• Odbierz prezent
JSW z wielomilionową stratą w III kwartale, a mimo tego kurs rośnie

Jastrzębska Spółka Węglowa po zakończeniu czwartkowej sesji opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał. Nie jest niespodzianką, że spółka zanotowała wielomilionowe straty, co więcej - analitycy spodziewali się znacznie gorszego wyniku. Rownież wynik EBITDA był wyższy niż oczekiwano, co skutkuje niemal 6% wzrostem notowań JSW w pierwszej godzinie piątkowej sesji.

 

Przychody JSW w trzecim kwartale 2020 r. wyniosły 1,73 mld złotych blisko rynkowych oczekiwań), na co złożyła się również dotacja w ramach Tarczy Antykryzysowej w wysokości 190 mln złotych. Strata operacyjna w trzecim kwartale wyniosła 111,8 mln złotych, zaś wynik EBITDA 162,1 mln złotych (znacznie powyżej oczekiwań, wedle których strata EBITDA miała wynieść ponad 90 mln PLN). Strata netto JSW wyniosła zaś 116,1 mln złotych, co jest znacznie lepszym rezultatem niż rynkowy konsensus, który prognozował stratę w wysokości ponad 308 mln złotych netto.

 

Po trzech kwartałach tego roku JSW ma 1,093 mld zł straty netto jednostki dominującej wobec 689,1 mln zł zysku rok wcześniej. Strata EBITDA grupy JSW wyniosła w tym okresie 414,2 mln złotych, wobec 1,685 mld złotych zysku w analogicznym okresie 2019 roku.

 

JSW w trzecim kwartale zeszłego roku osiągnęła przychody w wysokości 2,164 mld złotych, zysk operacyjny 260,5 mln złotych oraz skonsolidowany zysk netto na poziomie 152,9 mln złotych. W poprzednim kwartale przychody wyniosły zaś 1,487 mld złotych, a strata netto 765,4 mln złotych. 

Akcje JSW w pierwszej godzinie piątkowej sesji zyskują ponad 5,5% i aktualnie są notowane po 21,1500 PLN.

Czytaj także: Węgiel będzie znikał z polskiej energetyki szybciej niż zakładano. Koniec trzymania kopalni pod kloszem?

Zmiany w polskiej energetyce, która obecnie zdominowana jest przez spalanie węgla, są nieuniknione. Powszechnie wiadomo o tym od lat, jednak przedstawiciele rządu zaczęli to otwarcie przyznawać dopiero od niedawna. Wcześniej bowiem konsekwentnie zaklinali oni rzeczywistość, twierdząc że nic nie groz.. Czytaj
Węgiel będzie znikał z polskiej energetyki szybciej niż zakładano. Koniec trzymania kopalni pod kloszem?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk