Advertisement Advertisement
  • Odbierz prezent
Kiwi, Kabel, Loonie, czyli potoczne nazwy par walutowych

Na rynku Forex waluty są pogrupowane w pary, których nazwy łączą w sobie dwa symbole kupowanej i sprzedawanej. Na rynkach finansowych poszczególnym parom w finansowym żargonie przyporządkowano specjalne nazwy określające konkretną parę walutową. Dlatego, jeśli zastanawiasz się co to jest 'kabel', 'kiwi' czy 'loonie', lub nie wiesz w jaki sposób nazwy te przeniknęły do języka tradingu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

 

Każda para walutowa posiada swoją własną ‘osobowość’, dlatego warto poznać cechy charakterystyczne poszczególnych par. Nasze porównanie zaczniemy od nazw używanych w żargonie międzynarodowym.

 

GBP/USD

”Cable” (w Polsce – ‘kabel’) to chyba najbardziej popularna potoczna nazwa, określająca  połączenie funta angielskiego z dolarem amerykańskim. Ten popularny skrót pary swoja nazwę wziął od stalowego kabla ułożonego na dnie Oceanu Atlantyckiego w 1858 roku. Służył on do łączności pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią.

 

USD/CAD

Para dolar amerykański do dolara kanadyjskiego jest często nazywana przez traderów ”Lonnie”. Waluta Kanady nazywana jest ”Loonie” od gatunku ptaka wybijanego na kanadyjskich monetach.

 

USD/CHF

Frank Szwajcarski do dolara amerykańskiego często bywa określany mianem ”Swissy”. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa Swiss, które znaczy “Szwajcar” lub “szwajcarski”.

 

NZD/USD

Bardzo popularnym potocznym określeniem dla pary dolar nowozelandzki do dolara amerykańskiego jest ”kiwi”. Łatwo jest się domyślić pochodzenia tej nazwy, która wywodzi się od znanego na całym świecie ptaka nielota.

 

AUD/USD

W przypadku pary dolar amerykański do dolara australijskiego najczęściej słyszymy nazwy ”Aussie” lub ”Ozzie”. Nazwy zostały zaczerpnięte od angielskiego przymiotnika oznaczającego Australię.

 

Mniej popularne nazwy

Wśród mniej popularnych określeń par walutowych możemy znaleźć ‘ksywkę’ dla EUR/GBP. Euro do funta brytyjskiego często określane jest mianem ”Chunnel”. Nazwa ta pochodzi od Eurotunelu, który łączy Wielką Brytanię z Francją.

 

USD/RUB and EUR/RUB nazywane są odpowiednio "Barnie" i "Betty", ich nazwa bazowała na sąsiadach Flinstonów, którzy mieli na nazwisko Rubble.

 

Z kolei w polskim żargonie, możemy usłyszeć bardzo popularną nazwę ”Edek”, która odnosi się do paru EUR/USD. Można również spotkać się z określeniem ”Ujek”, tak bywa nazywana para walutowa USD/JPY.

 

W komentarzach zachęcam do napisania znanych Wam żargonowych par walutowych, które nie zostały wymienione w artykule.

 

 


Marcin Kozera

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Niezależny trader specjalizujący się głównie w geometrii rynkowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk