• Odbierz prezent
Kalendarz spółek z GPW: sezon dywidend trwa - sprawdź spółki, których lepiej nie przegapić w tym tygodniu!
fot. freepik.com

Nie przegap żadnych istotnych wydarzeń, które w najbliższym tygodniu będą miały miejsce na warszawskim parkiecie. Pierwsze dni notowań, raporty finansowe, dywidendy, pierwsze oferty publiczne, wykluczenia z obrotu, WZA i wiele więcej w naszym cotygodniowym cyklu artykułów Kalendarz GPW. Co wydarzy się w tym tygodniu handlowym i na które spółki warto zwrócić szczególną uwagę? Najbliższe dni będą szczególnie interesujące dla łowców dywidend - w tym tygodniu mamy szansę na udział w zysku takich spółek, jak iFirma, Auto-Partner, Newag, Dadelo, choć najbardziej interesujące będą dywidendy od spółek z grupy Asseco.

 

Poniedziałek, 6 czerwca

iFirma - ostatni dzień z prawem do zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,30 PLN na akcję. Spółka jest jedną z nielicznych na GPW, które wypłacają kwartalne dywidendy (w formie zaliczek). Do wypłaty pierwszej tegorocznej zaliczki (w wysokości 0,23 PLN na akcję) doszło w połowie marca. Druga tegoroczna zaliczka pojawi się na kontach akcjonariuszy 15 czerwca. Stopa zaliczki na poczet dywidendy wyniesie 1,3% przy obecnym kursie akcji (22,5000 PLN). iFirma regularnie i nieprzerwanie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami od 2012 roku. Od 2017 roku stosuje politykę wypłaty kwartalnych dywidend.

 

Auto Partner - ostatni dzień z prawem do dywidendy w wysokości 0,15 PLN na akcję. Dystrybutor części samochodowych nie na zbyt długiej historii podziału zysku z akcjonariuszami. Dywidenda za 2021 rok będzie trzecią w giełdowej historii spółki (notowanej na GPW od 2016 roku), a jej stopa przy aktualnym kursie lekko przekracza 1%. Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 22 czerwca.

 

LPP - wypłata pierwszej transzy dywidendy za 2021 rok w wysokości 175 PLN na akcję. Łączna wysokość dywidendy za zeszły rok wynosi 350 PLN. Wypłata drugiej transzy została zaplanowana na 30 sierpnia.

 

Mennica Polska - dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,70 PLN na akcję. Spółka dzieli się zyskiem nieprzerwanie od 1999 roku, choć kwota dywidendy nie jest rosnąca, ani nawet stabilna (historycznie oscylowała od 0,15 PLN nawet do 5,77 PLN na akcję). Przy obecnym kursie na poziomie 20,1000 PLN stopa dywidendy za 2021 rok wynosi 3,4%. Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 21 czerwca, zaś ostatnim dniem uprawniającym do otrzymania dywidendy był czwartek 2 czerwca (na zakończeniu sesji należało posiadać akcje na rachunku).

 

WZA: Bowim, Huuuge Games, R22, Voxel,

 

Zobacz także: Inflacja wyrywa z butów, a już niedługo Urząd Skarbowy zaglądnie nam na konta

 

Wtorek, 7 czerwca

ZUE - ostatni dzień z prawem do dywidendy w wysokości 0,15 PLN na akcję. Spółka zajmująca się realizacją konstrukcji energetycznych, mimo ponad dekady obecności na GPW, nie może pochwalić się historią podziału zysku. Tegoroczna dywidenda jest drugą w historii spółki (pierwsza w 2016 r. w wysokości 0,33 PLN na akcję), w dodatku jej wysokość jest ponaddwukrotnie niższa niż poprzedniej. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie (3,7000 PLN) nie przekracza 4%. Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 22 czerwca.

 

Blirt - wycofanie spółki z obrotu na NewConnect w związku z przymusowym wykupem akcji przez spółkę Qiagen NV. Cena wykupu została ustalona na 16,28 PLN za akcję. Na otwarciu poniedziałkowej sesji akcje Flirt były wyceniane na 14,8000 PLN.

 

Mostostal Płock - dzień ustalenia prawa do dywidendy w wysokości 4,00 PLN na akcję. Spółka konstrukcyjna, działająca w branży rafineryjnej, dzieli się zyskiem z akcjonariuszami nieregularnie od 1999 roku (przerwa w wypłatach pomiędzy 2015 a 2021 rokiem). Tegoroczna dywidenda, przy obecnym kursie akcji (31,7000 PLN) daje wysoką stopę udziału w zysku, która przekracza 11,5%, nie jest to jednak najwyższa wypłata w historii spółki (7,50 PLN na akcję w 2005 roku). Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 7 lipca, natomiast ostatnim dniem uprawniającym do otrzymania dywidendy był piątek 3 czerwca (na zakończeniu sesji należało posiadać akcje na rachunku).

 

Skarbówka zajrzy nam na konta!

 

Środa, 8 czerwca

Asseco Poland - ostatni dzień z prawem do dywidendy 3,36 PLN na akcję.  Spółka informatyczna notowana w indeksie WIG20 wypłaca dywidendę regularnie od 1998 roku, zaś jej wysokość jest rosnąca od 2007 roku (z wyjątkiem w 2020 roku). Tegoroczna stopa dywidendy wynosi 4,4% (przy kursie akcji 77,8500 PLN). Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 21 czerwca.

 

Asseco Business Solutions - ostatni dzień z prawem do dywidendy 2,12 PLN na akcję. Spółka informatyczna z grupy Asseco może pochwalić się długą historią wypłat dywidend (od 2009 r.), których wysokość rośnie od 2013 roku. Udział w zysku za 2021 rok jest najwyższym w historii spółki, zaś stopa dywidendy przekracza 5% (5,20% przy kursie 41,3000 PLN). Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 23 czerwca.

 

Newag - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,25 PLN na akcję. Producent pojazdów kolejowych i szynowych dzieli się zyskiem z akcjonariuszami regularnie od 2014 roku. Dywidenda za 2021 rok będzie jednak wyjątkowo skromna i jednocześnie najniższa w historii spółki. Stopa dywidendy wynosi niecałe 1,2%, przy aktualnym kursie (21,0000 PLN). Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 20 czerwca.

 

United Label - pierwszy dzień zapisów na akcje w wezwaniu ogłoszonym przez spółkę CI Games. Cena w wezwaniu została ustalona na 18,04 PLN za akcję. Na otwarciu poniedziałkowej sesji akcje United Label były notowane po 17,8500 PLN. Celem wezwania jest wycofanie spółki z obrotu na GPW przez jej akcjonariusza dominującego (CI Games), który obecnie posiada niecałe 78,5% głosów na WZA. Zapisy na sprzedaż akcji kończą się 7 lipca, zaś planowany dzień rozliczenia transakcji to 15 lipca.

 

Eurotel - dzień wypłaty dywidendy w wysokości 5,00 PLN na akcję

 

Figene Capital - dzień referencyjny dla scalenia akcji w stosunku 10:1

 

Wyniki finansowe opublikują: GO TFI, Letus Capital

 

Zobacz także: Przewidywane najważniejsze wydarzenia tego tygodnia: nie daj się zaskoczyć – komentarz banku Millenium

 

Czwartek, 9 czerwca

Biofactory - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,27 PLN na akcję. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie (4,3600 PLN) przekracza 6%. Do wypłaty dywidendy dojdzie na sesji 22 czerwca.

 

O ile RPP podniesie stopy procentowe? Ciężki tydzień dla kredytobiorców

 

Piątek, 10 czerwca

Dadelo - ostatni dzień z prawem do dywidendy 0,15 PLN na akcję. Spółka z segmentu e-commerce po raz pierwszy podzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a stopa dywidendy wyniesie 1,3% (przy kursie 11,3000 PLN). Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 21 czerwca.

 

Zobacz także: Wykres tygodnia - Indeks PMI dla przemysłu Polska/Niemcy (pkt), czyli słabe nastoje w polskim przemyśle 

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk