Reklama
WIG82 783,34+1,50%
WIG202 435,00+1,68%
EUR / PLN4,31-0,07%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,42+0,16%
GBP / PLN5,04+0,15%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 488,26+0,06%
FT-SE7 953,75+0,27%
CAC 408 225,99+0,26%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,40+0,82%
ROPA WTI82,55+1,02%
ZŁOTO2 212,42+0,94%
SREBRO24,67+0,41%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz makroekonomiczny i garść newsów: Tydzień z RPP i EBC

Ekonomiści mBanku | 11:47 05 wrzesień 2022
Kalendarz makroekonomiczny i garść newsów: Tydzień z RPP i EBC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie powinny zmienić wiele w kwestii nastrojów panujących w Fed (wciąż mocny rynek pracy, niewielki wzrost stopy bezrobocia - choć pojawiły się delikatne oznaki chłodzenia). To jednak nie dane z USA były w piątek najważniejsze, a decyzja Gazpromu o wstrzymaniu przepływu gazu przez Nord Stream 1. W środę RPP podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Spodziewamy się podwyżki o 25pb. Dzień później decyzję podejmie EBC (tu oczekujemy +75pb, ale EBC jest dopiero na początku cyklu).

 

Poniedziałek, 5.09.2022

Dziś dzień PMI w usługach w Europie (w USA dzień wolny, tu na dane o koniunkturze przyjdzie nam poczekać dzień dłużej). Wstępne indeksy pokazały spadki nastrojów, niczego innego nie spodziewamy się po dzisiejszych finalnych danych. Ponadto opublikowane zostaną wyniki sprzedaży detalicznej w strefie euro za lipiec.

Odbędzie się też spotkanie państw OPEC+, na którym zostaną ustalone limity wydobycia na październik.

Reklama

 

Wtorek, 6.09.2022

Jako się rzekło, czas na indeksy koniunktury w amerykańskich usługach. Tradycyjnie więcej uwagi przykuwać będzie ISM (wstępny PMI znamy, indeks mocno spadł). Tu również oczekiwane są spadki (choć w mniejszej skali niż w przypadku PMI).

W Europie najciekawsze będą dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w lipcu (oczekiwane -0,3% m/m, po -0,4% m/m miesiąc wcześniej).

 

Środa, 7.09.2022

Po wakacyjnej przerwie wracają posiedzenia RPP. I najprawdopodobniej wrócą podwyżki. Naszym zdaniem Rada zdecyduje się na ruch o 25pb (ostatnie inflacyjne zaskoczenie przesunęło ryzyka w kierunku 50pb w górę, ale to wciąż 25pb jest naszym bazowym scenariuszem). Więcej o tym i dalszych krokach RPP napisaliśmy w prognozach długookresowych.

Reklama

Na ten dzień zaplanowane jest też inne wydarzenie dot. RPP - obsadzenie wakującego senackiego miejsca w Radzie. Jedyną kandydatką jest prof. Joanna Tyrowicz. Biorąc pod uwagę senacką arytmetykę, zdaje się to być pewny wybór.

Nieco podzieje się też w świecie danych. W strefie euro opublikowane zostaną finalne dane o PKB w II kw. (flash wskazywał na +3,9% r/r). W Niemczech wynik produkcji przemysłowej w lipcu (oczekiwane -0,2% m/m, po -0,4% m/m poprzednio).

W USA opublikowana zostanie Beżowa Księga. Zaplanowano też szereg wystąpień przedstawicieli Fed: Mester, Brainard, Barr.

 

Czwartek, 8.09.2022

Konferencja prezesa Glapińskiego po decyzji Rady rozpocznie się o godzinie 15.

Reklama

Globalnie najważniejsze tego dnia będzie posiedzenie EBC. Nasza prognoza to podwyżka stóp o 75pb. Więcej we wspomnianych już wcześniej prognozach długookresowych.

W USA, jak co tydzień, dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych i (nie jak co tydzień) wystąpienie J. Powella.

 

Piątek, 9.09.2022

W piątek rozpocznie się szczyt UE, na którym przywódcy państw będą próbowali wypracować rozwiązanie w związku z wysokimi cenami energii.

W Chinach opublikowane zostaną wyniki CPI (oczekiwania 2,8% r/r, poprzednio 2,7% r/r) i PPI (oczekiwania 3,1% r/r, poprzednio 4,2% r/r) za sierpień. Z Francji spłyną dane o produkcji przemysłowej. W USA natomiast można spodziewać się wystąpień Wallera i Evansa z Fed.

Reklama

 

Prognozy dla stóp procentowych i walut (z komentarzem)

W świecie makroekonomicznym wiele działo się w ostatnich tygodniach. Nie pozostało to bez wpływu na nasze prognozy dot. głównych zmiennych polskiej gospodarki, stóp procentowych (NBP, EBC i Fed) i walut (EURUSD, EURPLN). Zbiorcze zestawienie naszych prognoz i spodziewanych scenariuszy w linku: https://makroekonomia.mbank.pl/204172-prognozy-dla-stop-procentowych-i-walut-z-komentarzem 

 

USA: Rynek pracy ani myśli spowalniać, czy na pewno?

Amerykański rynek pracy ani myśli zwalniać pod względem wzrostu zatrudnienia. Jednocześnie, z punktu widzenia Fed, sierpniowy raport zdaje się krzyczeć, iż ta część gospodarki może z łatwością przełknąć kolejne podwyżki stóp procentowych. Kolejną z nich zobaczymy już w tym miesiącu. Z drugiej strony pojawiły się pewne, aczkolwiek bardzo delikatne, oznaki potencjalnego chłodzenia. Jakie dane powinny w szczególności spodobać się Fed? https://makroekonomia.mbank.pl/204643-rynek-pracy-ani-mysli-spowalniac-czy-na-pewno 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Reklama

Strefa euro: Gazprom przedłużył zawieszenie Nord Stream 1. Formalnym powodem zawieszenie przepływu gazu ma być awaria instalacji, a przesył gazu ma być całkowicie wstrzymany do czasu "usunięcia szkód". Nieformalnie, decyzja Gazpromu zdaje się reakcją na ogłoszone przez G7 plany ograniczenia cen rosyjskiej ropy.

Polska: Sejm przyjął w piątek ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego (podajemy za PAPbiznes).

Polska: Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników wybrał indeks WIRD jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym - podała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

Niemcy: Rządząca koalicja w Niemczech uzgodniła trzeci pakiet antyinflacyjny wart 65 mld euro. Pakiet przewiduje m.in. 1,5 mld euro na zniżki w transporcie publicznym oraz 1,7 mld euro na obniżkę podatków dla 9 tys. przedsiębiorstw z branż energochłonnych (podajemy za PAPbiznes).

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej