• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kanada - Ivey PMI znacznie slabiej od prognoz
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki Kanady

- Jak na dane zareagował rynek walutowy

Dziś o 16:00 opublikowane zostały wartości indeksu Ivey PMI.

 

Ivey PMI to indeks mierzący miesięczne zmiany aktywności gospodarczej w Kanadzie. Wskaźnik opracowywany jest przez Richard Ivey School of Business na podstawie comiesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesłane kadrze kierowniczej w 175 firmach. Raport publikowany jest od około 70 lat. Poziom indeksu Ivey PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności gospodarczej w stosunku do poprzedniego miesiąca. Odczyty powyżej 50 pkt. oznaczają wzrost aktywności gospodarczej.

Historycznie odczyty wskaźnika charakteryzują się dość dużą zmiennością. Znacznie większą niż w przypadku odczytów PMI dla innych istotnych gospodarek. Wystarczy spojrzeć na styczniowy odczyt, który wykazał wzrost wartości wskaźnika z poziomu 49,9 do 66,0. Odczyty wskaźnika również często znacznie odchylają się od poziomu prognozy. Za duże wahania może odpowiadać metodologia obliczania wskaźnika, który opracowywany jest na stosunkowo niewielkiej próbie danych.

 

W przypadku dzisiejszego odczytu spodziewano się spadku wartości indeksu Ivey PMI z poziomu 66,0 do 59,0. Odczytana wartość była jednak niższa i wyniosła 53,4. Negatywny odczyt nie miał większego wpływu na rynek walutowy. Rynek "wyszalał się" po odczytach z amerykańskiego rynku pracy. Dolar kanadyjski wobec słabego odczytu osłabił się nieznacznie w stosunku do dolara. Kurs USDCAD w ciągu pierwszych minut wzrósł o kilkanaście pipsów.

 

Wykres 1. USDCAD - M5

FXMAG forex kanada - ivey pmi znacznie slabiej od prognoz 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk