• Odbierz prezent
Kanada - sprzedaż detaliczna nie zachwyciła. Za miesiąc może być źle

21 kwietnia 2020 roku do publicznej wiadomości zostały podane bardzo ważne dane dotyczące kanadyjskiej gospodarki. Podstawowa sprzedaż detaliczna wyniosła 0,0% m/m, natomiast sprzedaż detaliczna 0,3% m/m. Prognozy szacowały odpowiednio: 0,3% i 0,2%. Poprzednio informacje na temat sprzedaży detalicznej Kanady publikowane były 20 marca 2020 roku. Przedstawiały one wtedy wartości odpowiednio: -0,1% i 0,4%.

Jak interpretować te dane?

Bardzo ważnym czynnikiem jest fakt, iż otrzymane wartości prezentują stan za luty 2020. Kanada informuje o sprzedaży detalicznej z dość dużym opóźnieniem. Z tego powodu powinniśmy mieć do nich spory dystans, ponieważ to dopiero w marcu rozpoczęła się na rynku prawdziwa rzeź związana z koronawirusem. Mając to na uwadze, z wielkim zainteresowaniem będziemy oczekiwać na odczyty pojawiające się w kolejnych miesiącach. Historycznie najgorszy poziom tego wskaźnika wynosił -3,2%. Mówiąc z pewną dozą sarkazmu - wyczyn ten został osiągnięty przez Kanadyjczyków dwukrotnie. Najpierw 1 maja 1994 roku, a później 23 lutego 2009 roku. Czy „uda” się go powtórzyć również w 2020 roku, sprawdzimy w najbliższych miesiącach.

 Kanada sprzedaż detaliczna

Wykres podstawowej sprzedaży detalicznej w Kanadzie

Niepokojące dane od południowego sąsiada

Stany Zjednoczone, bo o nich właśnie mowa, pokazują w ostatnim czasie dane, które jeszcze kilka miesięcy temu uznalibyśmy za błąd w druku. Sprzedaż detaliczna w marcu wyniosła -8,7%, ustanawiając niechlubny historyczny rekord tego kraju. Jednak USA nie jest wyjątkiem. Do załamania sprzedaży mamy do czynienia na całym świecie. Właśnie dlatego dane te warto śledzić na bieżąco, by móc oszacować realny czas powrotu do względnej normalności.

Stopy procentowe w Kanadzie

Kanadyjski Bank Centralny w obliczu widma potężnego kryzysu gospodarczego, stara się stanąć na wysokości zadania. Chcąc ożywić gospodarkę próbuje zwiększyć popyt poprzez obniżenie kosztu pieniądza. W ten sposób w ostatnim czasie doszło już do kilku obniżek stóp procentowych w kraju klonowego liścia. Jeszcze w styczniu 2020 roku mieliśmy do czynienia w Kanadzie ze stopami procentowymi na poziomie 1,75%. Taki stan rzeczy utrzymywał się od kilkunastu miesięcy. Po nastaniu ery koronawirusa, stopy procentowe zaczęły systematycznie spadać. Tylko w 2020 roku rządzący zdecydowali się już na 3 obniżkami stóp procentowych. Najpierw było to zejście na 1,25% 4 marca, następnie na 0,75% 13 marca i jak dotąd ostatnia na 0,25% 27 marca. Podczas kwietniowego odczytu dowiedzieliśmy się, że Bank Kanady podjął decyzję o zaprzestaniu dalszych obniżek. Oczywiście może się to zmienić, jeśli sytuacja gospodarcza będzie wymagała podjęcia takich działań.


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk