• Odbierz prezent
JSW nie ogranicza produkcji węgla, ale i tak spada - kurs najniżej od lat

Jastrzębska Spółka Węglowa, niejako w odpowiedzi na wczorajszą informację od spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, poinformowała że nie ogranicza wydobycia węgla i kontynuuje pracę zgodnie z wyznaczonymi planami. Mimo tej informacji, na środowej sesji JSW nie udało się uchronić od spadków, które są wyrazem wyjątkowo pesymistycznych nastrojów skupionych wokół polskiego górnictwa. Kurs akcji zakończył sesję z 3,75% stratą, osiągając poziomy najniższe od niemal czterech lat.

 

Rzecznik prasowy JSW poinformował w środę 19 lutego, że spółka wydobywa węgiel zgodnie z planem i nie ma zamiaru ograniczać wydobycia. Taką deklarację można rozumieć jako próbę uspokojenia akcjonariuszy po wczorajszym popołudniowym komunikacie Bogdanki, która poinformowała o zmniejszeniu produkcji o 25% ze względu na niskie zapotrzebowanie na węgiel i duże zapasy surowca, zalegające na kopalnianych zwałach. Brak ograniczeń w produkcji JSW jest zrozumiały o tyle, że spółka sprzedaje w dużej mierze węgiel koksujący, który wysyłany jest za granicę. Niestety, nie udało się zapobiec spadkom największej polskiej spółki wydobywczej notowanej na GPW. Wprawdzie Bogdanka straciła dziś na wartości ponad 15% (kurs: 21,4500 PLN), JSW osiągnęło najniższy kurs od niemal czterech lat.

 

Znajdująca się od końca 2017 r. w mocnym trendzie spadkowym spółka zakończyła środową sesję z wyceną 17,1800 PLN za akcję, co jest spadkiem o 3,75% i jednocześnie najniższym kursem od połowy 2016 r. Wciąż jednak daleko do historycznych minimów z początku 2012 r., kiedy akcje JSW kosztowały 8,6600 PLN.

Czytaj także: Cena z kosmosu? Nie, z Polski. Skąd biorą się problemy polskiego górnictwa i energetyki?

W poniedziałek odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy we wszystkich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej, dzień później zaś górnicy po raz kolejny zablokowali tory, tym razem przy terminalu przeładunkowym w śląskim Sławkowie. O co chodzi? Między innymi o masowy import rosyjskiego węg.. Czytaj
Cena z kosmosu? Nie, z Polski. Skąd biorą się problemy polskiego górnictwa i energetyki?

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk