• Odbierz prezent
bank JP Morgan

Na amerykańskim rynku rozpoczął się sezon wyników kwartalnych. W dniu dzisiejszym swe wyniki przedstawił bank JP Morgan. W porównaniu z ubiegłym rokiem zysk osiągnięty przez bank był dużo niższy, natomiast przychody udało się utrzymać na przyzwoitym poziomie. Do obniżenia zysku przyczyniło się zawiązanie rezerwy na straty związane z kredytami.

 

W tym tygodniu rozpoczął się sezon wyników amerykańskich spółek. Jako pierwszy swe wyniki opublikował bank JP Morgan.

W I kwartale z powodu koronawirusa bank wykazał duży spadek zysku, natomiast przychody okazały się stosunkowo odporne na sytuację rynkową.

Przychody wyniosły 29,07 mld USD i były o 3% niższe niż rok wcześniej. Analitycy spodziewali się przychodów na poziomie 29,67 mld USD, a więc niższych o 0,6% niż przed rokiem. Zysk netto natomiast spadł o 69% rok do roku. W I kwartale 2020 r. bank wypracował zysk netto w wysokości 2,87 mld USD.

Analitycy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,84 USD, a więc niższego o 31% niż rok wcześniej. Tymczasem bank wykazał zysk na akcję w wysokości 0,78 USD, a więc sporo poniżej oczekiwań analityków. Do tak słabego wyniku przyczyniło się utworzenie rezerw na straty związane z kredytami w kwocie 6,8 mld USD.

W swym oświadczeniu prasowym CEO banku – Jamie Dimon stwierdził: „JP Morgan spisał się dobrze w tym trudnym i wyjątkowym otoczeniu. W I kwartale wyniki spółki były ekstremalnie dobre, jednak biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo naprawdę poważnej recesji, było niezbędne, aby zbudować rezerwy kredytowe w wysokości 6,8 mld USD, co spowodowało, że łączne koszty kredytowe wyniosły 8,3 mld USD w tym kwartale.”

W minionym tygodniu w swym corocznym liście do akcjonariuszy Jamie Dimon napisał, że zysk banku znacząco spadnie w 2020 r. w stosunku do rekordowego zysku, który odnotował w zeszłym roku.

Akcje banków zaliczyły w tym roku spadki z powodu pandemii koronawirusa, która położyła kres najdłużej trwającej ekspansji gospodarczej w historii USA. Zmagające się z kryzysem firmy z różnych branż zwolniły miliony pracowników w USA, co niewątpliwie odbije się też na sytuacji banków. Nie sprzyjają bankom niskie stopy procentowe i niepewność związana ze spłatą kredytów przez klientów, którzy z powodu utraty pracy mogą mieć z tym trudności.

Inwestorzy prawdopodobnie liczyli się z niższymi wynikami. W notowaniach przedsesyjnych akcje banku JP Morgan zyskują 1,5%.

Notowania: JPMORGAN CHASE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/JPM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk