• Odbierz prezent
JP Morgan otwiera sezon wyników kwartalnych w USA. Akcje banku 3% w dół
fot. Flickr.com

Rozpoczął się sezon wyników amerykańskich banków. Jednym z nich jest JP Morgan. Wyniki banku przewyższyły oczekiwania analityków z Wall Street. Inwestorzy jednak zareagowali rozczarowaniem.

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

14 stycznia w piątek przed rozpoczęciem sesji na amerykańskim rynku jeden z największych amerykańskich banków – JP Morgan opublikował wyniki kwartalne. W IV kwartale minionego roku przychody wyniosły 20,35 mld USD wobec 30,16 mld USD w analogicznym okresie roku poprzedniego, co stanowi wzrost o 1% rdr. Przewyższyły one szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 29,9 mld USD.

Zysk netto osiągnięty w IV kwartale okazał się natomiast o 14% niższy niż przed rokiem. Wyniósł 10,4 mld USD w porównaniu do 12,14 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 3,33 USD wobec 3,79 USD rok wcześniej. Osiągnięty zysk na akcję przewyższył jednak szacunki analityków na poziomie 3,01 USD.

Ze względu na pandemię, wzrost na rynku kredytów uległ ograniczeniu. Ostatni kwartał przyniósł jednak poprawę ze względu na popyt na usługi bankowe wśród korporacji, a także ze strony konsumentów, coraz chętniej korzystających z kart kredytowych.

W swym komunikacie prasowym CEO banku – Jamie Dimon stwierdził, że gospodarka nieźle sobie radzi pomimo utrudnień związanych z wariantem Omicron, inflacją i zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Poprawa sytuacji w całej gospodarce powinna również przełożyć się na sektor bankowy i jakość udzielanych kredytów.

Wyniki JP Morgan jednak rozczarowały inwestorów. W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji banku spadł o 3%. Od początku roku cena akcji JP Morgan zaliczyła wzrost o 6,2%, co jest stosunkowo skromnym wynikiem w stosunku do indeksu całego sektora bankowego, który w tym czasie zyskał 11,6%.

Notowania: JPMORGAN CHASE

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/JPM/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk