• Odbierz prezent
JP Morgan uważa, że złoto będzie traciło z powodu Bitcoina- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

Wzrost wartości kryptowalut na świecie odbywa się kosztem złota, komentuje JP Morgan Chase & Co. Kapitał od miesięcy stale płynie w kierunku Bitcoina podczas, gdy od października na rynku złota widoczny jest odpływ kapitału. Trend napływu kapitału na rynek kryptowalut wśród klientów instytucjonalnych będzie kontynuowany w dłuższym horyzoncie czasowym, uważa quant banku Nikolaos Panigirtzoglou.

JP Morgan jest jednym z nielicznych banków na Wall Street, który przewiduje poważną zmianę na rynkach złota i kryptowalut, ponieważ waluty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne wśród różnych klas aktywów.  „Jeśli inwestorzy przeniosą choćby niewielką część swoich pieniędzy  ze złota na rynek kryptowalut to może być poważny problem dla byków na rynku metali szlachetnych w nadchodzących latach”- komentuje amerykański bank.

„Kupowanie Bitcoinów przez inwestorów instytucjonalnych dopiero się rozpoczęło, podczas gdy na rynku złota zakupy przez inwestorów instytucjonalnych są już bardzo zaawansowane” - napisali stratedzy JP Morgan.

Według JP Morgan, notowany na giełdzie fundusz Grayscale  Bitcoin Trust , odnotował wpływy w wysokości prawie 2 miliardów dolarów od października, w porównaniu z wypływami 7 miliardów dolarów w przypadku funduszy giełdowych zabezpieczonych złotem.

Obliczenia JP Morgan sugerują, że Bitcoin stanowi tylko 0,18% aktywów wśród family office, w porównaniu z 3,3% w przypadku funduszy ETF opartych o złoto. Dalszy odpływ kapitału ze złota w kierunku Bitcoina oznaczałby transfer miliardów dolarów.

„Jeśli ta średnio- i długoterminowa teza okaże się słuszna, cena złota w nadchodzących latach ucierpi z powodu strukturalnego przepływu” - napisali stratedzy z JP Morgan.

Jednak w perspektywie krótkoterminowej istnieje duża szansa, że ​​cena bitcoina spadnie, na czym może skorzystać złoto, komentuje JP Morgan. W przypadku Bitcoina momentum wzrostowe uległo pogorszeniu, co prawdopodobnie spowoduje wyprzedaż u części inwestorów.

Warto jednak pamiętać o tym, że we wrześniu 2017 roku JP Morgan uważał, że „Bitcoin to oszustwo, które ostatecznie pęknie”, po czym w grudniu 2020 roku ten sam bank stwierdza, że „wartość Bitcoina powinna znacznie wzrosnąć w nadchodzących miesiącach”.

Cena Bitcoina w ostatnich dniach konsoliduje się i jak na razie jest w pułapce pomiędzy 17450$ a 1890$. JP Morgan uważa, że złoto będzie traciło z powodu Bitcoina- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka - 1

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk