• Odbierz prezent
blockchain

Technologia blockchain najczęściej kojarzona jest z kryptowalutami. Jednak coraz bardziej znajduje zastosowanie w innych dziedzinach. 26 lutego prasa poinformowała, że dwie międzynarodowe firmy z siedzibą w Japonii – Sony i Fujitsu opracowały bazę danych opartą na technologii blockchain, aby zapobiec fałszowaniu dokumentów związanych z edukacją.

 

Jak informuje portal Asahi Shimbun, Sony i Fujitsu nawiązały współpracę w celu opracowania bazy danych opartej na technologii blockchain. Rozwiązanie to ma zapobiec fałszowaniu japońskich certyfikatów językowych. Są one wymagane od obcokrajowców, którzy pragną otrzymać status rezydenta, aby móc studiować w Japonii.

Rozwiązanie zastosowane przez obie firmy stanowi reakcję na napływające zgłoszenia, dotyczące fałszywych dokumentów produkowanych poza granicami Japonii.

Firmy planują przetestować rozwiązanie oparte na rozproszonym rejestrze w najbliższych dniach, a wprowadzić go w życie w kwietniu.

 

Nie tak łatwo studiować w Japonii

Jeśli obcokrajowcy chcą otrzymać status rezydenta Japonii, aby móc studiować w tym kraju, muszą w japońskim biurze imigracyjnym przedstawiać certyfikaty, które dokumentują biegłą znajomość języka japońskiego lub zaświadczają odbycie kursu tego języka w określonej liczbie godzin. Uzasadnia się to tym, że osoby te mogą zetknąć się z poważnymi trudnościami w codziennym życiu w Japonii, jeśli ich znajomość języka japońskiego jest niewystarczająca.

Certyfikaty są wydawane przez japońskie instytucje edukacyjne za granicą, a następnie przesyłane do biura imigracyjnego w Japonii w imieniu tych instytucji. Jednakże nielegalne falsyfikaty tych dokumentów są rozpowszechnione na całym świecie. W 2018 r. w Wietnamie lokalny pośrednik był podejrzany o sfabrykowanie wielu takich certyfikatów. Nielegalne kopie takich dokumentów były także znajdowane w wielu innych krajach.

W odpowiedzi na te problemy firmy Sony i Fujitsu wspólnie opracowały rozwiązanie zapobiegające tym nadużyciom. Stanowi ono połączenie systemu nauki online firmy Fujitsu z blockchainem opracowanym przez spółkę zależną Sony – Sony Global Education Inc. Zgodnie z tym rozwiązaniem, kiedy obcokrajowcy mający zamiar studiować w Japonii, kończą kursy języka japońskiego online w swoich krajach, wszystkie ich dane i wydane im certyfikaty są rejestrowane w blockchain. Japońskie szkoły językowe mogą wtedy porównać dokumenty z danymi zarejestrowanymi w blockchain, aby upewnić się, że są one autentyczne.

Początkowo rozwiązanie to obejmie wybrane szkoły językowe, a następnie Sony i Fujitsu planują promować je we wszystkich takich szkołach w Japonii.

 

Blockchain w szkolnictwie

Idea stosowania technologii blockchain w rejestrowaniu dyplomów jest coraz chętniej rozważana przez uniwersytety i inne instytucje związane ze szkolnictwem, aby zapobiec ich podrabianiu. W styczniu informowano, że Uniwersytet w Bahrainie będzie rejestrował w blockchain wydane dyplomy.

W zeszłym tygodniu rząd Malty zapowiedział, że wszystkie dokumenty edukacyjne w tym kraju będą przechowywane w blockchain. Będzie to dotyczyć zarówno szkół państwowych, jak i prywatnych.

Czytaj także: Już nie oszukasz pracodawcy w CV

Opracowano innowacyjne rozwiązanie ułatwiające proces rekrutacji pracowników. Jest ono oparte na technologii blockchain, co uniemożliwia zmianę różnych informacji, które kandydaci do pracy zamieszczają w swoich CV. Podkreśla się, że takie informacje są przez nich często zmieniane, korygowane i upię.. Czytaj
Już nie oszukasz pracodawcy w CV

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk