• Odbierz prezent
JSW będzie jeszcze tanieć? Trigon DM rekomenduje sprzedaż akcji

Dom Maklerski Trigon w swojej najnowszej rekomendacji dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaleca sprzedaż akcji spółki i ustala cenę docelową na 14,2000 PLN za akcję. Aktualny kurs JSW po ostatnich wzrostach wynosi niecałe 22,0000 PLN, spółka jednak niemal nieustannie traci od początku roku. Wg Trigon DM to nie koniec problemów JSW, które przełożą się na spadającą cenę akcji.

 

Analitycy Trigon DM w rekomendacji z 8 października ustalili cenę docelową akcji JSW na 14,2000 PLN, co jest równoznaczne z zaleceniem sprzedaży tego waloru. Wg analityków Trigon DM potencjał spadków JSW wciąż się nie wyczerpał i to mimo tego, że w ciągu ostatniego roku jej akcje niemal nieustannie spadały, tracąc już ponad 67%. Ostatnie impulsy popytowe po zejściu ceny akcji poniżej 20,0000 PLN nie powinny być jednak postrzegane jako wyczerpanie potencjału trendu spadkowego.

 

W rekomendacji zwrócono uwagę na fakt, że główni klienci JSW, jakimi są producenci stali w UE, tacy jak ArcelorMittal, czy ThyssenKrupp, powoli odchodzą od wykorzystywania w procesie produkcji węgla koksującego, co z czasem będzie się nasilać. Wpływ na to mają nie tylko słaby popyt w branży motoryzacyjnej, ale również rosnące koszty związane z emisją CO2, a także rosnąca świadomość ekologiczna w spółkach tego typu. Trigon DM w swojej rekomendacji zauważa także, że wartość JSW dla akcjonariuszy mniejszościowych może zbiegać do zera.

 

JSW jest największym w Polsce producentem węgla koksowego, a także jednym z czołowych producentów węgla kamiennego. Akcje spółki tracą niemal nieustannie od początku 2018 r., spadając z poziomu ponad 100 PLN. Spółka zadebiutowała na GPW w 2011 r. z kursem 136,0000 PLN za akcję, co przy obecnej cenie oznacza spadek o ponad 84% od momentu debiutu.

 

JSW na wtorkowej sesji notowane jest po 21,9400 PLN za akcję, co oznacza wzrost o 2,05%.


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk