• Odbierz prezent
Kalendarz makroekonomiczny: PKB i odczyty inflacji w centrum zainteresowania rynków. Tych wydarzeń nie możesz przegapić
fot. Kalendarz danych makroekonomiczny: PKB i odczyty inflacji w centrum zainteresowania rynków

Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY 

 

Poniedziałek, 14 listopada

Pierwszy dzień tygodnia nie będzie obfitował w istotne z globalnej perspektywy dane makroekonomiczne. Poznamy październikowe dane ze szwajcarskiego i unijnego przemysłu. NBP opublikuje raport o inflacji, w którym poznamy kompletne dane na temat centralnej ścieżki projekcji wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce do 2025 roku.

 

Ceny producentów i importu w Szwajcarii za październik - Szwajcarski Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat inflacji producentów za październik i odczyt cen importu (czyli cen towarów importowanych do kraju). Prognozy zakładają wzrost cen o 0,2% w porównaniu do września (wtedy wskaźnik również wyniósł 0,2% m/m).

Godzina publikacji: 08:30

 

Produkcja detaliczna i produkcja przemysłowa w strefie euro za październik (dane wyrównane sezonowo)

Godzina publikacji: 11:00

 

Raport NBP o inflacji, listopadowa centralna ścieżka projekcji wzrostu cen i dynamiki PKB - Narodowy Bank Polski zaprezentuje pełną listopadową centralną ścieżkę projekcji. Listopadowa projekcja NBP zakłada, że roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 4,3 – 4,9% w 2022 r. (wobec 3,9 – 5,5% w projekcji z lipca 2022 r.), -0,3 – 1,6% w 2023 r. (wobec 0,2 – 2,3%), 1,0 – 3,1% w 2024 r. (wobec 1,0 – 3,5%) oraz 1,8 – 4,4% w 2025 r.

Godzina publikacji: 13:00

 

Zerknij na: Inflacja w USA mocno zaskakuje, a kurs amerykańskiego dolara USD leci na łeb na szyję

 

Wtorek, 15 listopada

Na wtorkowej sesji kluczowe będą dane na temat wzrostu gospodarczego Japonii, odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej Chin, a także dane na temat wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale strefy euro i Polski. Po południu poznamy natomiast dane na temat inflacji producenckiej w USA.

 

Dane na temat wzrost gospodarczego Japonii w trzecim kwartale - Kancelaria Premiera Japonii opublikuje szacunkowe dane na temat zannualizowanego wzrostu PKB w trzecim kwartale. Analitycy oczekują odczytu na poziomie 1,1%, wobec 3,5% odnotowanego w drugim kwartale. Prognozowany odczyt kwartalny to 0,3% w porównaniu do drugiego kwartału. W drugim kwartale PKB wzrósł o 0,9% k/k.

Godzina publikacji: 00:50

 

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa Chin w październiku - Chiński Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w październiku. Prognozy produkcji przemysłowej zakładają wzrost o 5,1% r/r w październiku (wobec 6,3% r/r we wrześniu) oraz wzrost sprzedaży detalicznej o 1% r/r w październiku, wobec 2,5% r/r we wrześniu.

Godzina publikacji: 03:00

 

Wskaźnik PKB za trzeci kwartał dla Polski - Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne dane na temat tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Prognozy analityków mówią o wzroście o 3% w perspektywie roku (wobec 5,8% r/r w drugim kwartale i spadku o 2,1% k/k).

Godzina publikacji: 10:00

 

Inflacja konsumencka w Polsce za październik - GUS opublikuje ostateczne i kompletne dane na temat wskaźnika CPI w październiku. Szybki szacunek wskazał na wzrost inflacji o 17,9% w perspektywie roku i 1,8% w porównaniu do września.

Godzina publikacji: 10:00

 

Wskaźnik PKB za trzeci kwartał dla strefy euro - Eurostat pokaże wstępne dane na temat wzrostu gospodarczego strefy euro (wyrównanego sezonowo). Szacunki analityków zakładają odczyt na poziomie 2,1% rok do roku oraz 0,2% w porównaniu do drugiego kwartału. W drugim kwartale dynamika PKB strefy euro wyniosła 4,1% r/r i 0,8% k/k.

 

Indeks instytutu ZEW za listopad - indeks ZEW jest drugim pod względem ważności (po indeksie Ifo) wskaźnikiem nastrojów gospodarczych w Niemczech wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków rynków finansowych. Listopadowy odczyt zakłada spadek indeksu o 50 pkt., po spadku o 59,2 pkt. odnotowanym w październiku.

Godzina publikacji: 11:00

 

Inflacja producencka (PPI) i inflacja bazowa PPI w Stanach Zjednoczonych za październik - Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane na temat inflacji producentów w USA. Prognozy analityków zakładają odczyt PPI na poziomie 8,3% r/r oraz 0,5% m/m, wobec 8,5% r/r i 0,4% m/m odnotowanych we wrześniu. Prognozy dotyczące bazowej inflacji producentów (Core PPI), czyli bez uwzględnienia cen produkcji żywności i energii, wskazują na odczyt 7,2% r/r i 0,4% m/m (wobec 7,2% r/r i 0,4% m/m).

Godzina publikacji: 14:30

 

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - cotygodniowy raport American Petroleum Institute na temat rezerw ropy naftowej w USA. W poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 5,62 mln baryłek t/t. Prognoza analityków mówi o zmianie na poziomie +1 mln baryłek t/t.

Godzina publikacji: 22:40

 

 

Środa, 16 listopada

Na środowej sesji kluczowe będą dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a także odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. W tym dniu poznamy również październikowy odczyt inflacji bazowej w Polsce.

 

Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia w Japonii za wrzesień - raport na temat wartości zamówień publikowany przez Kancelarię Premiera Japonii. Prognozowany odczyt za wrzesień to wzrost wartości zamówień o 0,6% m/m w porównaniu do spadku o 5,8% m/m odnotowanego w sierpniu.

Godzina publikacji: 00:50

 

Ceny nieruchomości w Chinach za październik - Urząd Statystyczny Chin opublikuje dane na temat zmiany cen nieruchomości w porównaniu do września. Miesiąc wcześniej spadek cen wyniósł 1,5% m/m, kontynuując trwający od kwietnia trend spadkowy.

Godzina publikacji: 02:30

 

Inflacja konsumencka i bazowa w Wielkiej Brytanii za październik - Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii pokaże komplet danych na temat wskaźników CPI, Core CPI i RPI. Prognozowany odczyt inflacji za październik to 10,6% r/r, co oznaczałoby wyznaczenie nowego tegorocznego maksimum CPI, oraz 1,7 m/m. We wrześniu brytyjska inflacja wyniosła 10,1%. W przypadku inflacji bazowej prognozy mówią o odczycie na poziomie 6,4% r/r, wobec 6,5% r/r we wrześniu.

Godzina publikacji: 08:00

 

Inflacja bazowa w Polsce za październik - Narodowy Bank Polski opublikuje dane na temat inflacji bez cen żywności i energii. Prognoz zakładają odczyt na poziomie równych 11% r/r, co oznaczałoby wyznaczenie nowego historycznego maksimum polskiego Core CPI (we wrześniu było to 10,7% r/r).

Godzina publikacji: 14:00

 

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych za październik - Departament Handlu USA zaprezentuje październikowe dane na temat sprzedaży, w tym bez samochodów (i paliw). Prognozy analityków zakładają wzrost sprzedaży detalicznej w październiku o 0,9% m/m (we wrześniu sprzedaż detaliczna nie uległa zmianie).

Godzina publikacji: 14:30

 

Inflacja konsumencka i bazowa w Kanadzie za październik - Urząd Statystyczny Kanady pokaże komplet październikowych danych na temat inflacji. Analitycy prognozują odczyt wskaźnika CPI na poziomie 6,9% r/r (bez zmian wobec września) oraz 0,8% m/m.

Godzina publikacji: 14:30

 

Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych za październik - Fed pokaże dane na temat dynamiki zmian produkcji przemysłowej w październiku. Analitycy prognozują, że produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2% m/m, po tym jak we wrześniu zanotowała wzrost o 0,4% m/m.

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada wzrost zapasów ropy o 1 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów wzrosła o 3,92 mln baryłek w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.

Godzina publikacji: 16:30

 

Zerknij na: Wywiad bez spodni czy zakup 69 akcji po $69,69, czyli spółki memowe i inflacja kontrowersyjności

 

Czwartek, 17 listopada

Przedostatni dzień tygodnia handlowego upłynie pod znakiem odczytów inflacji w strefie euro oraz danych z amerykańskiego rynku nieruchomości.

 

Bilans handlu zagranicznego Japonii w październiku - prognozowana różnica między eksportem a importem Japonii w październiku to -2230 bln jenów, w porównaniu do -2094 bln JPY odnotowanych we wrześniu.

Godzina publikacji: 00:50

 

Zmiana zatrudnienia w Australii za październik - Australijski Urząd Statystyczny opublikuje październikowe dane z australijskiego rynku pracy. Prognozy analityków zakładają wzrost zatrudnienia o 15 tys. etatów m/m, wobec wzrostu o 0,9 tys. we wrześniu. Prognozowane bezrobocie to 3,6%, w porównaniu do 3,5% we wrześniu.

Godzina publikacji: 01:30

 

Inflacja i zharmonizowana (HICP) i bazowa HICP w strefie euro za październik - Eurostat opublikuje dane na temat inflacji HICP za październik. Prognozy rynkowe wskazują na odczyt na poziomie 10,7% r/r i 1,5% m/m (wobec 9,9% r/r i 1,2% m/m we wrześniu), co oznaczałoby wyznaczenie nowych maksimów. W przypadku inflacji bazowej HICP prognozy mówią o odczycie na poziomie 5% r/r, wobec 4,8% r/r we wrześniu.

Godzina publikacji: 11:00

 

Przyznane pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów w Stanach Zjednoczonych za październik - analitycy prognozują nieznaczny spadek liczby przyznanych pozwoleń na budowę i rozpoczęte budowy domów. Prognoza zakłada 1,515 mln przyznanych pozwoleń (wobec 1,564 mln we wrześniu) i 1,41 mln rozpoczętych budów (wobec 1,439 mln we wrześniu).

Godzina publikacji: 14:30

 

Kansas City Fed Index dla przemysłu za listopad - indeks Rezerwy Federalnej z Kansas City ma za zadanie zbadać aktywność przemysłu w firmach produkcyjnych z rejonu tzw. Dziesiątego Dystryktu. Odczyt za październik wskazał na spadek o 22 pkt.

Godzina publikacji: 17:00

 

 

Piątek, 18 listopada

Na piątkowej sesji do najważniejszych publikacji makroekonomicznych będą należeć odczyty sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii oraz inflacja CPI w Japonii.

 

Inflacja konsumencka i bazowa w Japonii za październik - Urząd Statystyczny Japonii opublikuje październikowe dane wskaźnika CPI i Core CPI. Analitycy prognozują odczyt inflacji bazowej na poziomie 3,5% r/r, w porównaniu do równych 3% r/r odnotowanych we wrześniu.

Godzina publikacji: 00:30

 

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii za październik - Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii zaprezentuje dane o sprzedaży detalicznej w poprzednim miesiącu. Prognozy zakładają spadek sprzedaży o 6,5% r/r i brak zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca. We wrześniu sprzedaż detaliczna spadła o 6,9% r/r i o 1,4% m/m.

Godzina publikacji: 08:00

 

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA za październik - prognoza zakłada sprzedaż na poziomie 4,38 mln, wobec 4,71 mln odnotowanych we wrześniu.

Godzina publikacji: 16:00

 

Zerknij na: Prezes NBP tym razem bez stand-upu: Inflacja mniej groźna niż recesja, dlatego zostanie z nami na dłużej

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk