Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,18%
CHF / PLN4,42-0,21%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny mBanku: Co nas czeka w tym tygodniu? Uważaj na zmienność

Ekonomiści mBanku | 11:47 19 wrzesień 2022
Kalendarz makroekonomiczny mBanku: Co nas czeka w tym tygodniu? Uważaj na zmienność | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak co tydzień, prezentujemy zestawienie najważniejszych publikacji i wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia. Wśród nich warto wymienić decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych i pełen zestaw miesięcznych danych z Polski. Krótko podsumowujemy też piątkowe dane o inflacji bazowej za sierpień. Tam spowolnienia nie widać, a perspektywy na kolejne miesiące również nie wskazują by miała ona istotnie spaść.

 

Kalendarz najważniejszych danych i wydarzeń makroekonomicznych

 

Poniedziałek, 19.09.2022

Dziś kalendarz świeci pustkami.

Reklama

 

Wtorek, 20.09.2022

Gros danych z Polski: przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, produkcja sprzedana przemysłu i PPI. Wszystko za sierpień.

Prognozujemy wzrost zatrudnienia o 2,4% r/r. Nie różnimy się w tej prognozie od rynku. Zakładamy lekki wzrost, który w dużej mierze może być ciągnięty przez pracowników sezonowych. Nie jest to jednak sygnał odwrócenia trendu, a w kolejnych miesiącach nie spodziewamy się przyspieszenia.

Nasza prognoza płac to 13,8% r/r (też konsensusowo, ten wynosi 13,9% r/r). Głównym pytaniem jakie zadajemy sobie w kontekście płac to: jak wiele ze wzrostów przed miesiącem było jednorazowych? Od liczby z poprzedniego miesiąca spokojnie można odjąć 2pp z tytułu nagród w górnictwie, energetyce i leśnictwie. Dodać trzeba wypłaty inflacyjne w górnictwie w innych spółkach (ale dużo mniejsza skala, ok. 0,1pp). Część wzrostów w lipcu to mogły być jednorazowe wypłaty premii, z drugiej strony dodatki inflacyjne będą coraz powszechniejsze w innych sektorach. Z tych puzzli składamy 13,8% r/r na sierpień.

Produkcję prognozujemy na 11,5% r/r (konsensus: 9,7% r/r). Produkcja przemysłowa wracała naszym zdaniem do trendu, ale wracała niebywale ślimaczo (lekki minus m/m).

Reklama

PPI natomiast wyniósł naszym zdaniem 25,5% r/r (konsensus: 24,9% r/r).W przeciwieństwie do konsensusu, zakładamy większy wzrost cen producentów. Choć ceny ropy naftowej spadły, to naszym zdaniem swego rodzaju "jokerem" może być kategoria związana z energią, gdzie nie można wykluczyć wzrostu o kilkanaście procent.

Poza Polską warto zwrócić uwagę na dane o rozpoczętych budowach domów i pozwoleniach na budowę domów w USA. W obu przypadkach prognozowane są spadki w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

 

Środa, 21.09.2022

Bez wątpienia będzie to dzień FOMC, a dokładniej decyzji w sprawie stóp procentowych. Ostatnie inflacyjne dane z USA (tu pisaliśmy o nich trochę więcej) zdają się nie zostawiać wyboru - zobaczymy podwyżkę o co najmniej 75pb (co najmniej, bo rynki coraz chętniej zaczynają rozgrywać też jeszcze bardziej ostry scenariusz, czyli +100pb). Wraz z decyzją, poznamy też nowe projekcje FOMC. Ponadto, kilka godzin wcześniej w USA, zostanie opublikowana sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Nieco w cieniu skryją się polskie dane. GUS opublikuje wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej za sierpień oraz koniunktury konsumenckiej za wrzesień.

Reklama

Prognozujemy, że produkcja budowlano-montażowa wzrosła tylko o 1% r/r (konsensus; 4,3% r/r). To tylko wzrost na rocznej dynamice, patrząc na indeks produkcji to lipiec przyniósł koniec zygzaka - po ruchu w dół odnotowano kolejny ruch w dół. Nie inaczej będzie naszym zdaniem po sierpniowych danych. Największe spowolnienie prognozujemy w robotach inżynieryjnych.

W przypadku sprzedaży detalicznej prognozujemy 3,8% r/r w cenach stałych (konsensus: 3% r/r). Przed miesiącem pospieszyliśmy się z minusem na rocznych dynamikach. Tym razem mocniej ufamy modelom i danym z kart. Perspektywy na przyszłość niezmiennie pozostają słabe.

 

Czwartek, 22.09.2022

Na ten dzień zaplanowanych jest kilka decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych. To w kolejności podejmowania decyzji: Japonia (konsensus: bez zmian), Szwajcaria (konsensus: +75pb), Turcja (konsensus: bez zmian), Wielka Brytania (konsensus: +50pb).

W Polsce opublikowane zostaną dane o M3 za sierpień. Nasza prognoza to 6,1% r/r (konsensus: 6,2% r/r).Po okresie mocniejszych spadków w ostatnich miesiącach, w sierpniu zakładamy tylko marginalny spadek (z ryzykiem w górę), co powinno być wiedzione wzrostem depozytów po stronie gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.

Reklama

W USA jak co tydzień przyjdzie czas na dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Poznamy też indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.

 

Piątek, 23.09.2022

GUS opublikuje dane o stopie bezrobocia za sierpień, co oznacza też, że poznamy cały Biuletyn Statystyczny za ten miesiąc. Stopę bezrobocia prognozujemy na 4,9% r/r (tyle co konsensus, tyle też podał MRiPS we wstępnym odczycie). Po lekko negatywnym zaskoczeniu w ubiegłym miesiącu, w sierpniu obstawiamy powrót do sezonowego wzorca. Pewnym ryzykiem jest tutaj wyjazd obywateli Ukrainy z powrotem do ojczyzny, lecz nie wydaje nam się, aby czynnik ten miał znaczący efekt (oddziaływanie głównie na mianownik).

Uwagę przykuwać będą jednak głównie wstępne PMI w Europie i USA (konsensus oczekuje dalszych spadków). Dzień (i roboczy tydzień) można zakończyć słuchając wystąpienia J. Powella.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej