• Odbierz prezent
JSW ponad 12% w górę! Korekta wzrostowa na rynku akcji [WIG20, FTSE100, S&P500]
Z artykułu dowiesz się:

- ile zwyżkowały akcje JSW

- na jakich poziomach zamknęły się giełdy światowe

Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje na rynku akcji. Główne indeksy w Europie zakończyły dzień na solidnym plusie, niemniej należy podkreślić że dzisiejsze wzrosty są jedynie korektą w ostatnim silnym ruchu spadkowym. Wzrosty sięgające dwóch procent wyglądają solidnie, jednak należy pamiętać że sytuacja pandemiczna w Europie wciąż jest poważna, co może rodzić ryzyko dalszych spadków.

W poniedziałek pozytywnie wyróżniał się nad polski indeks 20 największych spółek, który zdołał zamknąć się aż 3,1% na plusie. Dzięki tak dużej zwyżce radził on sobie najlepiej na tle naszych zagranicznych sąsiadów. Wśród blue chipów na największą uwagę zasługuje spółka JSW, gdzie wzrosty na zamknięciu sesji przekroczyły 12%. Na drugim miejscu znalazł się Santander Bank Polska z wynikiem +6,7%. Z kolei na około 1% stracie dzień zakończyły: Tauron, LPP i Lotos. Jeśli chodzi o inne indeksy na Starym Kontynencie, niemiecki indeks giełdowy zamknął się prawie 2% na plusie, francuski CAC40 dodał 2,17% a londyński FTSE100 zyskał 1,4%.Sytuacja techniczna na WIG20 wygląda szczególnie ciekawie indeks zdołał wrócić w rejony kluczowej strefy która została wybita w ubiegłym tygodniu, mowa tutaj o okolicach poziomu 1555 punktów. Jeżeli jutro indeks zdoła się utrzymać powyżej, niewykluczone że będziemy mieć do czynienia z większą korektą ostatniej silnych spadków. Niemniej jeżeli dzisiejsze odbicie okaże się krótkotrwałe, niewykluczony jest dalszy ruch spadkowy nawet w kierunku poziomu 1465 punktów. Jeśli chodzi natomiast o rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, dziś również obserwujemy tutaj wzrosty. Indeksy w USA rozpoczęły dzień od luk wzrostowych, jednak dalsza część dnia przynosi mieszane nastroje. Prawdopodobnie inwestorzy wyczekują już na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych które poznamy z wtorku na środę w nocy. Aktualnie najlepiej wśród amerykańskich indeksów radzi sobie Russell, który dodaje 1,4%, tuż zanim znajduje się Dow Jones dodający 1,3%,z kolei S&P500 zyskuje 1,18%, a Nasdaq 0,85%. Dziś 16:00 poznaliśmy indeks ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych, który okazał się lepszy od oczekiwań, niemniej dał on jedynie chwilową reakcje na rynku po czym wzrosty indeksy zaczęły zawracać na południe.  


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk