• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
J.P. Morgan Wells Fargo bank

Spośród największych amerykańskich banków, jako pierwszy przedstawił wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. znany bank J. P. Morgan. W tym samym dniu swe wyniki finansowe przedstawił także bank Wells Fargo. Wyniki obu banków przewyższyły oczekiwania analityków. Jakimi przychodami i zyskiem mogą się one pochwalić? Co wpłynęło na wyniki finansowe banków?

 

J.P. Morgan

Portal CNBC poinformował, że bank J.P. Morgan Chase osiągnął rekordowy zysk netto za 1 kwartał. Przychody banku również przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street.

Biorąc pod uwagę średnią ze wszystkich szacunków, analitycy oczekiwali przychodów w wysokości 28,4 mld USD. Miały one być niższe o 0,3% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Tymczasem bank zaskoczył Wall Street, osiągając przychody w wysokości 29,9 mld USD. Był to wzrost o 5% w stosunku do przychodów osiągniętych w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Zysk netto także wzrósł o 5%, osiągając wartość 9,18 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 2,65 USD. Średnia szacunków analityków wyceniała zysk na akcję na 2,35 USD. Oczekiwano, że będzie on niższy o 0,7% w stosunku do analogicznego kwartału zeszłego roku. Bank zaskoczył więc pozytywnie rynek.

Do tak znakomitych wyników banku przyczynił się wzrost stóp procentowych. Było to najbardziej wyraźne w segmencie kredytów konsumenckich, który stanowi jeden z dwóch największych segmentów działalności biznesowej banku. Przychody z kredytów konsumenckich wzrosły o 9% do poziomu 13,8 mld USD. Zysk z tego segmentu wzrósł o 19% do poziomu 3,96 mld USD.

W swym oświadczeniu CEO banku J.P. Morgan – Jamie Dimon stwierdził: „Mieliśmy rekordowe przychody i zysk netto, mocne wyniki z każdego z naszych głównych obszarów działalności i bardziej konstruktywne otoczenie. Nawet w obliczu globalnej niepewności geopolitycznej, amerykańska gospodarka kontynuuje wzrost, zatrudnienie i płace idą do góry, inflacja jest umiarkowana, rynki finansowe są zdrowe, a zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw pozostaje silne.”

J.P. Morgan jest największym amerykańskim bankiem pod względem wartości aktywów. Warto dodać, ze bank zasłynął z prac nad własną kryptowalutą - JPM Coinem.

Czytaj także: JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

Jeszcze w zeszłym roku Jamie Dimon, prezes JPMorgan, należącego do grona największych na świecie banków inwestycyjnych, wyrażał się krytycznie o bitcoinie (BTC) i w dość barwny sposób zapewniał, że zwolni każdego swojego pracownika, który handluje kryptowalutami. Teraz natomiast JPMorgan wyemituje .. Czytaj
JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

 

Wyniki finansowe J.P. Morgan Chase ucieszyły inwestorów. Po podaniu wyników, cena akcji banku w notowaniach przedsesyjnych na amerykańskiej giełdzie wzrosła o 2,5%.

 

Wells Fargo

W tym samym dniu bank Wells Fargo także przedstawił swoje wyniki finansowe za 1 kwartał 2019 r. Były one lepsze niż oczekiwano. Analitycy oczekiwali przychodów w wysokości 21,012 mld USD. Tymczasem przychody banku wyniosły 21,609 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,20 USD wobec oczekiwanego 1,09 USD na akcję. Bank oświadczył, że w tym kwartale nastąpił wzrost transakcji kartami kredytowymi o 5%, a kartami debetowymi o 6%. Wartość udzielonych kredytów samochodowych wzrosła o 24%. Bank zapowiedział dywidendę kwartalną w wysokości 45 centów na akcję.

Warto wspomnieć, że CEO Wells Fargo – Tim Sloan odszedł 28 marca ze swego stanowiska po 31 latach pracy w tym banku. Tymczasowo główne stanowisko objął Allen Parker.

Notowania: JPMORGAN CHASE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/JPM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk