• Odbierz prezent
Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu
fot. pexels.com

Dzisiejsze dane będą ciekawsze dla ekonomistów niż inwestorów. Na dzień dobry sektor bankowy w UE o 10:00 – więcej szczegółów niż „headline’ów”. Z kolei o 14:30 raport BEA o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych za kwiecień na podstawie danych, które już można było zawczasu oszacować na podstawie innych raportów (rynek pracy, CPI, sprzedaż detaliczna), więc ponownie więcej szczegółów niż kluczowych zmiennych.

Tydzień zamkniemy finalnym raportem Uniwersytetu w Michigan, którego wstępną wersję zdążyliśmy poznać w połowie maja (tutaj).

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Kalendarz ekonomiczny: Makro piątek. Rozbieżność po dwóch stronach Oceanu - 1

 

Dywergencja po dwóch stronach Oceanu

W czwartek, podobnie jak w środę, amerykański dług miał wyraźniejsze tendencje do umocnienia w przeciwieństwie do europejskiego. Krzywa UST ponownie obniżyła się na krótkim końcu (2Y), pozostała bez zmian na środku (10Y) i podniosła się na długim końcu (30Y). Zmiany wyniosły odpowiednio -1 i +1 pb., w wyniku czego krzywa zamknęła się na 2,49%, 2,75% i 2,99%. W tle był komentowany jako potwierdzające spowolnienie i w znacznej mierze już zdyskontowany przez rynek długu, drugi odczyt PKB za I kw. w USA. Opublikowane dane pokazały szybszy niż wstępnie szacowano spadek PKB w I kw. (z -1,3% k/k, do -1,5%). Struktura tego spadku była praktycznie identyczna jak przy pierwszym odczycie (tutaj). Inwestorzy odpowiedzieli na to solidnym popytem na aukcji UST, na której amerykański Departament Skarbu ulokował 42 mld USD.

W Europie dochodowość długu z wyjątkiem Włoch (-6 pb.) przeważnie rosła. W ich wypadku zaważyły spekulacje na temat możliwej skali podwyżek na lipcowym spotkaniu (+0,25 pb. vs +50 pb.). W przypadku krzywej niemieckiej zmiany na głównych węzłach wyniosły odpowiednio 0, +4 i +9 pb. do odpowiednio 0,33%, 1,00% i 1,28%. Analogicznie podniosła się także EUR IRS, ale nie EUR FRA.

FXMAG gospodarka kalendarz ekonomiczny: makro piątek. rozbieżność po dwóch stronach oceanu  bankier inflacja usa, co to obligacje, co to są obligacje, depozyty kontraktów terminowych, dzień wygasania kontraktów terminowych, ile wynosi inflacja w usa, inflacja cpi usa, inflacja konsumencka usa, inflacja ppi usa, inflacja roczna usa, inflacja usa, inflacja usa 2022, inflacja usa historia, inflacja usa prognozy, inflacja usa wykres, inflacja w usa, inflacja w usa 2022, inflacja w usa w latach, inflacja w usa wykres, jak kupić obligacje skarbowe, jaka jest inflacja w usa, kupno kontraktów terminowych, notowania kontraktów terminowych usa, obligacje, obligacje 10 miesieczne, obligacje 4 letnie, obligacje co to, obligacje indeksowane inflacją, obligacje korporacyjne, obligacje państwowe, obligacje skarbowe, obligacje skarbowe 4-letnie kalkulator, obligacje skarbowe czy warto, obligacje skarbowe kalkulator, obligacje skarbowe opinie, obligacje skarbowe oprocentowanie, obligacje skarbowe pko bp, obligacje skarbowe ryzyko, obligacje skarbu państwa, płynność kontraktów terminowych, roczna inflacja w usa, sprzedaż kontraktów terminowych, termin wygasania kontraktów terminowych, usa inflacja, usa inflacja 2022, usa inflacja wykres, wiadomości, wielka inflacja usa,informacje 1

Dziś o poranku kontrakty na Bunda i UST delikatnie umacniają się przy dosyć niskim wolumenie. Jednocześnie za nami całkiem udana sesja na azjatyckich parkietach, gdzie przeważała głęboka zieleń na większości ważniejszych indeksów. Inwestorzy podążyli za udaną sesją na Wall Street dzień wcześniej, w trakcie której kupującym udało się odrobić niemałą część strat z poprzedniego tygodnia.

Sądzimy, że pomimo wzrostów na giełdach czeka nas kontynuacja zniżek rentowności UST w oczekiwaniu na dane inflacyjne PCE (tu spodziewamy się słabszych niż poprzednie dynamik). W tym otoczeniu oraz wobec braku publikacji ważniejszych danych w Europie krzywe europejskie mają szanse stabilizować się.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk