• Odbierz prezent
Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu
fot. freepik.com

Poniedziałek, 28.02.2022

O 10:00 GUS opublikuje dane o PKB za IV kw. Szybki szacunek sprzed 2 tygodni wskazał na wzrost o 7,3% r/r. Naszym zdaniem można spodziewać się nieco silniejszego wzrostu - szacujemy 7,4% r/r. Dziś poznamy też szczegóły odczytu- wstępne dane za cały rok sugerowały dość słaby wynik konsumpcji (IV kwartał w okolicach 8%) i dobry inwestycji (IV kwartał w okolicach 12%). Eksport netto hamował wzrost PKB, zapasy go podbijały.

Z danych makroekonomicznych ze świata można rzucić okiem na hiszpańską inflację (oczekiwany wzrost HICP z 6,1% r/r do 6,8% r/r -> wyszło 7,5%) i indeks Chicago PMI w USA.

Wtorek, 1.03.2022

Dzień wskaźników koniunktury w przemyśle. W przypadku polskiego PMI prognozujemy wzrost z 53,9 do 55,3 pkt. (wojny na Ukrainie nie będzie jeszcze widać w indeksach). Poza polską PMI w przemyśle opublikowane zostanie również w Europie (flash dla strefy euro wskazał na lekki spadek z 58,7 do 58,4 pkt) i w Stanach (flash wskazał na wzrost z 55,5 do 57,5 pkt). Tu ciekawsze będą jednak indeksy ISM (również w przemyśle) - również oczekiwany jest wzrost wskaźnika z 57,6 do 58 pkt.

Poza wskaźnikami koniunktury spłynie też trochę "twardych" danych. Niemcy opublikują wyniki sprzedaży detalicznej za styczeń. Poznamy też wyniki CPI ​w Niemczech i we Włoszech - w obu krajach prognozowane są wzrosty inflacji.

Środa, 2.03.2022

Po danych inflacyjnych z poszczególnych krajów przyjdzie czas na HICP dla całej strefy euro. Oczekiwany jest wzrost z 5,1% do 5,3% r/r. Ponadto poznamy wynik niemieckiej stopy bezrobocia za luty.

Uwagę przykuwać będą dane o zatrudnieniu wg ADP - poprzednio odczyt sprawił sporą negatywną niespodziankę (-300 tys. ale piątkowe oficjalne dane podążyły w zupełnie odwrotnym kierunku), tym razem oczekiwany jest wzrost w drugą stronę (+300 tys. zatrudnionych). Ponadto warto śledzić wystąpienia przedstawicieli Fed (Powell, Evans, Bullard). Opublikowana zostanie również Beżowa Księga.

Czwartek, 3.03.2022

Tradycyjnie dwa dni po indeksach przemysłowych opublikowane zostaną wskaźniki koniunktury w usługach. Wstępne dane wskazały na znaczną poprawę indeksów PMI zarówno w strefie euro jak i w USA (finalne odczyty nie powinny wiele zmienić). Wzrostów można spodziewać się też po indeksie ISM dla amerykańskich usług (oczekiwany ruch z 59,9 pkt. do 60,5 pkt.).

Ponadto poznamy zestaw danych ze strefy euro (ale dopiero za styczeń). Zaplanowane są publikacje PPI, sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia.

W USA natomiast, poza cotygodniowymi danymi o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych, warto śledzić dane o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałego użytku. Będzie to też kolejny dzień wystąpienia J. Powella w Senacie.

Piątek, 4.03.2022

Na rozgrzewkę można rzucić okiem na wynik produkcji przemysłowej we Francji.

Więcej w danych makroekonomicznych dziać się będzie jednak po drugiej stronie Oceanu za sprawą danych z rynku pracy. Oczekiwany jest wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 420 tys. osób (poprzednio 467 tys.). Za wzrostem zatrudnienia ma podążyć spadek stopy bezrobocia (konsensus oczekuje spadku z 4 do 3,9%).

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Rosja: Bank centralny Rosji podwyższył w poniedziałek główną stopę procentową z 9,5% do 20%.

∙ USA: Dane o dochodach i wydatkach amerykańskich gospodarstw domowych w styczniu zaskoczyły na plus. Powyżej oczekiwań były zarówno wydatki (2,1% m/m vs oczekiwane 1,5% m/m) jak i dochody (0% vs oczekiwane -0,3% m/m).

Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 1

Kalendarz danych makroekonomicznych oraz garść newsów makroekonomicznych. Zobacz, co wydarzy się w nadchodzącym tygodniu  - 2


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk