o wartości do 300 PLN u różnych partnerów banku

Darmowa karta kredytowa?

Niestety, każda oferta, którą przeanalizowaliśmy wiąże się z kosztami, można się starać, aby je zminimalizować. Bank jako strona świadcząca w tym przypadku usługę tymczasowej pożyczki pieniężnej, musi naliczać nam koszty, które dla niego są zyskiem. Nieuniknione w posiadaniu karty kredytowej jest więc oprocentowanie. Pomimo obowiązkowego oprocentowania, mamy możliwość skorzystania z wielu premii, promocji, zwrotów gotówki, czy ominięcia kosztów spełniając warunki.

Banki stawiają przed nami kilka różnych sposobów ominięcia takich kosztów:

  • Obsługa karty będzie darmowa bez żadnych warunków,

  • Obsługa karty będzie darmowa, jeśli : wykonasz określoną minimalną liczbę przelewów,

  • Obsługa karty będzie darmowa, jeśli: wykonasz przelewy na określoną minimalną kwotę

 


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk