• Odbierz prezent
Kalendarz makroekonomiczny (styczeń 2023): Chiny poza rynkiem. Dalsze spowolnienie w USA? Tesla, Microsoft, Chevron pokażą wyniki, kursy walut narażone na wahania
fot. Kalendarz makroekonomiczny: Chiny poza rynkiem. Dalsze spowolnienie w USA? Tesla, Microsoft, Chevron pokażą wyniki

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

 

 

Tydzień handlowy bez Chin

Kolejny tydzień handlowy odbędzie się bez udziału Chin - w Państwie Środka będą odbywać się obchody Chińskiego Nowego Roku, a handel na tamtejszych giełdach będzie wstrzymany od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o dni bez sesji handlowych, to w czwartek 26 stycznia przypadka Dzień Australii, który jest świętem narodowym w tym kraju.

Sprawdź także: INWESTOWANIE PO POLSKU! Ta metoda nigdy nie zawiodła

 

 

Amerykańskie indeksy giełdowe - S&P500, Nasdaq-100Dow Jones Industrial Average

Najbliższy tydzień przyniesie sporo istotnych danych makroekonomicznych z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Pierwsze ważne publikacje są jednak zaplanowane dopiero na wtorek 24 stycznia. Wtedy poznamy też wstępne styczniowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług. Prognozy analityków zakładają nieznaczną poprawę nastrojów w amerykańskim przemyśle - oczekiwany odczyt przemysłowego PMI to 46,8 pkt., wobec 46,2 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Przemysłowy PMI znajduje się poniżej granicy 50 pkt., oznaczającej pozytywną koniunkturę, od listopada zeszłego roku. Jeśli chodzi zaś o indeks PMI dla usług, to prognoza analityków zakłada jeszcze mocniejszą poprawę nastrojów w styczniu - wzrost z 44,7 pkt., odnotowanych w grudniu zeszłego roku, do 45,5 pkt. Oba odczyty indeksu PMI poznamy o godz. 15:45.

Kwadrans później (16:00) Fed z Richmond opublikuje odczyt swojego indeksu nastrojów przedsiębiorstw produkcyjnych z rejonu Maryland, Północnej i Południowej Karoliny oraz Wirginii. Prognozowany odczyt to -5 pkt., wobec 1 pkt. odnotowanego w grudniu zeszłego roku. W przypadku regionalnych indeksów Fed odczyt poniżej 0 oznacza dekoniunkturę, zaś powyżej poprawę nastrojów wobec wcześniejszych danych.

 

Na sesji w środę 25 stycznia opublikowane zostaną tylko cotygodniowe dane na temat liczby złożonych wniosków o kredyt hipoteczny (dane procentowej zmiany) o godz. 13:00.

 

Ostatnie dwa dni handlowe nadchodzącego tygodnia będą najbardziej intensywne pod względem publikacji makroekonomicznych z USA.

W czwartek kluczowe będą wstępne dane na temat tempa wzrostu gospodarczego w ostatnim kwartale zeszłego roku, które zostaną opublikowane o 14:30. Prognozy analityków zakładają nieznaczny spadek PKB w ujęciu annualizowanym w czwartym kwartale 2022 roku, do 2,8%. W trzecim kwartale było to 3,2% (annualizowany). Równie istotne będą dane na temat wskaźnika PCE Core (zmiana wydatków konsumentów w ujęciu kwartalnym) - prognoza zakłada kwartalny wzrost na poziomie 4,7% (podobnie jak w trzecim kwartale). Oprócz tego Biuro Analiz Ekonomicznych pokaże dane dotyczące deflatora PKB, który pokazuje jak duża część zmiany wskaźnika PKB wynika wyłącznie ze zmiany poziomu cen (inflacji).

W tym samym czasie opublikowane zostaną także dane na temat konsumpcji prywatnej za czwarty kwartał ubiegłego roku (w ujęciu annualizowanym).

O 14:30 poznamy też mniej istotne z perspektywy zmienności rynków grudniowe dane na temat zamówień w USA. Prognoza dotycząca zamówień na dobra trwałe zakłada wzrost o 2,6% w porównaniu do listopada ubiegłego roku, wobec spadku o -2,1% m/m w odczycie za listopad 2022. Poznamy też dane na temat zamówień na dobra trwałego użytku z wyłączeniem środków transportu i odczyt salda obrotów towarowych za grudzień.

O 16:00 Departament Handlu USA pokaże grudniowe dane na temat sprzedaży domów z rynku pierwotnego. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 616 tys., wobec 640 tys. zanotowanych w listopadzie zeszłego roku.

O 17:00 Fed z Kansas City pokaże styczniowy odczyt swojego indeksu dla przemysłu.

 

W piątek 27 stycznia poznamy grudniowe dane wskaźnika wydatków konsumenckich PCE oraz PCE Core. Prognozy dotyczące bazowego wskaźnika PCE (wydatki bez uwzględnienia kosztów żywności, paliwa i energii) zakładają odczyt na poziomie 4,7% w ujęciu rocznym oraz 0,2% w porównaniu do listopada zeszłego roku. Prognozowany odczyt wskaźnika wydatków Amerykanów w grudniu to -0,1% m/m, wobec wzrostu o 0,1% m/m w listopadzie zeszłego roku. Pełen pakiet danych zostanie opublikowany o godz. 14:30

Oprócz tego, w piątek o 16:00 poznamy finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za styczeń. Indeks Uniwersytetu Michigan jest badaniem nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych, w którym ankietowani oceniają obecną sytuację ekonomiczną i określają swoje oczekiwania inflacyjne. Wstępny odczyt przyniósł wynik 64,6 pkt., wobec 59,7 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Jeśli chodzi o oczekiwania inflacyjne w krótkim terminie, to wstępny odczyt wyniósł 4 pkt. (wobec 4,4 pkt. w grudniu). Wstępny odczyt oczekiwań inflacyjnych w długim terminie to 3 pkt.

O 16:00 Amerykańskie Stowarzyszenie Agentów Nieruchomości pokaże też grudniowe odczyty indeksu podpisanych umów kupna nieruchomości. W listopadzie ubiegłego roku indeks wskazał spadek liczby umów o -4% m/m.

Sprawdź także: Giełdy w USA: rynek amerykański odnotowuje wzrost

 

 

Sezon wyników na Wall Street w pełni

Nie wolno zapominać o tym, że poza samymi odczytami makroekonomicznymi, dla amerykańskiej giełdy istotne są też wyniki spółek i ogólny klimat, jaki budują publikacje sprawozdań przedstawicieli kolejnych branż i sektorów.

W poniedziałek żadna z istotnych spółek z USA nie pokaże wyników, natomiast już we wtorek 24 stycznia będzie dość intensywnie. Wyniki za czwarty kwartał zeszłego roku pokaże Microsoft, wobec którego analitycy oczekują zysku na akcję w wysokości 2,33 USD i przychodów na poziomie 53,14 mld dolarów (w IVQ 2021 przychody wyniosły 51,73 mld USD, a EPS 2,48 USD).

Oprócz tego sprawozdanie finansowe opublikują m.in. Johnson&Johnson, Verizon, General Electric, Texas Instruments czy Lockheed Martin i 3M.

 

W środę 25 stycznia będzie jeszcze goręcej - wyniki finansowe opublikuje Tesla. Oczekiwany zysk na akcję wynosi 1,15 dolarów, natomiast szacowane przychody to 24,68 mld USD. W ostatnim kwartale 2021 roku Tesla zanotowała EPS na poziomie 2,54 USD oraz przychody 17,72 mld dolarów. Wyniki pokażą również m.in. AT&T (oczekiwany EPS: 0,56 USD, szacowane przychody: 31,43 mld USD), IBM (analitycy prognozują zysk na akcję 3,58 dolara i przychody 16,13 mld USD) czy Boeing (oczekiwany EPS: 0,27 USD, przychody: 30,27 mld USD).

 

W czwartek sprawozdania finansowe pokaże Visa - konsensus rynkowy zakłada zysk na akcję na poziomie 2,01 USD oraz przychody 7,7 mld dolarów. W czwartym kwartale 2021 roku EPS wyniósł 1,81 USD, a przychody 7,06 mld dolarów. Poznamy również wyniki branżowego konkurenta, czyli Mastercard - analitycy oczekują EPS na poziomie 2,58 USD oraz przychodów na poziomie 5,8 mld USD (wobec 2,35 USD zysku na akcje i 5,22 mld USD przychodów). Z większych spółek wyniki pokażą także m.in. Intel (konsensus rynkowy zakłada EPS na poziomie 0,22 USD i przychody na poziomie 14,57 mld USD, wobec EPS 10,09 USD i przychodów w wysokości 19,53 mld USD rok wcześniej), Blackstone Group, Comcast czy Dow Corporation.

 

W piątek 27 stycznia wyniki finansowe za czwarty kwartał zeszłego roku pokażą m.in.: jeden z czołowych amerykańskich koncernów paliwowych, jakim jest Chevron. Analitycy oczekują zysku na akcję w czwartym kwartale 2022 roku na poziomie 4,42 USD oraz przychodów w wysokości 53,83 mld dolarów. W czwartym kwartale 2021 roku Chevron zanotował zysk na akcję na poziomie 2,56 USD oraz przychody w wysokości 48,13 mld dolarów.

Oprócz tego wyniki finansowe opublikują m.in.: American Express, Charter Communications czy Colgate-Palmolive.

Sprawdź także: Prognozy dla euro, dolara, korony, funta, franka: sprawdź, ile złotych możesz zapłacić za waluty

 

Strefa euro (pary walutowe EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, indeks DAX-40, Euro Stoxx 50)

W przypadku odczytów makroekonomicznych ze strefy euro, kluczowe będą styczniowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług.

We wtorek 24 stycznia poznamy odczyt indeksu PMI dla usług i przemysłu Niemiec. Analitycy prognozują styczniowy odczyt przemysłowego PMI na poziomie 47,8 pkt., wobec 47,1 pkt. w grudniu zeszłego roku. Jeśli zaś chodzi o PMI dla usług, konsensus rynkowy zakłada styczniowy odczyt na poziomie 49,6 pkt., wobec 49,2 pkt. w poprzednim odczycie za grudzień. Niemieckie odczyty PMI poznamy o godzinie 9:30.

O godz. 10:00 opublikowane zostaną styczniowe PMI dla strefy euro. Analitycy również spodziewają się nieznacznego polepszenia nastrojów w styczniu - prognozowany odczyt dla przemysłowego PMI to 48,6 pkt., wobec 47,8 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku. W przypadku indeksu PMI dla usług konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika do 50,2 pkt., wobec 49,8 pkt., odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała pierwszy wzrost usługowego PMI powyżej granicy 50 pkt. od lipca zeszłego roku. Dla przypomnienia: odczyt indeksu PMI powyżej 50 pkt. jest interpretowany jako sygnał poprawy nastrojów i pozytywnej koniunktury.

Sprawdź także: Kursy walut: dolar leci na łeb, dawno nie był tak tani

 

GBP/USDEUR/GBPGBP/JPY i inne pary walutowe z funtem brytyjskim

W przypadku odczytów makroekonomicznych z brytyjskiej gospodarki kluczowe będą wtorkowe (24 stycznia) odczyty indeksu PMI dla przemysłu i usług za styczeń. Analitycy prognozują nieznaczną poprawę nastrojów w brytyjskim przemyśle, oczekując odczyty przemysłowego PMI na poziomie 45,6 pkt., wobec 45,3 pkt. zanotowanych w grudniu zeszłego roku. W przypadku PMI dla usług, styczniowa prognoza zakłada odczyt na poziomie 49,9 pkt., czyli bez zmian wobec grudnia zeszłego roku. Odczyty PMI poznamy o godz. 10:30.

We wtorek opublikowany zostanie również styczniowy wskaźnik zamówień wg Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI). Prognoza zakłada dalszy spadek poziomu zamówień do poziomu -9 pkt., wobec -6 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała największą dynamikę spadku zamówień w brytyjskim przemyśle od pierwszego kwartału 2021 roku. Dane zostaną opublikowane o godz. 12:00.

W czwartek o godz. 12:00 CBI pokaże także swój wskaźnik sprzedaży detalicznej w styczniu. Analitycy prognozują odczyt na poziomie 2 pkt., wobec 11 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

Sprawdź także: Spadki na kursie euro i dolara ⚠️ 11-letnie rekordy


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk