• Odbierz prezent
JP Morgan przedstawia wyniki za III kwartał 2021 r. Bank odzyskał duże środki z rezerwy

Rozpoczął się sezon wyników kwartalnych na amerykańskim rynku. Jako pierwszy z największych banków swe wyniki opublikował JP Morgan. Zarówno przychody, jak i osiągnięty zysk przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street.

 

13 października w środę przed sesją na amerykańskim rynku bank JP Morgan opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 30,44 mld USD wobec 29,94 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 29,8 mld USD. W minionym kwartale bank wypracował zysk netto w wysokości 11,69 mld USD w porównaniu do 9,44 mld USD rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 3,74 USD wobec 2,92 USD przed rokiem. Okazał się wyższy od oczekiwań analityków na poziomie 3 USD.

Bank poinformował, że do poprawy wyników w szczególności przyczyniły się mniejsze niż oczekiwano straty kredytowe. Bank uwolnił rezerwy w wysokości 2,1 mld USD. Odpisy wyniosły 524 mln USD. Dla porównania warto wspomnieć, że w analogicznym okresie ubiegłego roku bank odzyskał środki z rezerw w wysokości 569 mln USD.

W oświadczeniu prasowym CEO banku – Jamie Dimon stwierdził: „Uwolniliśmy 2,1 mld USD z rezerw kredytowych, gdyż prognozy ekonomiczne wciąż się poprawiają, co z kolei wpłynęło także na poprawę naszych scenariuszy.” Dodał, że bank „osiągnął mocne wyniki ze względu na dobry wzrost gospodarczy pomimo szkodliwego wpływu wariantu Delta i zakłóceń w łańcuchach dostaw.”

W ubiegłym roku mocną stroną banku były dochody z papierów wartościowych. W III kwartale 2021 r. papiery wartościowe o stałym dochodzie przyniosły bankowi 3,67 mld USD, co jest niższym wynikiem niż konsensus analityków na poziomie 3,73 mld USD. Były one niższe o 20% niż przed rokiem. Przychody z obrotu akcjami natomiast okazały się wyższe od szacunków analityków i wyniosły 2,6 mld USD wobec spodziewanych 2,16 mld USD.

Wyniki kwartalne banku nie wywarły większego wrażenia na inwestorach. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji JP Morgan był notowany na lekkim plusie w okolicach 0,5%. Od początku roku kurs akcji banku wzrósł o 30%.

 

Notowania: JPMORGAN CHASE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/JPM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk