• Odbierz prezent
Kalendarz makroekonomiczny na ten tydzień: przewidywane najważniejsze wydarzenia
fot. Materiał partnera

Ubiegłotygodniowe posiedzenie RPP zachęciło niektórych członków do wyrażenia swoich opinii w kontekście cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. W sekcji newsów poruszamy wszystkie te komentarze. Na co będziemy spoglądać w tym tygodniu? W kraju najciekawszym punktem będzie publikacja finalnej inflacji za sierpień. Z kolei za granicą najciekawiej wyglądają dane z USA - inflacja konsumencka we wtorek oraz sprzedaż detaliczna w środę. W Europie sporo uwagi może zostać poświęcone odczytom dot. produkcji przemysłowej za lipiec.

 

Kalendarz najważniejszych publikacji makroekonomicznych

 

Poniedziałek, 12.09.2022

Dziś w kalendarzu pustki. Najciekawsza była czeska inflacja. Wyniosła ona 17,2% r/r, oczekiwano 17,7% r/r (CNB oczekiwał jeszcze więcej), poprzednio 17,5% r/r. To dla CNB kolejny sygnał za pozostawieniem stóp bez zmian.

 

Wtorek, 13.09.2022

NBP opublikuje wynik bilansu płatniczego za lipiec. Nasza prognoza to deficyt na rachunku obrotów bieżących w wysokości 140 mln EUR. Sporo odbiegamy od konsensusu prognoz (-1840 mln EUR) - zaufaliśmy modelom opartym na poszczególnych fragmentach produkcji (tym silnie zależnym od handlu zagranicznego). Prognoza eksportu: +33% r/r, importu: +27,5% r/r.

Zaczną spływać finalne dane o sierpniowej inflacji. W strefie euro poznamy odczyty z Niemiec (flash pokazał 8,8% r/r) i Hiszpanii (flash pokazał 10,3% r/r). W Niemczech opublikowany zostanie też indeks Instytutu ZEW. Najważniejsza będzie jednak inflacja CPI ze Stanów (tu nie znamy jeszcze wstępnych odczytów). Konsensus oczekuje 8,1% r/r przy 8,5% r/r poprzednio. Inflacja bazowa natomiast ma dalej wzrosnąć (z 5,9% r/r do 6,1% r/r.

 

Środa, 14.09.2022

Ciąg dalszy publikacji inflacyjnych (Słowacja, Szwecja, Wielka Brytania). W strefie euro opublikowany zostanie wynik produkcji przemysłowej za lipiec. Znów najciekawiej po drugiej stronie Oceanu – tam zaplanowana jest publikacja PPI.

 

Czwartek, 15.09.2022

Poznamy finalne dane o krajowej inflacji w sierpniu. Odczyt flash zaskoczył w górę (16,1% r/r), czas na szczegóły. Nasz komentarz po danych sprzed 2 tygodni pod linkiem. Ponadto finalne dane o inflacji opublikowane zostaną we Francji.

Sporo danych z USA. Zaplanowana jest publikacja wyniku sprzedaży detalicznej w sierpniu (oczekiwane 0% m/m, poprzednio 0,4% m/m) i produkcji przemysłowej (oczekiwane 0,2% m/m, poprzednio 0,6% m/m). Ponadto zaplanowano publikacje indeksów Phily Fed i Empire State oraz, jak co tydzień, dane o nowych rejestracjach bezrobotnych.

 

Piątek, 16.09.2022

Dzień zacznie się od danych z Chin. Poznamy wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

W Polsce, po czwartkowych danych o inflacji, przyjdzie czas na inflację bazową (flash sugerował, że mogła sięgnąć nawet 10% r/r).

Finalny odczyt inflacji opublikowany zostanie też dla całej strefy euro. Z USA tylko indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Przegląd makroekonomiczny - wrzesień

Główne banki centralne pozostają wciąż w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Zarówno Fed jak i EBC komunikują kolejne ruchy w nadchodzących miesiącach. W przypadku tego drugiego zagwozdką może być głębokość prawdopodobnej recesji. W tym świetle coraz mniej jastrzębio wypada NBP, który naszym zdaniem jest już bliski końca cyklu. Tematem numer jeden pozostaje inflacja, a z nowym rokiem pojawi się szereg ryzyk dla jej wzrostu. Sfera realna zmierza jednak w innym kierunku.

https://makroekonomia.mbank.pl/205641-wrzesien-2022 


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk