• Sklep
  • Odbierz prezent
Kanada wyprzedaje złoto podczas gdy inni kupują
Z artykułu dowiesz się:

- Jak kształtują się rezerwy złota w Kanadzie

- Jak kształtuje się światowy popyt na złoto

Podczas gdy banki centralne na świecie wykazują zwiększony popyt na złoto w celu dywersyfikacji rezerw walutowych, w których dominuje amerykański dolar, Kanada wyprzedaje rezerwy. Kiedyś „złota potęga” dziś może pochwalić się rezerwami złota 150 razy mniejszymi niż te, która posiada Polska.

 

Kanadyjskie złota

Kanada pod względem wydobycia była w 2014 roku na piątym miejsce wśród producentów kruszcu. Rocznie wydobywa się tam 150 ton złota. Jednak obecne rezerwy Kanadyjczyków odpowiadają wydobyciu z 1,5 dnia. Pół wieku temu Kanada posiadała ponad 1000 ton złota, co odpowiada 7 latom wydobycia na obecnym poziomie.

Według danych Banku Kanady obecny poziom rezerw to 682 kilogramy złota. W grudniu 2015 i styczniu 2016 Bank Kanady sprzedał łącznie 2,5 tony złota.

 

Wzmożony popyt na złoto

W obecnym okresie banki centralne mocno przyczyniają się do zwyżki cen złotego kruszcu. W przeciwieństwie do Banku Kanady, banki centralne np. w Chinach i Rosji wykazują zwiększony popyt na złoto. W przypadku popytu obywateli tych krajów odnotowuje się spadek w Rosji, ale wzrost w Chinach.

Od początku bieżącego roku ceny fizycznego złota wzrosły o 16% jak do tej pory. W przypadku kontraktów na złoto odnotowujemy wzrost o 19%.

Od początku roku widzimy wzrost popytu funduszy inwestycyjnych inwestujących w złoto. Notowanie na giełdach fundusze ETF zakupiły w styczniu 54 tony złota, podczas, gdy w 2014 i 2015 roku sprzedawały odpowiednio 185 i 133 tony.

FXMAG forex kanada wyprzedaje złoto podczas gdy inni kupują 1

Źródło: CNN

Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk