• Odbierz prezent
Kanał Naukowy Bełkot przejęty przez hakerów, którzy przeprowadzili krypto SCAM

YouTube po raz kolejny zablokował pewien popularny kanał na YouTube. Wszystko za sprawą hakerów, którzy przejęli dostęp do konta Dawida Myśliwca i jego kanału popularno-naukowego “Naukowy Bełkot”. Oszuści wykorzystali popularność twórcy, aby promować krypto scam.

Kilka dni temu hakerom udało się uzyskać dostęp do kanału Dawida Myśliwca – Naukowy Bełkot. Następnie zaczęli streamować na nim konferencję “The ₿ Word”, podczas której Elon Musk oraz Jack Dorsey rozmawiali na temat Bitcoina.

Pomimo że YouTube zazwyczaj szybko reaguje na jakiekolwiek treści związane z kryptowalutami, nie było tak tym razem. Hakerzy zdołali odpalić transmisję kilkukrotnie i co więcej kilka razy zmienili nazwę kanału. Koniec końców kanał został usunięty. Twórca skomentował całą sytuację w następujący sposób:

Pół godziny temu odebrałem maila z informacją o zamknięciu konta za naruszenie poważnych wytycznych. Bez ostrzeżenia i wskazania, o co konkretnie chodzi, bez pytania, czy wszystko OK, czy może nie działo się coś podejrzanego. Bez ukrywania treści budzących wątpliwości itd. Po latach robienia filmów, co do których nie było najmniejszych uwag, w kilkanaście godzin potraktowano mnie jak przypadkowego kmiota, za co mam teraz ogromne pretensje do YouTube i może lepiej, żebym teraz na gorąco nie pisał nic więcej na temat tej procedury.

Dawid Myśliwiec przekazał swoim obserwatorom, że sytuacja została zgłoszona do platformy wideo. Właściciel kanału odwołał się też od decyzji YouTube’a:

Uruchamiam wszystkie kontakty, żeby to odkręcić

Co ciekawe, podczas gdy hakerzy przeprowadzali cały atak, Dawid Myśliwiec nadal posiadał dostęp do swojego konta i nadal mógł zmienić hasło.

FXMAG kryptowaluty kanał naukowy bełkot przejęty przez hakerów, którzy przeprowadzili krypto scam rynki,naukowy bełkot,polska,scam,youtube,wiadomości,informacje 1
źródło: Youtube

Agresywne podejście YouTube’a

Nie jest to pierwszy raz, kiedy YouTube ma tak rygorystyczne podejście jeśli chodzi o kryptowaluty. W lipcu 2020 roku podobny problem miał krypto kanał Patryka Kempińskiego – Krypto Raport. Powodem blokady był prawdopodobnie cliclbaitowy tytuł jednego z filmów. Twórca kanału napisał wtedy w mediach społecznościowych:

YouTube usunął nasz kanał Jak pewnie wielu z Was już zauważyło, od rana przestał istnieć nasz kanał Krypto Raport. Nie dostaliśmy żadnego ostrzeżenia, żadnych upomnień – od razu ban!

Wczorajszy odcinek miał bardzo clickbaitowy tytuł “Rozdaję za darmo bitcoin i kryptowaluty. Oszalałem!” Oczywiście miało to na celu przyciągnąć wszystkich tych, którzy nabierają się na “wyślij 1btc otrzymasz 2btc” lub na inne scamy w którym czytają o platformach, w które “zainwestował” Szymon Hołownia, Kuba Wojewódzki i inni politycy lub celebryci.

Bardzo prawdopodobne, że to właśnie ten materiał spowodował, że “inteligentny” algorytm YouTube postanowił nas, bez żadnych wyjaśnień skasować – mimo, że przez 3 lata obejrzano nas ponad 1,5 mln razy i wyprodukowaliśmy ponad 20 tys. minut kontentu.

Podobna sytuacja miała miejsce na kanale Mike’a Satoshiego. Powodem zawieszenia kanału było rzekome naruszenie szeroko rozumianych „wytycznych dla społeczności”. BeInCrypto poprosiło wtedy twórcę o komentarz. Mike Satoshi stwierdził:

Nie było żadnego ostrzeżenia. Kanał został zablokowany około godziny 9. Zniknął całkowicie z YT, wszystkie filmy i cały kanał. Dodatkowo zostało zablokowane konto AdSense i cała monetyzacja.

Takie sytuacje mają miejsce nie tylko na polskim rynku. Automatyczne systemy regulacyjne na YouTube blokują konta osób związanych z kryptowalutami na całym świecie. Jak informowaliśmy, platforma wideo usunęła też konto jednego z pierwszych promotorów kryptowalut Davincij15. Szczęśliwie dla niego kilka dni później YouTube przywrócił zbanowane konto.

BeInCrypto Polska - Kanał Naukowy Bełkot przejęty przez hakerów, którzy przeprowadzili krypto SCAM


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk