• Odbierz prezent
Już wkrótce na Wall Street pojawi się znana nam dobrze zasada "kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty"?
fot. freepik.com

Artykuł z serii: "Piotr Kuczyński dla iWealth"

W Niemczech opublikowany będzie indeks instytutu Ifo, a w USA indeks zaufania konsumentów opublikuje Conference Board. Poza tym zobaczymy zamówienia na dobra trwałego użytku, wstępne dane o PKB w 3. kwartale, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek 29.10 dostaniemy raport o wydatkach/dochodach Amerykanów oraz indeks Chicago PMI i ostateczny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.

W Polsce zobaczymy, jaka we wrześniu była stopa bezrobocia, ale dane przemkną prawie niezauważone. Zobaczymy też jeszcze Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury oraz Wskaźnik Rynku Pracy publikowane przez BIEC. W piątek 29.10 zapowiadane jest opublikowanie wstępnego odczytu CPI. Pojawią się też raporty kwartalne Orange, Millenium, PKN Orlen, Lotos.

Dość istotne może być to, że w piątek 29.10 agencja ratingowa Moody's może zaktualizować swoją ocenę kredytową Polski. Pamiętajmy, że Moody’s całkiem niedawno ostrzegał, że zawirowania w stosunkach Polski z Komisją Europejską i TSUE mogą skutkować pogorszeniem oceny kredytowej. Zmiany ratingu co prawda nie oczekuję, ale w raporcie (o ile się pojawi, bo przecież nie ma takiego obowiązku) mogą się pojawić sformułowania szkodzące złotemu.

Podsumowanie

Jak widać stara gra Wall Street w sezonie raportów kwartalnych ma się bardzo dobrze. Można wręcz powiedzieć, że mamy do czynienia z procesem FOMO, kiedy to kupuje się akcje tylko dlatego, żeby nie opuścić pędzącego pociągu, a nie dlatego, że na to zasługują. Generalnie można powiedzieć, że to, co zapowiadałem już latem, czyli wrześniowa korekta i wzrosty podczas sezonu raportów kwartalnych na razie się sprawdza. Co oczywiście nie znaczy, że zawsze będę miał rację ;-).

Obóz byków pokazał w USA swoją potęgę, ale zwracała uwagę jednak prawidłowość – akcje spółek, które publikowały raporty lepsze od oczekiwań bardzo często zyskiwały nieznacznie, a te, które dopiero miały opublikować wyniki drożały zdecydowanie mocniej. To rodziło obawy o zachowanie rynku po sezonie raportów kwartalnych.

A w nadchodzącym tygodniu raporty opublikują giganci rynku, czyli spółki z sektora FAANG. Będą to m.in. raporty takich firm jak: Facebook, AMD, Alphabet (Google), Microsoft, eBay, Amazon.com, Apple. Oprócz tego pojawi się wiele raportów olbrzymich spółek z różnych sektorów. Tak więc to reakcje na wyniki, a przede wszystkim na prognozy spółek będą kierowały indeksami.

Obawiam się, że na Wall Street może się pojawić znana rynkowa zasada pn. „kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty”, a to może pochód byków zahamować. W Polsce to kręcenie się WIG20 wokół poziomu 10. letniego oporu (w okolicach 2.450 pkt.) teoretycznie powinno zakończyć się wybiciem, czyli wzrostem, ale jeśli w USA pojawi się korekta to nic z tego nie będzie.

 

Czytaj więcej

 


iWealth

iWealth to niezależna firma dostarczająca usługi finansowe starannie wyselekcjonowanych Partnerów, dla zamożnych Klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Świadcząc usługę nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego koncentruje się na pomocy w opracowaniu kompleksowej, spójnej strategii finansowej, precyzyjnie dopasowanej do unikatowych potrzeb, indywidualnych preferencji w zakresie ryzyka oraz doświadczenia inwestycyjnego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk