• Odbierz prezent
JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup – akcje znanych banków w dół. Początek sezonu wyników na Wall Street zaczął się od mocnych spadków

W piątek na Wall Street rozpoczął się sezon wyników. Swe wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. przedstawiły trzy spośród największych amerykańskich banków. W centrum uwagi inwestorów znalazły się JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup. Bank JP Morgan przewyższył oczekiwania analityków, natomiast wyniki Wells Fargo i Citigroup okazały się mieszane. Pozytywnie na wyniki banków wpłynęło rozwiązanie rezerw przeznaczonych na straty kredytowe związane z pandemią. Dzięki temu banki odzyskały do swej dyspozycji część środków. Pomimo całkiem niezłych wyników, piątkową sesję na amerykańskiej giełdzie wszystkie trzy banki zakończyły spadkami.

 

JP Morgan z lepszymi wynikami

Bank JP Morgan przewyższył oczekiwania analityków z Wall Street. Przychody w czwartym kwartale wyniosły 30,16 mld USD wobec spodziewanych 28,70 mld USD. W tym okresie bank wypracował zysk netto w wysokości 12,1 mld USD. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku zysk netto wynosił 3,6 mld USD. Zysk na akcję okazał się znacznie wyższy od prognoz analityków. Wyniósł on 3,79 USD, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 2,62 USD.

Bank poinformował, że ten kwartał był rekordowy pod względem przychodów z handlu papierami wartościowymi. W tym segmencie przychody wyniosły 5,9 mld USD i były wyższe o 20% niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Bank uwolnił środki w wysokości 2,9 mld USD z rezerwy przeznaczonej na straty kredytowe.  Po odpisach w wysokości 1 mld USD, zwiększyły one wynik banku o 1,9 mld USD.

CEO banku – Jamie Dimon w swym oświadczeniu prasowym stwierdził: „Chociaż pozytywne zmiany w zakresie szczepionek i pakietów stymulacyjnych przyczyniły się do uwolnienia rezerwy w tym kwartale, pozostałe nasze rezerwy kredytowe w wysokości 30 mld USD nadal odzwierciedlają krótkoterminową niepewność ekonomiczną w krótkim terminie i pozwolą nam wytrzymać w otoczeniu gospodarczym znacznie gorszym niż obecne prognozy większości ekonomistów.”

Mimo znakomitych wyników finansowych, piątkową sesję na amerykańskiej giełdzie bank JP Morgan zakończył na minusie o 1,79%.

 

Wells Fargo ma nadzieję na poprawę

Bank Wells Fargo natomiast przedstawił mieszane wyniki. Przychody okazały się niższe od szacunków analityków z Wall Street. Wyniosły 17,93 mld USD wobec spodziewanych 18,127 mld USD. Wynik odsetkowy banku wyniósł 9,275 mld USD wobec prognozy 9,34 mld USD.

Segment banku związany z bankowością konsumencką i pożyczkami doświadczył spadku przychodów o 7% rok do roku. Wyniosły one 8,61 mld USD w porównaniu do 9,08 mld USD przed rokiem. Przychody z bankowości komercyjnej i inwestycyjnej wyniosły 3,11 mld USD w porównaniu do 3,329 mld USD rok wcześniej, co stanowi spadek o 7% rok do roku. Najbardziej ucierpiał segment bankowości komercyjnej. Przychody spadły do 2,388 mld USD z poziomu 2,9 mld USD rok wcześniej. Stanowi to spadek o 18% rok do roku.

Zysk netto banku natomiast był wyższy niż przed rokiem. Wyniósł on 3 mld USD w porównaniu do 2,87 mld USD  w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zysk na akcję przewyższył szacunki analityków. Wyniósł 64 centy, podczas gdy prognoza zakładała 60 centów na akcję. Dla porównania w analogicznym kwartale poprzedniego roku bank miał 60 centów zysku na akcję.

Na wyniki banku wpłynęły także koszty restrukturyzacyjne w wysokości 781 mln USD, uwolnienie środków z rezerw w wysokości 757 mln USD w związku ze sprzedażą części portfela kredytowego, a także ujemny wpływ rozliczeń międzyokresowych związanych z sytuacją klientów.

CEO banku - Charlie Sharf podsumował wyniki następującymi słowami: „Pomimo, że nasze wyniki finansowe się polepszyły i zarobiliśmy 3 mld USD w czwartym kwartale, na nasze wyniki nadal wpływa bezprecedensowe otoczenie. Niezbędna jest także praca, by pozostawić za sobą problemy związane z przeszłością.” Dodał: Ustaliliśmy priorytety i posuwamy się naprzód z budowaniem kontroli ryzyka. Wychodzimy z niektórych niestrategicznych przedsięwzięć, a także zidentyfikowaliśmy i wdrażamy szereg działań w celu poprawy naszych wyników finansowych.”

Na piątkowej sesji na amerykańskim rynku kurs akcji Wells Fargo zanurkował o 7,8%.

 

Citigroup też nie zachwycił wynikami

Citigroup też pokazał mieszane wyniki. Przychody banku były nieco niższe od szacunków analityków z Wall Street. Wyniosły 16,5 mld USD wobec spodziewanych 16,7 mld USD. Uzyskane przychody były niższe o 10% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek przychodów objął wszystkie segmenty działalności banku: globalną bankowość konsumencką, klientów instytucjonalnych oraz korporacyjną.

W czwartym kwartale Citigroup wypracował zysk netto w wysokości 4,63 mld USD, co przełożyło się na 2,08 USD zysku na akcję. Zysk banku był niższy niż przed rokiem, kiedy wyniósł 4,98 mld USD (2,15 USD na akcję). Osiągnięty zysk na akcję jednak okazał się znacznie wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 1,34 USD.

Bank uwolnił 1,5 mld USD z rezerw przeznaczonych na straty kredytowe. Przyczyniło się to do obniżenia kosztów kredytowych. Ogółem były one niższe o 2 mld USD niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Osiągnięte wyniki finansowe CEO Citigroup – Michael Corbat podsumował następująco: „Zakończyliśmy burzliwy rok mocnym czwartym kwartałem. Oznaką siły i trwałości naszego zdywersyfikowanego biznesu jest to, że nasze przychody pozostały na zbliżonym poziomie w stosunku do 2019 r., pomimo ogromnego wpływu gospodarczego COVID-19. W trakcie całego roku uzyskaliśmy 11 mld USD zysku netto pomimo zwiększenia naszych rezerw kredytowych o 10 mld w rezultacie pandemii i oczekiwanych strat kredytowych.”

Warto wspomnieć, że Citigroup wkrótce czeka znacząca zmiana. Kilka miesięcy temu Michael Corbat poinformował, że zdecydował się odejść na emeryturę. Jego następczynią zostanie Jane Fraser. Po raz pierwszy w swej historii znany amerykański bank będzie miał szefową. Na razie trwa okres przejściowy związany z płynnym przejęciem najważniejszego stanowiska w banku.

Na wyniki kwartalne banku rynek również zareagował bez entuzjazmu. Na piątkowej sesji kurs akcji Citigroup spadł o 6,93%.

 

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk