• Odbierz prezent
Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

W piątek informowaliśmy o poważnych problemach największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut, QuadrigaCX, która oficjalnie poinformowała, że nie może odzyskać dostępu do swoich portfeli, na których znajdowały się środki klientów. Obecnie wiemy już co było przyczyną utraty kluczy portfeli oraz jak duże są straty.

 

Czytaj także: Największa giełda kryptowalut w Kanadzie "zgubiła" dostęp do swoich portfeli

Borykająca się od dłuższego czasu z licznymi problemami największa kanadyjska giełda kryptowalut QuadrigaCX złożyła w czwartek 31 stycznia wniosek o częściowe pokrycie zobowiązań wierzycieli, zgodnie z ustawą o ochronie klientów bankrutujących firm. Giełda od końca zeszłego roku bezskutecznie próbo.. Czytaj
Największa giełda kryptowalut w Kanadzie "zgubiła" dostęp do swoich portfeli

Giełda QuadrigaCX w czwartek 31 stycznia potwierdziła, że utraciła dostęp do swoich cold walletów (portfeli, których klucze znajdują się poza dostępem do sieci) i złożyła wniosek o zakwalifikowanie do rządowego programu ochrony wierzycieli niewypłacalnych firm.

 

Obecnie wiadomo, że przyczyną utraty dostępu do portfeli jest nagła śmierć prezesa i założyciela giełdy, Geralda Cottena, którego śmierć została ogłoszona 15 stycznia. Dwudziestodziewięcioletni Cotten zmarł na początku grudnia w Indiach na chorobę Crohna, będącą przewlekłym, wirusowym zapaleniem wątroby.

Prezes QuadrigaCX, ze względów bezpieczeństwa i w celu zwiększenia ochrony giełdy przed coraz powszechniejszymi atakami hakerskimi, decydował się na przechowywanie większości środków ulokowanych przez klientów na cold walletach. Najprawdopodobniej jednak był on jedyną osobą, która posiada do nich dostęp. Pokazuje to, że krótkowzrocznie radykalne podejście do bezpieczeństwa okazało się zgubne, gdyż środki ulokowane na portfelach offline QuadrigaCX najprawdopodobniej przepadły, wraz z zakończeniem życia jej prezesa.

FXMAG kryptowaluty kanadyjska giełda quadrigacx straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela giełda kryptowalut 1

Gerald Cotten, zmarły prezes QuadrigaCX

 

Na portfelach, do których dostęp miał wyłącznie zmarły prezes giełdy, znajdowały się środki zarówno w kryptowalutach, jak i walutach fiducjarnych o szacowanej wartości ok. 250 mln dolarów kanadyjskich (CAD), co odpowiada ponad 190 mln dolarów amerykańskich (USD).

Na portfelach znajdowało się ponad 26,5 tys. BTC, 11 tys. BCH i tyle samo Bitcoin SV, 35 tys. BTG, niecałe 200 tys. LTC i ok. 430 tys. ETH. Oprócz tego, stracono dostęp do ok. 70 mln dolarów kanadyjskich.

 

Partnerka Cottena ma dostęp do jego laptopa, jest on jednak zaszyfrowany. W prywatnych rzeczach zmarłego nie znaleziono również żadnych zapisanych fraz odzyskiwania i kluczy dostępu.

Czytaj także: Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

O tym, że zakupionych kryptowalut pod żadnym pozorem nie powinno trzymać się na giełdzie, mówi się od dawna. Odnoszę wrażenie, że mówi się o tym nawet zbyt często, przez co wspomniana rada staje się niemal całkowicie transparentna i przez dużą część, zwłaszcza początkujących użytkowników kryptowalu.. Czytaj
Twoje kryptowaluty nie są bezpieczne na giełdach! Fakty nie pozostawiają złudzeń

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk