• Odbierz prezent
Kalendarz makroekonomiczny na bieżący tydzień: najważniejsze wydarzenia
fot. pexels.com

Najważniejsze zagraniczne dane w tym tygodniu to zatrudnienie w gospodarce amerykańskiej poza rolnictwem w czerwcu. Sytuacja na rynku pracy oraz inflacja (publikacja w kolejnym tygodniu) to dane, które mogą przesądzić czy Fed dotrzyma zapowiedzi i podniesie stopy o 75pb w lipcu, czy tylko 50pb, co rynek uzna za łagodzenie nastawienia.

 

W kraju uwagę rynku zdeterminuje decyzja RPP

Warunki prowadzenia polityki pieniężnej komplikują się. Piątkowe dane o inflacji pokazały, że pojawiają się niewyraźne sygnały wytracania jej wzrostu, ale wciąż widzimy szczyt później niż ostatnio mówił prezes NBP (raczej pod koniec roku i w 1kw23 a nie w lipcu 2022). Dodatkowo istnieją ważne zagrożenia sugerujące utrzymanie wysokiej inflacji długookresowo: (1) silne efekty drugiej rundy, (2) nasze własne badania porównawcze pokazują bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne w Polsce na tle krajów rozwiniętych). Spodziewamy się także rewizji w górę projekcji CPI na 2022-23 o 2-3pp. Ponadto, duże podwyżki w regionie wywindowały oczekiwania rynkowe odnośnie do decyzji NBP w lipcu.

 

Z drugiej strony, silny spadek PMI to scenariusz spowolnienia

Projekcja PKB na 2022 nie ulegnie dużej zmianie ale na 2023 spadnie. Naszym zdaniem jeżeli RPP przypisze zbyt dużą wagę koniunkturze i podniesie stopy o 50pb, to PLN straci wyraźnie (co już się dzieje). W przypadku podwyżki o 75bp kluczowa będzie komunikacja, natomiast ruch o 100bp będzie lekko pozytywny dla PLN.

Kalendarz makroekonomiczny na bieżący tydzień. Sprawdź, najważniejsze wydarzenia  - 1


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk