• Sklep
  • Odbierz prezent
Kandydatura byłego ministra finansów na członka RPP zaopiniowana negatywnie
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie kwestie Mateusz Szczurek poruszał w swoim sejmowym wystąpieniu

- Co sądzi o efektach programu 500+

- Co wspólnego miał z obniżeniem ratingu Polski przez S&P

Kandydatura byłego ministra finansów w rządzie PO, Mateusza Szczureka, na członka Rady Polityki Pieniężnej została negatywnie zaopiniowana przez komisję finansów. Wcześniejsze kandydatury, zarówno ze strony partii rządzącej jak i ze strony opozycji były opiniowane pozytywnie.

 

Sprawa Matusza Szczurka jest precedensem, gdyż jest on pierwszym kandydatem, który w przypadku trwającej właśnie wymiany członków RPP otrzymał negatywną opinię.

Podczas swojej przemowy w sejmie kandydat na członka RPP, Mateusz Szczurek, odpowiadając napytania posłów mówił między innymi o problemach strefy euro, roli RPP w zmniejszaniu nierówności społecznych oraz o efektach wdrożenia projektu 500+.

 

Strefa euro

Szczurek wskazał, że w przypadku strefy euro istotne nie jest to jak ona sama powinna się zmieniać, ale to jakie jest miejsce Polski w tym procesie. "Kilka rzeczy musi się dokonać, aby warto było rozważać wejście do strefy euro. One dotyczą zarówno polityki gospodarczej w Polsce jak i polityki w strefie euro" - powiedział Szczurek

Główny problem strefy według byłego ministra finansów dotyczy możliwości dostosowania konkurencyjności poszczególnych gospodarek strefy euro, które nie mają własnej polityki kursowej i pieniężnej. "Bez rozwiązania tych problemów nierównowag wewnątrz strefy euro nie warto nawet przy zgodzie politycznej - której przecież nie ma - zastanawiać się nad terminami wejścia Polski do strefy euro" - stwierdził Szczurek.

 

Rola RPP w zmniejszaniu nierówności społecznych

W omawianiu roli RPP w zmniejszaniu nierówności społecznych Szczurek zauważył, że według ustawy celami banku centralnego jest dbanie o stabilność cen, a jeśli ten cel nie jest zagrożony - wspieranie polityki gospodarczej rządu i dbanie o stabilność sektora finansowego.

"Te trzy cele przekładają się (...) także na brak, w pewnej mierze przynajmniej, zwiększania się nierówności społecznych. Utrzymywanie optymalnej polityki pieniężnej jest czynnikiem, który może zmniejszać wzrost nierówności społecznych, ale jest to czynnik poboczny. Nie temu głównie służy polityka pieniężna" - powiedział.

 

Efekty programu 500+

Według Szczurka wprowadzenie programu 500+ wpłynie na zwiększenie wydatków konsumpcyjnych oraz może zmniejszyć podaż na rynku pracy, co ma przełożyć się na większą presję inflacyjną.

"Tym samym przybliża wypełnienie celu inflacyjnego (...) i zmniejsza konieczność obniżek stóp procentowych albo wręcz zachęcać może do nieco ciaśniejszej polityki pieniężnej" - podsumował Szczurek.

 

Sprawa S&P

Szczurek w budynku sejmowym rozmawiał również z dziennikarzami. Ci pytali go o agencję Standar & Poor's i obniżenie ratingu dla Polski. W przestrzeni publicznej pojawiały się informację, jakoby decyzja ta była konsultowana również z Mateuszem Szczurkiem.

"To bezczelne kłamstwo. Absolutnie decyzja ta nie była ze mną konsultowana. Ostatni raz z agencją S&P spotykałem się w kwietniu 2015 r. Przypomnę, że w tym czasie rating Polski, czy jego perspektywa była poprawiana, a nie pogarszana" - powiedział Szczurek. "Te plotki są wyssanymi z palca kalumniami" - dodał.

 

Źródło informacji: PAP


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk