• Odbierz prezent
mieszkanie kredyt banki

Portal Money poinformował, że banki zwiększają swoje wymogi dotyczące wkładu własnego przy zakupie mieszkań na kredyt. Największego wkładu własnego wymaga BOŚ, trzy inne banki również podniosły swe wymogi.

 

Portal Money poinformował, że coraz trudniej jest otrzymać kredyt na zakup mieszkania. Banki podnoszą swoje wymogi dotyczące wkładu własnego. Od czasu pojawienia się epidemii koronawirusa cztery banki zdecydowały się podnieść wymagany minimalny wkład własny. Zgodnie z informacjami portalu Money, PKO BP i Pekao Bank Hipoteczny podniosły wymóg wkładu własnego z 10% do 20%, a ING Bank Śląski z 20% do 30%. BOŚ natomiast w obecnej sytuacji wymaga aż 40% wkładu własnego.

W ten sposób banki starają się ograniczać ryzyko kredytowe. Banki większym zaufaniem darzą kredytobiorców, którzy dzięki swej systematyczności uzbierali sporą kwotę pieniędzy i mają nadzieję, że tacy klienci będą spłacać kredyty terminowo. W obecnej sytuacji niektóre osoby, mające w planach zakup mieszkania na kredyt, będą zmuszone odłożyć swe plany na później. Szczęśliwcom, którym uda się otrzymać kredyt, w najbliższym czasie będą sprzyjać niskie stopy procentowe.

Portal Money zwraca uwagę, że obecnie duża część mieszkań na rynku jest kupowanych za gotówkę. Sporą popularnością cieszy się zakup mieszkań na wynajem. Obecna sytuacja związana z podwyższeniem wymogów wkładu własnego nie wpłynie na decyzje zamożniejszych osób w zakresie zakupu nieruchomości. Niewątpliwie będzie jednak stanowić utrudnienie dla osób ze skromniejszym portfelem.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk