Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,16%
USD / PLN3,99+0,07%
CHF / PLN4,43+0,45%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,84+1,33%
ROPA WTI83,01+1,58%
ZŁOTO2 220,10+1,29%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Juan mocno kusi polskie firmy. Ebury zachęca importujących z Chin do rozliczeń w juanie

Enrique Diaz-Alvarez | 14:36 20 styczeń 2021
Juan mocno kusi polskie firmy. Ebury zachęca importujących z Chin do rozliczeń w juanie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ebury wprowadza na rynek transakcje parallel forward. Rozwiązanie umożliwia firmom importującym towary z Chin wyeliminowanie ryzyka kursowego w parze z juanem – daje możliwość uzgodnienia z dostawcami ceny w chińskiej walucie i jednocześnie rozliczenia się z nimi w dolarze, który wciąż jest przez nich preferowany.

Jak podaje GUS, wartość importu z Chin do Polski w 2019 roku wyniosła ponad 125 mld zł. Oznacza to, że Państwo Środka jest drugim, najważniejszym po Niemczech, źródłem importowanych dóbr (w minionym roku odpowiadało za ok. 12% całego importu do Polski).

Zdecydowana większość transakcji pomiędzy polskimi zamawiającymi a chińskimi dostawcami jest rozliczana w dolarze amerykańskim – odsetek ten jest szacowany aż na 85%. Około 10% rozliczeń dokonuje się w chińskich juanach, a w przypadku pozostałych kilku procent transakcji przeważa euro. Od dekady udział juana w rozliczeniach handlowych pomiędzy firmami z Polski i Chin powoli, ale sukcesywnie rośnie.

Juan kusi polskie firmy

W ocenie Ebury trend wybierania juana w transakcjach z chińskimi przedsiębiorcami może przybrać na sile w nadchodzących latach. Zyskaliby na tym polscy importerzy.

Reklama

Rozliczanie transakcji zakupu bezpośrednio w chińskiej walucie zamiast w amerykańskiej ogranicza ryzyko kursowe, jako że kurs złotego w relacji do juana jest znacznie stabilniejszy niż złotego do dolara. Wynika to z przynależności złotego i juana do jednego koszyka walut rynków wschodzących. A im niższe wahania kursu, tym łatwiej chronić marżę – mówi Adam Stosio, dyrektor zarządzający ds. transakcji walutowych Ebury Polska.

Ekspert przypomina, że rozliczanie się z partnerami biznesowymi z Chin w dolarze generuje dla polskiego przedsiębiorcy także inne ryzyka. Głównym z nich jest to, że zazwyczaj chińscy dostawcy nie stosują kontraktów zabezpieczających. To jeden z najważniejszych powodów, dla którego importerzy łaskawym okiem patrzą na juana mimo dominacji dolara amerykańskiego na światowych rynkach.

Nawet jeśli ceny towarów są ustalone w dolarze, to dostawcy z Chin nadal muszą przeliczać otrzymane płatności na juana z tytułu kosztów ponoszonych w tej walucie. W razie spadku kursu USD/CNY chińskie firmy starają się scedować niekorzystną dla siebie różnicę na polskiego kontrahenta, podnosząc pierwotnie uzgodnione ceny – wyjaśnia Adam Stosio.

Chińczycy niechętni juanowi

Wydawałoby się, że juan powinien być dla chińskich dostawców preferowaną walutą rozliczeń. W praktyce nie zawsze akceptują oni płatności w swojej walucie. Czasami wynika to z polityki tamtejszych banków.

Niektóre banki działające w Chinach są zobowiązane do zachowania określonej części rezerw w walutach obcych i oczekują od chińskich firm eksportowych, że te nie będą przyjmować płatności od kontrahentów w lokalnej walucie. Zdarza się też, że wymagają od przedsiębiorców otrzymujących płatność w juanie dostarczenia dodatkowych dokumentów, co w ocenie wielu z nich stanowi niepotrzebne komplikacje – wymienia Adam Stosio.

Reklama

Niechęć do rozliczania transakcji w juanie czasami wynika także ze stosowanej przez chińskie firmy optymalizacji podatkowej.

Niektóre przedsiębiorstwa wykorzystują w swojej działalności tzw. konta nierezydenta, założone dla własnych podmiotów zlokalizowanych poza Chinami kontynentalnymi. Ułatwia im to otrzymywanie zwrotu podatku, ale wymaga, by płatności od zagranicznych obiorców wpływały w walucie innej niż juan, np. w dolarze – dodaje ekspert.

Alternatywa dla importerów

Specyfika rynku chińskiego w zakresie rozliczeń walutowych i problemy, jakie generuje ona dla przedsiębiorców, sprawiły, że Ebury zdecydowało się rozszerzyć swój wachlarz operacji płatniczych i zabezpieczających o nowy model płatności. Transakcja parallel forward, bo o niej mowa, umożliwia polskim importerom ustalenie ceny towaru w chińskim juanie, ale przesłanie płatności w dolarze na podstawie kursu spot USD/CNY (transakcja jest dokonywana na rynku kasowym i rozliczana po aktualnie obowiązującej cenie).

Taki model rozliczenia umożliwia polskim przedsiębiorcom ochronę marży dzięki zabezpieczeniu kursu juana i zapewnia przewidywalność w zarządzaniu kosztami. Jednocześnie pomaga budować długoterminowe relacje z dostawcami dzięki temu, że w przypadku nagłej, niekorzystnej dla chińskiego kontrahenta zmiany kursu USD/CNY strony unikną konieczności renegocjacji pierwotnie zawartej umowy – wylicza Adam Stosio.

Obecnie parallel forward od Ebury to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku, jeszcze nieoferowane przez polskie banki ani pozostałe instytucje finansowe. To także kolejna innowacja w zakresie rozliczeń walutowych dla firm z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw.

Reklama

W przeszłości Ebury zaoferowało eksporterom i importerom kontrakty typu window forward – dostępne również dla chińskiego juana. W przeciwieństwie do klasycznych kontraktów terminowych zapewniają one możliwość zabezpieczenia kursu walutowego przy zachowaniu elastycznych terminów płatności. Sprawdzają się w sytuacjach, gdy np. przedsiębiorca wie, że przez następne dwa lata będzie musiał kupować walutę obcą za milion złotych rocznie, ale nie jest w stanie dokładnie zaplanować kiedy.

 

*****

Informacje o Ebury

Ebury to międzynarodowa instytucja płatnicza specjalizująca się w usługach finansowych dla sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw, posiadająca status Instytucji Pieniądza Elektronicznego. Pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 130 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Reklama

Ebury udostępnia instrumenty finansowe zabezpieczające ryzyko kursowe, zwiększa bezpieczeństwo dochodów i chroni marże przedsiębiorców. Analizy i zestawy użytecznych informacji przekazywane przez analityków instytucji zapewniają przedsiębiorcom komfort i możliwość skoncentrowania się na prowadzeniu własnego biznesu.

Zespół Ebury ma bogate doświadczenie na światowych rynkach finansowych, pracuje w 25 biurach na całym świecie. Własne centrum IT w Maladze (Hiszpania) oraz Londynie (Wielka Brytania) dostarcza klientom bezpieczne i innowacyjne rozwiązania technologiczne, w tym najwyższej jakości platformę online. Firma współpracuje z wiodącymi światowymi instytucjami finansowymi, konsekwentnie budując możliwości transakcyjne w kluczowych miejscach na całym globie. Uczestniczy w najważniejszych globalnych inicjatywach dotyczących rozwoju nowego ekosystemu płatniczego, jak np. SWIFT gpi. W ciągu ostatnich lat Ebury otrzymało wiele nagród za kompetencje w zakresie rozliczeń międzynarodowych, które sprawdziło do tej pory ponad 49 tysięcy importerów i eksporterów, w tym niemal 2 tysiące firm z Polski.

Gwarancją bezpiecznej współpracy z Ebury jako regulowaną Instytucją Pieniądza Elektronicznego jest działalność pod nadzorem Narodowego Banku Belgii w Unii Europejskiej oraz FCA (brytyjskiego odpowiednika KNF) w Wielkiej Brytanii. Suma bilansowa Ebury wynosi 1,12 miliarda dolarów amerykańskich. Strategicznym udziałowcem (50,1%) Ebury jest Banco Santander – jedna z największych grup bankowych na świecie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama

Czytaj dalej