• Odbierz prezent
Kalendarz makroekonomiczny na następny tydzień. Na te wydarzenia musisz zwrócić uwagę

Spokojniejsza atmosfera wokół rynku obligacji, uchwalenie pakietu fiskalnego w USA o wartości 1,9 mld USD i gołębi przekaz EBC oferują podstawy do przywrócenia apetytu na ryzyko. Wiele zależy jednak, jak w tych wymagających warunkach ustawi się Fed. Środowa decyzja FOMC będzie w centrum uwagi, ale usłyszymy także przekaz od Norges Banku, Banku Anglii i Banku Japonii.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Wydarzenia nadchodzącego tygodnia:

Poniedziałek:

09:30 Szwecja – inflacja CPI

10:00 Polska – inflacja CPI

13:30 USA – indeks NY Empire State

13:30 Kanada – produkcja przemysłowa

Wtorek:

05:30 Japonia – produkcja przemysłowa

11:00 Niemcy – indeks ZEW

13:30 USA – sprzedaż detaliczna

14:00 Polska – inflacja bazowa

14:15 USA – produkcja przemysłowa

Środa:

11:00 Strefa euro – inflacja HICP

13:30 Kanada – inflacja CPI

13:30 USA – pozwolenia na budowę domów

19:00 USA – stopa procentowa

22:45 Nowa Zelandia – PKB

Czwartek:

01:30 Australia – dane z rynku pracy

10:00 Polska – produkcja przemysłowa

10:00 Norwegia – stopa procentowa

13:00 Wielka Brytania – stopa procentowa

13:30 USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek:

Japonia – stopa procentowa

01:30 Australia – sprzedaż detaliczna

10:00 Polska – sprzedaż detaliczna

13:30 Kanada – sprzedaż detaliczna

Posiedzenie Norges Banku (czw) może być jednym z bardziej interesujących

Ostatni odczyt CPI zaskoczył skokiem do 26-mies. szczytu (3,3 proc.) w ślad za wyższymi cenami energii. Niepewność wokół perspektyw gospodarczych stopniowo słabnie, na co wpływają wyższe ceny wydobywanej ropy naftowej oraz postępujący program szczepień. W obliczu tych zmian Norges Bank powinien dokonać zmian w ścieżce stopy procentowej i zasygnalizować pierwszą podwyżkę w IV kw. 2021 r. Bardziej jastrzębi wydźwięk rewizji będzie katalizatorem dla umocnienia NOK.

Bank Japonii (pt) przedstawi wnioski z przeglądu polityki pieniężnej

Możliwe jest poluzowanie warunków skupu aktywów nieobligacyjnych (ETF, REIT), co w praktyce będzie oznaczać mniej zakupów. Z uwagi na ostatnią presję na wzrost rentowności, BoJ prawdopodobnie zdecyduje się na rozszerzenie dopuszczalnego przedziału wahań względem celu dla 10-letnich rentowności. Razem decyzje nie powinny nieść silnych implikacji dla JPY. Kontynuacja wzrostów na rynku akcji i wyższe rentowności obligacja USA są zestawem sprzyjającym dalszym wzrostom USD/JPY.

Z Polski otrzymamy serię odczytów miesięcznych od inflacji (pon, wt),

przez saldo bieżące (wt), rynek pracy (śr), produkcję przemysłową (czw) po sprzedaż detaliczną (pt). Z najważniejszych, produkcja powinna trzymać się mocno (co sugeruje silny wynik PMI), a sprzedaż detaliczna pozostanie przytłumiona pomimo luzowania restrykcji. Pomimo mocnego wzrostu cen w ujęciu miesięcznym (0,6 proc.), efekty statystyczne ustabilizują wskaźnik roczny na 2,6 proc. Fundamenty gospodarki są dla złotego drugorzędnym czynnikiem przy większej uwadze wpływ nastrojów zewnętrznych, trzeciej fali zachorowań na COVID-19 i niepewności przed wyrokiem SN ws. kredytów frankowych. Złoty przy 4,60 za euro jest tani, ale nagromadzenie czynników ryzyka opóźnia odreagowanie.

Z innych planowanych odczytów,

raport z rynku pracy Australii (czw) prawdopodobnie pokaże kolejne solidne wyniki, podkreślając kontynuowaną poprawę sytuacji gospodarczej. Weszliśmy w okres, kiedy dane makro będą coraz częściej budować pozytywne tło dla trendu reflacyjnego, co może wzmacniać rajd ryzyka i aprecjację AUD. Na tych samych założenia inwestorzy będą przyglądać się odczytowi PKB z Nowej Zelandii (śr). W Kanadzie styczniowe dane o produkcji przemysłowej (pon) i sprzedaży detalicznej (pt) będą obciążone wpływem lockdownu, ale słabe dane powinny być już ujęte w cenie CAD.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk