• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Kanada - dane umacniają walutę. Słabe CPI bez wpływu na kurs kanadyjczyka
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze dane z Kanady

- Jak na odczyty zareagował rynek walutowy

O godzinie 13:30 poznaliśmy dane z gospodarki Kanady. Do końca przyszłego tygodnia dane z tego kraju, jak również z USA, publikowane są o godzinę wcześniej ze względu na to, że Kanada i USA już przeszły na czas letni, a Europa zrobi to dopiero w ostatni weekend marca.

 

Dane o inflacji i sprzedaży detalicznej rynek walutowy odczytał jako pozytywne co odzwierciedliło się w umocnieniu kanadyjskiej waluty.

 

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej faktycznie były pozytywne, gdyż podstawowa sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 1,2% (w ujęciu miesięcznym), choć prognozy zakładały wzrost tylko o 0,4%.

W przypadku inflacji konsumenckiej dane byłe jednak słabsze od prognoz. W lutym inflacja konsumencka wyniosła 1,4% w ujęciu rocznym (przy prognozie 1,5%) i 0,2% w ujęciu miesięcznym (przy prognozie 0,4%). Bazowy wskaźnik inflacji (bez uwzględnienia cen energii, paliw i żywności) wyniósł 1,9% w ujęciu rocznym (prognoza 2%) i 0,5% w ujęciu miesięcznym (zgodnie z prognozą.

 

Wykres 1. Inflacja

FXMAG forex kanada - dane umacniają walutę. słabe cpi bez wpływu na kurs kanadyjczyka 1

 

Rynek walutowy w znacznej mierze skupił się na odczycie dotyczącym sprzedaży detalicznej. Spadek poziomu inflacji nie został odczytany bardzo negatywnie, bo choć mimo, że inflacja oddaliła się od poziomu celu inflacyjnego (w ubiegłym miesiącu wskaźnik CPI znajdował się dokładnie na poziomie 2%, co jest zgodne z celem inflacyjnym) to cały czas pozostaje w obrębie dopuszczalnych przez bank widełek 1-3%.

Na rynku walutowym obserwowaliśmy podwyższenie zmienności na parach z dolarem kanadyjskim, a kurs USDCAD po publikacji zniżkował ponad 30 pipsów.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk