• Odbierz prezent
Kara za depozyt? Czy mBank wprowadzi opłaty dla klientów posiadających zbyt duże kwoty na rachunkach?
fot. freepik.com

mBank jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się banków w Polsce. Zrzesza duża liczbę klientów, sięgającą blisko 5 milinów. Instytucja przedstawiła ostatnio strategię działania na najbliższe cztery lata, o czym informuje portal Puls Biznesu. Według przeprowadzonej przez redaktora rozmowy z prezesem mBanku możliwe jest wprowadzenie opłaty od środków przechowywanych na rachunku lub ujemnej stopy procentowej, co od kilku lat obowiązuje już w strefie euro.

Z artykułu dowiesz się:

 

  • O planowanych strategiach na najbliższe lata 2021-2025,
  • O rozbudowie oferty inwestycyjnej mBanku,
  • Czy mBank zdecyduje się na wprowadzenie ujemnego oprocentowania,
  • Jakie są powody rozważania opcji opłat za depozyt

Rozbudowa oferty inwestycyjnej i rozwój usług asset management

W dniach 23-25 marca 2021 odbyła się internetowa konferencja zarządzania majątkiem, której uczestnikiem był między innymi Cezary Stypułkowski - prezes mBanku. Wystąpienie dotyczyło perspektyw i wizji zmieniającego się świata, jak donosi jednak portal Puls Biznesu, prezes przedstawił część planowanej strategii działania na najbliższe 4 lata. Jarosław Kowalczuk, były zarządca Domu Maklerskiego mBanku pracuje obecnie nad rozwojem usług asset management, - Stypułkowski tłumaczy to niskim zyskiem z oferowanych w tym zakresie usług oraz określeniem produktu finansowego jako przyszłościowego kierunku.

Asset Management są to usługi dedykowane inwestorom instytucjonalnym oraz indywidualnym, posiadających duży kapitał.  Środki przekazywane są instytucji w formie portfeli inwestycyjnych, którymi zarządza bank, według ustalonej uprzednio strategii inwestycyjnej.

Jak mówi Stypułkowski, właśnie asset management ma być produktem finansowym skupiającym strategie lat 2021-2025. W planach znajduje się zautomatyzowanie systemu, poprzez wprowadzenie robodoradztwa. Oferta produktowa ma zostać uzupełniona o plany emerytalne, czyli o formę dobrowolnego, grupowego oszczędzania na okres emerytury.

Ujemne oprocentowanie czy karna opłata od przechowywania kapitału na rachunkach?

Jaka jest różnica między wprowadzeniem ujemnego oprocentowania, a opłatą za depozyt? Dla klientów indywidualnych niewielka, każda z opcji wiąże ich sytuację z dodatkowymi kosztami. Prezes mBanku skłania się jednak ku wyborze opcji wprowadzenia opłaty karnej za przechowywanie większego kapitału na rachunkach. Na chwilę obecną nie jest wiadomo w jaki sposób koszty mają zostać naliczane. 

Co skłoniło zarząd do podjęcia dyskusji dotyczącej wprowadzenia opłat również dla klientów indywidualnych? Stypułkowski na własnym przykładzie zobrazował, w jaki sposób mogłoby to wyglądać. Cezary Stypułkowski podczas pracy w Wielkiej Brytanii otworzył w tamtejszym banku rachunki, a po przekroczeniu pewnego salda na rachunku prowadzonym w euro zmuszony był zapłacić podatek w wysokości 200 EUR. Kilka lat temu w strefie euro został wprowadzony system naliczania ujemnych stóp procentowych. 

W Polsce stopa procentowa NBP wynosi 0,1%, jednak usługodawcy zmuszeni są od kilku lat do wnoszenia opłat, które są konsekwencją wprowadzonego podatku bankowego w wysokości 0,44% aktywów.  

“Czyli jak państwo składacie u nas depozyt, a my nie mamy z tym depozytem co zrobić, bo nie ma dostatecznej akcji kredytowej, bo mamy jakiś limit na państwowe papiery wartościowe, to nawet jeżeli w banku centralnym składamy te pieniądze, to musimy od nich zapłacić podatek rzędu 44pkt baz.” 

“W pewnych okolicznościach banki prawdopodobnie nie będą miały wyboru. Sytuacja w Polsce i krajach strefy euro różni się tym, że w krajach strefy euro ujemne stopy procentowe częściowo są bankom rekompensowane przez Europejski Bank Centralny “ - powiedział Cezary Stypułkowski


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk