• Odbierz prezent
Kalendarz danych i wydarzeń makroekonomicznych: Tydzień z PKB
fot. pexels.com

W tym tygodniu uwagę przykuwać będzie polski PKB za I kw. (spodziewamy się całkiem przyzwoitego 8,3% r/r). Kolejne kwartały nie będą już naszym zdaniem aż tak dobre - pierwsze miesięczne dane z II kw. (kwiecień) spłyną w piątek (produkcja, zatrudnienie, płace). Opublikowana w piątek inflacja była wyższa niż szacunek flash (12,4% r/r vs 12,3% r/r). Źródłem zaskoczenia (i potencjalnych problemów dla RPP) jest wzrost inflacji bazowej.

 

Kalendarz danych i wydarzeń makroekonomicznych

Poniedziałek, 16.05.2022

Za nami już dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach (patrz sekcja newsów). Przed nami jeszcze publikacja inflacji bazowej w Polsce za kwiecień (piątkowe finalne dane GUS wskazały na 7,7% r/r). W USA opublikowany zostanie indeks Empire State.

Wtorek, 17.05.2022

GUS opublikuje szybki szacunek wzrostu PKB za I kw. (prognozujemy 8,3% r/r). Dane miesięczne były spektakularne (produkcja!), trudno spodziewać się więc niskich dynamik PKB. Konsumpcja: 8,8% r/r, inwestycje: 10% r/r. Będzie to jednak naszym zdaniem ostatni tak dobry kwartał. PKB za I kw. spłynie również z Węgier, Słowacji i strefy euro.

W USA opublikowany zostanie wynik sprzedaży detalicznej (oczekiwania 0,6% m/m, przy 0,7% m/m poprzednio) i produkcji przemysłowej (oczekiwania 0,5% m/m przy 0,9% m/m poprzednio).

Środa, 18.05.2022

Opublikowana zostanie finalna inflacja w strefie euro (oczekiwania 7,5% r/r). Po drugiej stronie Oceanu natomiast czas na publikacje z rynku nieruchomości: pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów.

Czwartek, 19.05.2022

EBC opublikujeminutesz ostatniego posiedzenia. Szukać w nich będziemy głównie sugestii, kiedy może się rozpocząć cykl podnoszenia stóp procentowych w strefie euro (obstawiamy lipiec).

W USA kontynuacja danych z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym). Ponadto opublikowany zostanie indeks Phily Fed i liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Piątek, 20.05.2022

Mnóstwo krajowych danych. GUS opublikuje wyniki przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przeciętnego wynagrodzenia, produkcji sprzedanej przemysłu, PPI i koniunktury przedsiębiorstw.

W przypadku zatrudnienia prognozujemy wzrost o 2,7% r/r (tyle co konsensus).Ponownie główną niewiadomą będzie kwestia odpływu/napływu pracowników z Ukrainy. Zakładamy, że dalej nie będzie widać znaczącego odpływu (w danych z sektora przedsiębiorstw), co skutkuje sporym przyrostem zatrudnienia jak na kwiecień (ok. +5 tys.).

Nasza prognoza przeciętnego wynagrodzenie jest natomiast znacząco niżej od konsensusu (10,9% r/r vs 12,6% r/r). W zeszłym miesiącu pokonały nas wypłaty premii i praca w godzinach nadliczbowych. W kwietniu nie spodziewamy się by miały one aż taki wpływ. Prognoza na ścieżce długookresowego trendu na ten rok.

Ostatnie miesiące przyniosły same niespodzianki w górę w przypadku produkcji przemysłowej. Nieustannie powtarzamy, że obserwowany wystrzał produkcji powyżej trendu jest nie do utrzymania. Prognozujemy wzrost produkcji sprzedanej przemysłu na 12,6% r/r (konsensus 15,4% r/r).

W przypadku PPI prognozujemy 20,3% r/r (konsensus 20,4% r/r). Modele nie są w pełni zgodne z zakresie zmian cen „bazowych”. Siłą rozpędu powinny się tu wyświetlać jeszcze wysokie liczby (dopasowania cen względnych). Bujać będzie pewnie wszędzie.

 

Polska: 12,4% r/r inflacji w kwietniu

Finalny odczyt inflacji za kwiecień był o 0,1pp wyższy niż wynikało z danych flash. To jeszcze nie koniec wzrostów inflacji i nie koniec szybkich/gwałtownych ruchów. Choć zbliżamy się powoli do szczytu, zobaczymy go dopiero w wakacje.

https://makroekonomia.mbank.pl/189798-polska-124-rr-inflacji-w-kwietniu


Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk