• Odbierz prezent
JSW z umową sprzedaży węgla na 1,7 miliarda złotych. Kurs reaguje

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała w piątek 29 listopada o podpisaniu istotnej umowy na dostawy koksu do Rumunii. W ciągu najbliższych pięciu lat przyniesie ona JSW ponad półtora miliarda złotych przychodów, co jest nie bez znaczenia dla znajdującej się w coraz większych tarapatach finansowych spółki. Na piątkowej sesji akcje JSW drożeją o niecałe dwa procent.

 

JSW zawarła umowę z rumuńską spółką Liberty Galati na sprzedaż koksu wielkopiecowego oraz frakcji drobnych, które zostaną dostarczone na rynek rumuński. Czas trwania został określony na pięć lat, zaś okres jej obowiązywania rozpocznie się z pierwszym dniem 2020 r. Szacunkowa wartość umowy sprzedaży została określona na 1,7 mld złotych.

Spółka Liberty Galati jest operatorem największej huty stali w Rumunii, ulokowanej w miejscowości Gałacz na południowym wschodzie kraju. Spółka jest zależna od brytyjskiej grupy kapitałowej Liberty House.

 

Dla JSW każde nowe zamówienie jest na wagę złota - szczególnie w obliczu systematycznie kurczącego się rynku węgla koksującego, który jest głównym produktem jastrzębskiej spółki.

 

Informacja o nowym zamówieniu została przyjęta przez akcjonariuszy z optymizmem - akcje JSW drożeją o niecałe dwa procent, osiągając kurs 21,1000 PLN (1,93%).

 

JSW jest największym w Polsce producentem węgla koksowego, a także jednym z czołowych producentów węgla kamiennego. Akcje spółki tracą niemal nieustannie od początku 2018 r., spadając z poziomu ponad 100 PLN. Spółka zadebiutowała na GPW w 2011 r. z kursem 136,0000 PLN za akcję, co przy obecnej cenie oznacza spadek o ponad 80% od momentu wejścia na giełdę. JSW w trzecim kwartale 2019 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 2,16 mld złotych (spadek o 8% r/r), skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 159,9 mln złotych, co jest wynikiem gorszym o 51% r/r.

Czytaj także: JSW jest zbyt tania? DM BOŚ zmniejsza cenę docelową o ponad połowę, ale utrzymuje silną rekomendację "Kupuj"

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ w swojej ostatniej rekomendacji dla spółki JSW obniżyli jej cenę docelową o ponad połowę, wciąż jednak podtrzymując silne „Kupuj” w zestawieniu z aktualnym kursem akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jest on bowiem niemal dwukrotnie niższy niż zaktualizowana cena doce.. Czytaj
JSW jest zbyt tania? DM BOŚ zmniejsza cenę docelową o ponad połowę, ale utrzymuje silną rekomendację "Kupuj"

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk