• Odbierz prezent
Kanada publikuje decyzje dot. stóp procentowych. Kurs dolara USD/CAD w górę

Bank of Canada podaje, iż stopy procentowe w marcu 2020 roku pozostają bez zmian i nadal wynoszą 0,25%. Informacja ta jest zgodna z rynkowym konsensusem. Wszyscy z 12 ekonomistów przepytanych przez portal finder.com było zgodnych co do tego, że stopy procentowe Kanady pozostaną bez zmian.

Stopy procentowe w przeszłości

Jeszcze w styczniu 2020 roku mieliśmy do czynienia w Kanadzie ze stopami procentowymi na poziomie 1,75%. Taki stan rzeczy utrzymywał się od kilkunastu miesięcy. Jednak od tamtego czasu żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Jest to era koronawirusa. Heroiczna walka z nim rozgrywa się na całym świecie na różnych płaszczyznach. Jedną z nich są właśnie obniżki stóp procentowych w celu ożywienia gospodarki. Właśnie tak postąpił Bank Kanady, który zdecydował się w tym roku już na trzy obniżki. Najpierw było to zejście na 1,25% 4 marca, następnie na 0,75% 13 marca i jak dotąd ostatnia na 0,25% 27 marca.

stopy procentowe Kanada

Wykres stóp procentowych w Kanadzie

Patrząc na ruchy Banków Centralnych w ostatnich miesiącach widać wyraźnie, że ściśle one ze sobą współpracują. Bank Kanady wraz ze swoimi odpowiednikami w Szwajcarii, Japonii, Anglii oraz Europejskim Bankiem Centralnym i najważniejszym z nich wszystkich amerykańskim FED-em mają jeden wspólny cel. Jest nim przeciwstawienie się potężnej katastrofie gospodarczej wywołanej koronawirusem. Jak mówi Mark, gubernator Bank of England „kroki podjęte przez banki centralne poprawią światową płynność finansową poprzez obniżenie cen i wydłużenie maksymalnego czasu trwania operacji pożyczkowych w dolarach amerykańskich”

Stopy procentowe w przyszłości

Jedną z najskuteczniejszych form pobudzenia gospodarki jest obniżka stóp procentowych. Bank of Canada w tym względzie ma już bardzo ograniczone pole manewru. Oczywiście można sobie wyobrazić zejście na zerowe lub nawet ujemne stopy procentowe, jednak byłaby to absolutna konieczność. W powyższej sytuacji wydaje się, iż obecny poziom stóp procentowych w Kanadzie powinien się utrzymywać na stałym poziomie przez dłuższy czas. Do tego scenariusza niezbędne jest zatrzymanie światowej pandemii koronawirusa oraz ożywienie gospodarcze wynikające z naturalnego popytu. Jeżeli do tego nie dojdzie wystarczająco szybko, może się okazać, iż pompowanie na rynek ekstremalnie taniego pieniądza będzie jedynym ratunkiem przed głęboką globalną recesją.

Sytuacja dolara amerykańskiego na rynku walutowym

Od początku sesji europejskiej mamy dzisiaj bardzo systematyczny i duży jak na rynek walutowy ruch wzrostowy na parze USD/CAD. Dolar kanadyjski traci na wartości z każdą kolejną godziną coraz bardziej, jednak nie przypisywałbym tego decyzji w sprawie stóp procentowych. Mamy jednocześnie z sesją przesilenia na rynkach finansowych. Na solidnych, ponad 2-procentowych minusach są indeksy amerykańskie. Również niemiecki DAX nie ma się dzisiaj czym pochwalić, ponieważ zniżkuje ponad 3 procent. W takiej atmosferze inwestorzy uciekają z rynków ryzykownych i szukają bezpiecznej przystani. Tą zawsze jest dolar amerykański.

usdcad

Wykres dolara amerykańskiego do dolara kanadyjskiego

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk