• Odbierz prezent
JSW publikuje wyniki - zysk netto o ponad połowę niższy, ale i tak lepiej od oczekiwań

Jastrzębska Spółka Węglowa tuż po zakończeniu sesji w czwartek 21 listopada opublikowała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one zauważalnie lepsze od rynkowych oczekiwań, jednak - zgodnie z prognozami - znacznie gorsze niż rok temu. Skonsolidowany zysk netto JSW okazał się niższy o ponad połowę, mimo niewielkiego spadku przychodów ze sprzedaży. Czwartkową sesję spółka zakończyła na ponad dwuprocentowym plusie, co jednak nie mogło być spowodowane publikacją wyników, które zaprezentowano już po zamknięciu sesji.

 

JSW w trzecim kwartale 2019 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 2,16 mln złotych, w porównaniu do 2,35 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o 8% r/r. Zysk operacyjny wyniósł 260,5 mln złotych, w porównaniu do 456,7 mln złotych rok wcześniej (spadek o niecałe 43%). Skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł natomiast 159,9 mln złotych, podczas gdy rok temu było to 355,6 mln złotych, co oznacza że tegoroczny wynik jest gorszy o 55%. EBITDA wyniosła 514,1 mln złotych, co jest wynikiem gorszym o 43% niż rok temu.

 

JSW w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. osiągnęło przychody ze sprzedaży w wysokości 6,86 mld złotych, wobec 7,28 mld złotych rok wcześniej, co oznacza spadek o 5,7% r/r. Zysk netto wyniósł 704,4 mln. złotych, w porównaniu do 1,44 mld złotych rok wcześniej, co jest wynikiem gorszym o 51% r/r.

 

JSW od roku w zasadzie nieustannie traci, spadając z poziomu powyżej 75 PLN do obecnych powyżej 20 PLN. Mało optymistyczna sytuacja spółki spowodowana jest nie tylko słabnącymi wynikami, ale również coraz gorszą koniunkturą na rynku węgla koksującego i spadającymi notowaniami węgla. Czwartkową sesję JSW zakończyło z ceną 20,8800 PLN (2,15%), jednak większej zmienności można będzie oczekiwać na otwarciu jutrzejszej sesji.

Czytaj także: Bogdanka prezentuje wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Zysk netto wyższy o 580%!

21 listopada Bogdanka przedstawiła wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Były one znacznie wyższe niż przed rokiem.   21 listopada przed sesją na GPW Bogdanka opublikowała raport finansowy za III kwartał 2019 r. W trzecim kwartale przychody wyniosły 527,8 mln zł wobec 479,7 mln zł w analogiczny.. Czytaj
Bogdanka prezentuje wyniki finansowe za III kwartał 2019 r. Zysk netto wyższy o 580%!

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk