• Odbierz prezent
Karta kredytowa, a zdolność kredytowa. Ranking kart kredytowych na kwiecień

Wiele instytucji bankowych prześciga się w oferowaniu coraz to lepszych i korzystniejszych produktów bankowych. Dziś zwrócimy uwagę na instrument płatniczy jakim jest karta kredytowa. Wiele polaków posiada karty debetowe, czy kredytowe, niektóre z wybranych przez nich ofert są korzystne inne mniej. Jeśli zastanawiasz się, nad wyborem oferty dla siebie, koniecznie zobacz jak w rankingu widnieje Twój bank. Być może warto założyć lub przenieść konto do innej instytucji bankowej, aby uzyskać lepsze warunki.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to instrument płatniczy przypisany do konta bankowego. Jest to rodzja kart płatniczej, jednak przy dokonywaniu płatności przy jej pomocy, środki nie są pobierane z Twojego konta, a z rachunku kredytowego, który ma określony limit. Limit na rachunku kredytowym jest ustalany podczas przyznawania karty kredytowej, a wpływ na jego wysokość ma zdolność kredytowa klienta.

Co to jest zdolność kredytowa?

Jest to jedno z wymagań banku, przed udzieleniem klientowi karty kredytowej, czy jakiegokolwiek kredytu. Konieczność posiadania zdolności kredytowej jest konieczna, w celu zabezpieczenia ze strony usługodawcy, który określa czy nasze przychody są wyższe od wydatków. Tylko w przypadku, gdy klientowi zostają środki w postaci nadwyżki, kwalifikuje się on do uzyskania produktu kredytowego.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich, wykazujących comiesięczny przychód. Posiadanie karty kredytowej może wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego przed podjęciem decyzji odnośnie ubiegania się o kartę kredytową powinieneś przeanalizować, czy jest Ci ona potrzebna. Zadaniem tego instrumentu płatniczego jest ułatwienie płynności finansowej oraz opłacenie niespodziewanych wydatków. Pamiętaj, że rachunek kredytowy, powstający na skutek dokonywanych płatności, musi zostać opłacony po upływie określonego czasu.

Czy, aby dostać kartę kredytową potrzebuje mieć zdolność kredytową?

Przed podjęciem decyzji odnośnie wydania karty kredytowej, bank sprawdza zdolność kredytową klienta. Jeśli nie posiadasz zdolności kredytowej, w niektórych instytucjach bankowych problematyczne może być zatem uzyskanie takiej zgody.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia karty kredytowej?

Do złożenia wniosku o będziesz potrzebował kilku niezbędnych dokumentów, takich jak:

  • zaświadczenie potwierdzająca zatrudnienie,
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość np paszport,
  • roczne zeznanie podatkowe,
  • numer konta osobistego

Większość banków umożliwia złożenie wniosku drogą elektroniczną, poprzez bankowość online, lub aplikację mobilną. Możliwe jest także uzyskanie karty kredytowej pocztą na wskazany przez Ciebie adres.

Opłaty za korzystanie z karty kredytowej

Tak jak zostało to wspomniane powyżej, posiadanie karty kredytowej, może wiązać się z dodatkowymi kosztami i opłatami. Głównym kosztem jaki ponosi klient, korzystający z karty kredytowej jest jej oprocentowanie, które ustala bank. Większość instytucji bankowych udostępnia na swojej stronie tabele opłat i kosztów, gdzie znajdziesz oprocentowanie kart kredytowych. Inne koszty związane z posiadaniem karty:

  • wpłaty i wypłaty za pomocą karty,
  • wydanie karty,
  • ubezpieczenie od kradzieży,
  • przekroczenie limitu,
  • spóźniona spłata,
  • windykacja

Ranking kart kredytowych w kwietniu 2021

 

Nazwa banku

Oprocentowanie

Opłata za wydanie karty i jej obsługę

Warunki

Citi Handlowy

7,20%

0/12 PLN

Za darmo, gdy wykonasz transakcje na min 1 000 PLN/ miesiąc

BNP Paribas

7,20%

0/9 PLN

Za darmo, gdy wykonasz transakcje na min 1000 PLN/ miesiąc

Millenium

7,20%

0/7,99 PLN

Darmowo jeśli wykonasz 1 transakcje/ miesiąc, później min 5 transakcji

Pekao S.A.

7,20%

0/2,99 PLN

Za darmo, gdy wykonasz transakcje / miesiąc

Twisto

4,5 PLN od każdych 100 PLN

0/9,99PLN

za darmo karta wirtualna, fizyczna za darmo przez 3 miesiące

Santander

7,20%

0/6,9 PLN

Za darmo jeśli wykonasz transakcje na min 1000 PLN

ING

7,20%

0/35 PLN rocznie

za darmo jeśli wykonasz w ciągu roku transakcje na min 2400 PLN

Alior Bank

7,20%

0/10 PLN

za darmo, jeśli w miesiącu wykonasz transakcje na min 600 PLN

Tabela 1. Ranking kart kredytowych na kwiecień 2021 z uwzględnieniem wysokości oprocentowania oraz opłat za wydanie i obsługę karty.

 

Nazwa banku

Bankomaty

Citi Handlowy

10 % min 20 PLN

BNP Paribas

4,9% min 10 PLN

Millenium

3,99% min 9,99 PLN

Pekao S.A.

3% min 6 PLN

Twisto

brak

Santander

6% min 10 PLN

ING

2% min 5 PLN, 3% min 9 PLN

Alior Bank

5% min 10 PLN

Tabela 2. Ranking kart kredytowych na kwiecień 2021 z uwzględnieniem opłat za korzystanie z bankomatów.

Analiza rankingu kart kredytowych na kwiecień 2021

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się oferta banku Citi Handlowy,

gdzie opłata za kartę wynosi 0 lub 12 PLN. Jeśli w danym miesiącu wykonasz transakcję bezgotówkową na kwotę min 1000 PLN unikniesz opłaty. Oprocentowanie wynosi 7,2%, a koszt związany z korzystaniem z bankomatów wynosi 10% kwoty i min 20 PLN.

Na drugim miejscu w rankingu widnieje oferta BNP Paribas

 z opłatą 9 PLN, możliwą do uniknięcia, gdy zostanie dokonana płatność na kwotę min 1 000 PLN w poprzednim okresie rozliczeniowym. Koszt związany z korzystaniem z  bankomatów to 4,9% i min 10 PLN.

Na trzecim miejscu widać ofertę banku Millennium

 z oprocentowaniem wynoszącym również 7,2%, miesięczny koszt związany z korzystaniem z karty to 7,99. Przez pierwszy rok opłata nie jest pobierana, jeśli dokonasz min 1 transakcję, później min 5 transakcji. Opłata za korzystanie z bankomatów to 3,99% kwoty i min 9,99 PLN.

Opinie klientów o ofertach kart kredytowych

Opinie klientów dotyczące instrumentu finansowego, jakim jest karta kredytowa są zróżnicowane. Przed podjęciem decyzji odnośnie ubiegania się o kartę kredytową powinieneś przede wszystkim przeanalizować konieczność jej posiadania. Wszystkie środki znajdujące się na rachunku kredytowym są zobowiązaniem klienta, które musi zostać spłacone.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk